Zaloguj się do konta

Parkometry w Sochaczewie – czy będzie rozszerzenie strefy?

Redakcja
2020-02-24
Sprawy urzędowo-administracyjne

Mamy obecnie na terenie miasta 398 miejsc parkingowych objętych obowiązkiem pobierania biletów. Zakład Komunikacji Miejskiej podsumował rok 2019. Strefa płatnego parkowania istnieje od 2015 roku i jej głównym zadaniem jest zwiększenie dostępności miejsc w centrum miasta. 


Jak podaje ZKM statystycznie na jednym miejscu parkingowym w ciągu dnia zatrzymuje się ponad 9 samochodów. Strefa obejmuje dni robocze, a za zaparkowanie musimy zapłacić jeśli korzystamy z danego miejsca w godzinach 8.00-18.00. Strefa obejmuje dziesięć ulic zlokalizowanych w centrum miasta. Są to 1 Maja, Wąska, Polna, Traugutta, S.Kordona-Janickiego, Żeromskiego, Pokoju, Reymonta oraz obszar Polnej i ulicy Warszawskiej, które są obsługiwane przez 22 parkometry, które pracowały przez 2 510 godzin w 2019 roku.


W 2019 roku urządzenia wydały 946 792 biletów w tym 167 090 z których miasto pobrało opłaty. Kwota jaką udało się uzyskać to 2 97 968 zł. Spora część z pobieranych biletów jest darmowa, gdyż pierwsze pół godziny jest bezpłatne. 


Koszty postoju to za pierwsza godzina 1 zł, za dwie godziny zapłacimy 3,10 zł, trzecia godzina to 2,40 zł, a każda kolejna to 2 zł. Mieszkańcy mogą wykupić abonament, a jego koszt kształtuje się od 20 do 150 zł w zależności od miesięcy na który został wykupiony, istnieje również możliwość zakupu karnetu na okaziciela w kwocie 200 zł. 


Ratusz nie planuje obecnie rozszerzać stref płatnego parkowania, jednak jak podaje - wielu mieszkańców i sochaczewskich przedsiębiorców z ulic objętych strefą chwali sobie jej funkcjonowanie. Pojawiły się też m.in postulaty, aby rozszerzyć działalność strefy, w okolicach miejskiego targowiska przy ul. Pokoju, także na soboty, gdy ruch wokół rynku jest największy. Niektórzy kupcy blokują miejsca już od 5 rano i opuszczają je dopiero po południu. 


Kupcy oraz osoby korzystające z miejsc postojowych w soboty nie muszą się jednak obawiać. Przepisy zabraniają wprowadzać opłaty w dni wolne od pracy, a dni sobót i niedziel są za takie traktowane. 

Opinie (1)

boniek

Niech rozszerzą pod Urząd Miasta i Urząd Skarbowy tam zaparkowanie graniczy z cudem, ale najpierw niech dostosują istniejące miejsca do obowiązujących przepisów, szerokość 2,5 m, bo płacę a jak zaparkuję to wyjść z auta nie mogę... [2020-02-25 06:46]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc