Pasjonaci Chopina na finał lata

Cykl Sochaczewskie Lato 2012 już za nami. Finałowa impreza kończąca wakacyjne pikniki na Placu Kościuszki odbyła się 26 sierpnia. Tego dnia dawny rynek wypełnił się muzyką i tańcem, a to za sprawą Państwowej Szkoły Muzycznej, Szkoły Tańca PASJONAT, Ewy Osińskiej skutecznie promującej w Sochaczewie zumbę oraz zespołu TAJM.

Popołudniowy piknik pod hasłem PASJONACI CHOPINA rozpoczęli uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej, którzy zaśpiewali i zagrali dziewięć utworów, w tym Alleluja Leonarda Cohena, Improwizację, Taniec i Życzenie F. Chopina, Jestem chyba zakochany Władysława Szpilman oraz Dziada i babę Stanisława Moniuszko.

Chwilę po nich scenę opanowali tancerze ze Szkoły Tańca PASJONAT. Była nauka podstawowych kroków chacha-cha, rodzinne zabawy czyli Dance-Fitness Program przygotowany przez Beatę Bielińską, pokaz i nauka arabskiego tańca pop w wykonaniu Aleksandry Drzewickiej oraz pokaz i nauka egipskiego tańca brzucha. W dalszej części widzom zaproponowano konkursy taneczne i fitness oraz naukę podstawowych kroków Samby. Gościom bardzo spodobał się także pokaz pochodzącego z Jamajki tańca dancehallu poprowadzony przez Olka Olecha. Trzygodzinny program PASJONAT zakończył wspólnym tańcem na pożegnanie lata. Uczestnikom konkursów rozdano mnóstwo nagród ufundowanych przez sponsorów imprezy tj. firmy OKNODACH, Skład opału CARBON, Prywatne Przedszkole ŚWIAT MALUCHA, Prywatny Żłobek ŚWIAT BOBASA, ORIFLAME, Dom Bankietowy ARKADIA i Nadwiślański Bank Spółdzielczy w Czerwińsku nad Wisłą z siedzibą w Wyszogrodzie.

O 19.00 przed sceną ustawiło się kilkadziesiąt osób, by wspólnie z instruktorką Ewą Osińską bić rekord Sochaczewa w liczbie tańczących zumbę. Okazało się, że pierwsza próba ustanowienia rekordu przyciągnęła aż 81 osób, ale jak zapowiadają organizatorzy akcji, będzie kolejna, być może na placu Kościuszki, a być może w jednej z hal sportowych

Sochaczewskie Lato 2012 oficjalnie zakończył, istniejący od dwóch lat, zespół TAJM, który bawił publiczność przez ponad godzinę. Gdy na placu zapadł zmrok grupa wykonała kilka własnych utworów, znane wszystkim rockowe rovery (w tym Born to be Wild) oraz cztery piosenki z repertuaru legendarnego Dżemu.

Warto zaznaczyć, że kolejny raz na placu można było obejrzeć prace plastyczne wykonane przez artystów skupionych w MOK oraz tych, tworzących swe małe dzieła w ramach zajęć terapeutycznych w Środowiskowym Domu Samopomocy. Nie zawiedli szachiści, którzy przez dwa miesiące uczyli zainteresowanych zasad tej królewskiej gry, rozgrywali symultany, zachęcali do przyjścia na zajęcia organizowane regularnie przez Klub Nauczyciela.

 

W niedzielę wiele działo się także w pobliskim Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, gdzie odbył się II Piknik Historyczny VII WIEKÓW SOCHACZEWA. W południe, na antresoli, otwarto II edycję wystawy Nad Bzurą bez zmian - opowieść o wojnie w okopach 1914-15 r. autorstwa Jakuba Wojewody i Andrzeja Janiszewskiego. Wystawa ta ma za zadanie przybliżyć wydarzenia z okresu I wojny światowej, która jak większość poprzednich odcisnęła na mieście bardzo bolesne piętno. W trakcie 8 miesięcznych walk 1914-15r., Sochaczew utracił blisko 90% swej zabudowy.

Chwilę później goście wernisażu obejrzeli prezentację umundurowania i wyposażenia armii niemieckiej i rosyjskiej z okresu pierwszej wojny światowej oraz prezentację multimedialną opowiadającą o obiektach tworzącego się Ogólnopolskiego Turystycznego Szlaku Frontu Wschodniego Pierwszej Wojny Światowej, leżących na terenie ziemi sochaczewskiej. Przez cały dzień w muzeum wyświetlano filmy i zdjęcia historyczne.

Piknik VII WIEKÓW SOCHACZEWA zorganizowali: Urząd Miejski, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej, Muzealna Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. II/ 18 pp. We współpracy z Fundacją Polonia Militaris, Fundacją Wojskowości Polskiej, GRH Żelazny Orzeł, GRH 40 pp, GRH Twierdza Modlin, GRH Kampinos.

 

 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy