Parkuj i jedź - przygotowania do budowy trwają

/ 19 komentarzy
Zdjęcia i foto: Parkuj i jedź - przygotowania do budowy trwają Inwestycje sochaczew


Burmistrz Piotr Osiecki nie rezygnuje z pomysłu budowy parkingu przy dworcu PKP w systemie „Park and Ride”. Ratusz ma już oferty na wykonanie dokumentacji technicznej. Są trochę droższe niż zakładano, o dodatkowe pieniądze władze miasta zamierzają poprosić Radę Miejską.

 

O parkingu przy stacji PKP mówi się od kilku lat. Realnych kształtów pomysł nabrał w ubiegłym roku. Kosztami po połowie podzielić miało się miasto i województwo. Wartość inwestycji szacowano na około milion złotych. Budowa miała ruszyć na przełomie wiosny i lata 2013. Parking zaplanowano przy ulicy Sienkiewicza (nieopodal tzw. wieży ciśnień). Niestety jesienią 2012, wicemarszałek województwa mazowieckiego Krzysztof Strzałkowski poinformował burmistrza Sochaczewa, że: „Zarząd Województwa Mazowieckiego postanowił zawiesić realizację programu „Parkuj i Jedź”. Decyzja podyktowana była  trudną sytuacją finansową, w jakiej znalazło się województwo mazowieckie. Marszałek jednocześnie zaznaczył, że gdy tylko sytuacja się poprawi,  realizacja budowy parkingów zostanie podjęta.

- Zarząd nie podjął decyzji o rezygnacji z projektu, ale o jego odłożeniu w czasie. W przyszłym roku Mazowsze może zapłacić nawet 660 milionów złotych „janosikowego”. Po jego  zapłaceniu automatycznie, z najbogatszego, stajemy się najbiedniejszym województwem. Wszystko to spowodowało konieczność cięcia wydatków o kilkanaście procent - mówi radny sejmiku województwa Mirosław Adam Orliński.

 

Korzystna oferta

W zaistniałej sytuacji burmistrz Osiecki nie zamierza jednak składać broni. Pierwszym krokiem do budowy parkingu będzie przygotowanie dokumentacji projektowej. W ratuszu ogłoszono już zapytanie ofertowe w tej sprawie.

- Otrzymaliśmy trzy odpowiedzi, a oferty były zbliżone cenowo. Najtańsza opiewała na ponad 60 tys. zł - powiedział nam kierownik inspektoratu ds. zamówień publicznych UM Radosław Kwiatkowski.  - Po przeprowadzonym rozeznaniu rynku okazało się, że z naszego punktu widzenia oczekiwania finansowe oferentów są bardzo atrakcyjne. W podobnych przypadkach firmy żądały za takie usługi o wiele więcej.

W budżecie miasta na projekt „Park and Ride” zarezerwowanych jest jednak tylko 50 tys. zł. Na najbliższej sesji rady miasta przedłożona zostanie więc uchwała dotycząca zwiększenia środków na ten cel o brakujące kilkanaście tysięcy złotych.

- Mamy nadzieję, że rada przychyli się do naszej propozycji – mówi wiceburmistrz Stanisław Wachowski, odpowiedzialny w ratuszu za inwestycje.  - To, że będziemy posiadać dokumentację projektową jest ważne z wielu względów. Po pierwsze pozwoli nam to dokładniej oszacować koszty przedsięwzięcia. Przede wszystkim jednak, kiedy województwo odwiesi program, będziemy na dobrej pozycji startowej, gotowi do realizacji inwestycji. – Jeśli rada przychyli się do naszej prośby o zwiększenie funduszy na ten cel, nie będziemy wdrażać dodatkowych procedur przetargowych, tylko podpiszemy umowę z firmą, która zaoferowała najniższa cenę na dokumentację parkingu – dodaje Wachowski.

 

Na „tak”

- Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak wygląda sytuacja w okolicach dworca PKP.  Podróżnym ciężko jest znaleźć miejsce parkingowe. Pojazdy pozostawiane są na każdym, nawet najmniejszym skrawku wolnej powierzchni – mówi przewodniczący komisji gospodarki przestrzennej i inwestycji, a także zagorzały zwolennika rozwiązań „Park and Ride”, radny Edward Stasiak. - Jest to uciążliwe dla przechodzących tamtędy osób, a także dla ludzi, którzy tam mieszkają. Zablokowane chodniki i wjazdy do bram są codziennością.  Dlatego też sam poprę, a także będę przekonywał członków mojej komisji, do pozytywnego zaopiniowania uchwały.  

 

Mocny argument

Zdaniem Mirosława Adama Orlińskiego, przygotowanie projektu parkingu może stać się milowym krokiem dla tej inwestycji.

- Gotowy projekt to dla nas mocny argument. W rozmowach z marszałkiem będziemy mogli podeprzeć się faktem, że jesteśmy gotowi przeprowadzić przedsięwzięcie, mamy dokumentacje, a wiec naszą sprawę należy uznać za niecierpiącą zwłoki - powiedział nam.  - Wtedy też możemy próbować sfinansować  budowę z innych źródeł, niekoniecznie musimy stawiać wyłącznie na program „Park and Ride”. Wierzę, że nam się uda.

 

Parking naszym priorytetem

Burmistrz Piotr Osiecki

W czasie ostatniej wizyty marszałka Adama Struzika w Sochaczewie w połowie stycznia, długo rozmawialiśmy na temat parkingu przy dworcu PKP. Potwierdziłem determinację władz miasta w tej sprawie, kolejny raz zadeklarowałem finansowy udział w wysokości 50 proc. kosztów. Mamy nawet pomysł, jak przyspieszyć budowę, nawet jeśli samorząd wojewódzki nie będzie miał w najbliższym czasie środków na rozpoczęcie tej inwestycji. Za wcześniej jednak mówić o szczegółach. Mogę jednak zapewnić wszystkich, którzy dojeżdżają do dworca – parking jest naszym priorytetem, o czym świadczą choćby prace nad dokumentacją.

Agnieszka Poryszewska

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (19)

EdwardZEdwardZ
0
Bardzo dobrze, że aktywne działania opozycji oraz władz powiatu  zmusiły burmistrza do zajęcie się tym tematem. Nie można tego odkładać w nieskończoność - ale o tym oczywiście kontrolowana przez niego Ziemia zapomniała napisać.


(2013-02-05 09:13)
dragon36dragon36
0
wreszcie cos sie rusza ,przeciez to jest koszmar to co się dzieje koło dworca,parking to juz tam powinien byc od kilku lat . (2013-02-05 09:55)
margot45margot45
0

Pani Agnieszko, a słownik ortograficzny Pani posiada? "wierzy ciśnień"?


Prawie jakbym czytała portal gazeta.pl. tam też byk bykiem pogania....

(2013-02-05 10:06)
MasłowskiMasłowski
0
Tytuł jest intrygujący zwłaszcza, że "przygotowania do budowy trwają" od kilku ładnych lat. Innym sąsiednim samorządom zajmuje to rok - max 2 lata, a u nas potrzebna kadencja - 4 lata. Zastanawia mnie jedna rzecz tj. po co zwiększać środki na dokumentacje? Nie tak dawno mogliśmy przeczytać w Ziemi Sochaczewskiej, że wykonawcy wręcz biją się o miejskie zlecenia oferując niższe ceny niż wynika to z zamówienia i zarezerwowanych środków w budżecie. Może warto raz jeszcze ogłosić zapytanie ofertowe?
(2013-02-05 13:14)
kamil-kowalczykkamil-kowalczyk
0
No wreszcie porządek będzie ;p bo jak widać parkuje się w błocie jak pada deszcz :P xd
(2013-02-05 17:28)
kamil-kowalczykkamil-kowalczyk
0
PS Dzięki za zdjęcie mojego samochodu xd
(2013-02-05 17:30)
maczetaostramaczetaostra
0
Już nie zliczę , które to obiecanki osieckiego , i z tego też nic nie wyjdzie , chociaż jestem takim rozwiązaniem zainteresowany . Kiedy inwestycje panie osiecki na miejscu cegielni w Boryszewie , kiedy te miejsca pracy , czekamy. Nie zapomnieliśmy tej daty. (2013-02-05 19:34)
addabaddab
0
Oczywiście rozumiem, że wszyscy zdają sobie sprawę, że prawdopodobnie parking będzie płatny:

Korzystający z parkingu płacą za pozostawienie samochodu lub motocykla
kwartalnie 40 zł. Bilety miesięczne kosztują 20 zł, a bilet jednorazowy 3
zł. Natomiast pozostawienie roweru kosztuje kwartalnie 10 zł,
miesięcznie 5 zł, a za jednorazowy wjazd trzeba zapłacić 2 zł – cennik
ten dotyczy wszystkich parkingów wybudowanych w ramach projektu „Parkuj i
Jedź”.


Jakby nie było będzie taniej niż do tej pory u konkurencji.
(2013-02-06 09:32)
IrekisIrekis
0


Myślę, że to genialny pomysł powinniśmy zaplanować i
zaprojektować drugi most na Bzurze, dwie fabryki na polach strefy ekonomicznej,
autostradowy węzeł we wszystkich kierunkach świata, lotnisko, stadion na 60 tys.
osób i wtedy jak byśmy pojechali do wojewody, marszałka premiera, prezydenta to
jest pewne, że nie mieliby żadnych argumentów, aby nam nie dąć kasyŚmiało do projektowania przystąp!Irek(2013-02-06 11:34)
Reage77Reage77
0


Pytanie do Rzecznika Prasowego Urzędu Miasta Czy UM przeprowadził przetarg na wybór wykonawców
dokumentacji projektowej, jeśli tak do gdzie było można / można obecnie znaleźć
ogłoszenie o przetargu?Jak można dowiedzieć się kto i jaką ofertę złożył??Pozdrawiam

(2013-02-07 09:09)
EdwardZEdwardZ
0
"Już już prawie oj ten wojewoda wszystko zepsuł, No nic burmistrz znowu zaplanuje ojj kryzys w Azji spowodował, że nie możecie mieć parkingu przed dworcem.

Ja dalej będę o niego walczył o czym świadczą artykuły pisane w kontrolowanej przeze-mnie gazetce."

... ale jak mnie wybierzecie to w przeszłej kadencji nikt wam nie da tyle co burmistrz Obieca.

Bo przecież drodzy Państwo nie chodzi o to aby złapać króliczka tylko go gonić.
(2013-02-07 13:45)
boloyangboloyang
0

Reage77, nie zadawaj takich  pytań RPUM. W naszym miasteczku przetargi wygrywa jedynie słuszna firma ta co wszystkie instotne przetargi. Dlaczego ? bo oferuje najtańsze oferty , co nie oznacza najkorzystniejsze, ale najtańsze !

(2013-02-07 16:26)
sobiesiaksobiesiak
0
"Bardzo dobrze, że aktywne działania opozycji oraz władz powiatu  zmusiły burmistrza do zajęcie się tym tematem. Nie można tego odkładać w nieskończoność - ale o tym oczywiście kontrolowana przez niego Ziemia zapomniała napisać. "
HAHA :D Za chwilę przeczytamy, że stowarzyszenie zielonych ludków zmusiło Burmistrza do tego. Panie Edwardzie bądźmy realistami, bo jak dobrze pamiętam Burmistrz Osiecki od samego początku mówi o tym parkingu i stara się zrealizować swoją obietnicę po mimo wielu trudnosci (2013-02-07 22:32)
EdwardZEdwardZ
0
No to najwyraźniej bardzo źle pamiętasz. Podpinanie się pod cudze pomysły i przypisywanie ich sobie przychodzi tu z wielką łatwością. Gorzej z ich realizacją albo nie potrafi doprowadzić ich do końca albo je torpeduje.


Prawda jest taka, że przez tą nieefektywność Sochaczew już stracił 3 lata - tak już wiemy, że ten rok będzie stracony bo znamy budżet miasta gdzie znacznie zostały ograniczone wydatki - na inwestycje pomimo wyższych przychodów. I wszyscy dobrze wiemy, że w tym budżecie nie był uwzględniony parking przed dworcem. Zatem nikt go nie miał zamiaru budować.

Popatrzmy na inne gminy sąsiednie miasta co tam się robi w jaki sposób buduje się dialog z mieszkańcami, jak się przyciąga inwestorów (mp. Grodzisk). To wymaga pracy nie załatwią tego ani zdjęcie burmistrza na każdej podstronie internetowej UM. Ani chwalące go artykuły pisane przez jego ludzi w gazecie.

To jest prosta kalkulacja po prostu taniej jest pakować pieniądze w propagandę niż w inwestycje.

Naszym obowiązkiem jest nakłonić go do tego aby taki parking powstał i aby te 4 lata nie były jednak do końca zmarnowane.
(2013-02-07 23:06)
Reage77Reage77
0


Przetarg
na budowę parkingów w gminie Izabeli, każdy po około 3000 m2 gdzie zakres obejmuje
niemal wszystkie branże budowlane i dodatkowo uzgodnienia z KPN i żadna z ofert
nie przekroczyła 40 tys. za dokumentację wraz z pozwoleniami , a najtańsza
wyniosła mniej niż 15 tys. Czyżby CBA powinno słuchać rozmowy naszych włodarzy???(2013-02-08 08:31)
sobiesiaksobiesiak
0
)Panie Edwardzie niech Pan zobaczy ile lat Burmistrzem w Grodzisku jest Pan Benedykciński. Pamiętam jego początki i wcale nie było zawsze tak kolorowo jak jest teraz, ale systematyczna praca opłaciła się. Burmistrz Grodziska często podkreśla też, że trzeba wkładać dużo pieniążków w promocję, bo to się opłaca, ale radni i mieszkańcy tego nie rozumieją. 
Z pamięcią nigdy też nie miałem problemów :-) (2013-02-08 23:57)
gajgaj
0
W takim razie jeśli chcą promować dobre rozwiązania dla Sochaczewa i powiatu czemu nie odpowiadają na pytania forumowiczów? Myślę. że to dobry sposób promocji.Przecież ten portal jest bardzo popularny:) (2013-02-09 16:53)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Temat "Park&Ride" na gruntach, które nie należą do miasta nie jest łatwy. Rozmowy z samorządem wojewódzkim i koleją trwają już 3,5 roku (1,5 roku w poprzedniej kadencji + 2 lata w obecnej) i nic z tego nie wynika, poza medialnym szumem! Mam nadzieję, że dokumentacja projektowa będzie mogła być wykorzystana nie tylko przy wieży ciśnień, ale również na ewentualnych sąsiednich terenach samorządowych. Ponieważ parkingi "Park&Ride" są zarządzane przez Koleje Mazowieckie i kosztują około 1 mln zł, może lepiej niech miasto rozważy budowę parkingu w sąsiedztwie stacji PKP w ramach budżetu obywatelskiego. Parking byłby wówczas w całości infrastrukturą miejską, co tylko ułatwi przyszłe zarządzanie obiektem. (2013-02-10 16:00)
EdwardZEdwardZ
0
Pakowanie takich olbrzymich pieniędzy na promocje jest najgorszą formą ich wydatkowania. A wszyscy wiemy, że jej celem nie jest promowanie miasta tylko konkretnych osób.

Żaden baner, czy zdjęcie burmistrza na każdej podstronie urzędu miasta ( trzeba przyznać żenująca forma autopromocji) nie przycieniło i nie przyciągnie nigdy inwestora.

I już na pewno nie wybuduje nam to parkingu pod dworcem. Pewnie jak zsumuje się pieniądze jakie idą na propagandę - powstałby już niejeden taki parking.
(2013-02-11 09:30)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy