Patriotyczny mural na Senatorskiej z inicjatywy posła Małeckiego

/ 28 komentarzy / 5 zdjęć
Zdjęcia i foto: Patriotyczny mural na Senatorskiej z inicjatywy posła Małeckiego Partie polityczne sochaczew

Sochaczew dołączył do miast zdobnych w patriotyczne murale, na które moda w Polsce zdaje się w ostatnim czasie narastać. Inicjatorem malowidła na ścianie bloku przy Senatorskiej jest mieszkający przy tej samej ulicy poseł z PiS Maciej Małecki. Urząd Miasta na swojej stronie zapowiada w dniu jutrzejszym uroczyste odsłonięcie muralu.

 

Jak informuje ratusz, jutro, czyli 4 października, w godzinach 17.30 – 18.30 nastąpi uroczyste odsłonięcie muralu patriotycznego na jednej ze ścian bloku przy ulicy Senatorskiej 14. Przedstawienie „Chwała Bohaterom AK obwodu Sochaczew – Skowronek” powstało z inicjatywy mieszkającego naprzeciwko posła PiS Macieja Małeckiego.

Autorem ściennego malowidła jest znany z tej formy artystycznego wyrazu, zwany nawet pionierem i legendą muralu, artysta Rafał Roskowiński. Ten ceniony malarz, grafik i rysownik, założyciel słynnej Gdańskiej Szkoły Muralu szczególnie lubi przedstawienia ukazujące ważne wydarzenia z dziejów naszego kraju. Jak sam przyznaje w wywiadach, to naturalna konsekwencja jego miłości do XIX wiecznego polskiego malarstwa historycznego. W podejmowaniu takiej tematyki we współczesnym monumentalnym malarstwie ściennym Roskowiński dostrzega głęboki sens edukacyjny, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.

Z taką koncepcją roli malarstwa w przestrzeni publicznej jest na pewno po drodze Prawu i Sprawiedliwości, które krzewienie subiektywnie wyselekcjonowanych wartości narodowych stawia sobie za jedną z najważniejszych misji do spełnienia. 

 

 

 

 4
Oceń
(4 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (28)

sohosoho
0

SUPER INICJATYWA !!!

(2017-10-03 13:03)
mihcikmihcik
+2

Ostatni akapit to zdecydowanie najwyższych lotów dziennikarstwo. Brawo.

 

(2017-10-03 14:39)
JazlowiakJazlowiak
0

Promocja historii Armii Krajowej to "krzewienie subiektywnie wyselekcjonowanych wartości narodowych"? Nic dziwnego, że pod tą bzdurą nikt z esochaczew.pl nie odważył się podpisać.....

(2017-10-03 14:48)
kacperskyykacperskyy
0

kotwice na łapach i tatuaze polski walczacej nosi w 95% patologia: kibole, margines, bezrobole na zasilaczach co im sie robic nie chce tylko socjal tłuką.. ludzie co nie znaja znaczenia slowa patriotyzm, nie znaja znaczenia symboliki, co ci ludzie przeszli a ten wyjeb%$* se na łape kotwice, patriota i po pijaku napier*% drugiego polaka - chlopaka z dziewczyna idacych po ulicy bo mieli lepsze telefony niz on... dalej idac... patriota co z panstwa ciagnie ile moze.. dzieci narobi, do roboty dwie lewe ręce ale na marsz 11 listopada w 1 rzedzie idzie, aby ostatecznie rozpier*$% kawałek własnego umiłowanego kraju w postaci al. zielenieckiej, okolicznych przystanków i co tam jeszcze da sie wyrwac. 

głowny elektorat pis.... prawdziwi patrioci z kotwicami.

(2017-10-03 15:02)
MaciekMaciek
+2

chciałbym mieć "se na łapie  wyjeb%$* kotwice" :) ...fajny motyw.

(2017-10-03 16:32)
MitutoyoMitutoyo
-1

Nie ma to jak przyczepić sie do PIS zawsze i wszędzie.

Albo lekarz, albo już tylko ksiądz może wam pomóc. :)

Lepsze coś takiego niż stara, brudna odrapana ściana.

(2017-10-03 17:04)
jarljarl
+1

W tym temacie nasuwa mi się tylko jeden cytat, jakże aktualny na obecne czasy. 

"Istnieją różne narody, a raczej różne narody mają różnego ducha. Jedne można podbić i przesiedlić w celu zagarnięcia ich ziem, a świat nie podniesie wrzasku – to małe narody, plemiona. Z innych można uczynić małym wysiłkiem niewolników i będą chętnie lizali rękę Pana – to narody o podłej duszy, od kolebki niegodne samostanowienia, w wielkich obszarach Azji roztopią się bez śladu. Z trzecimi wreszcie nie można zrobić ani tego, ani tego, przynajmniej nie od razu – to Polacy. Nie można zaanektować ich państwa, bo trzeba byłoby się dzielić z Prusami, Austrią, Turcją i Bóg wie jeszcze z kim; narzuca to europejska równowaga sił. Po drugie nie można tego zrobić od ręki, gdyż są to znakomici żołnierze, a cały naród gdy otwarcie zagrożony, przypomina wściekłego wilka w nagonce. Zbyt dużo by to kosztowało, należy więc zdemoralizować ich do szpiku kości. Trzeba … rozłożyć ten naród od wewnątrz, zabić jego moralność… Jeśli nie da się uczynić zeń trupa, należy przynajmniej sprawić, żeby był jako chory ropiejący i gnijący w łożu… Trzeba mu wszczepić zarazę, wywołać dziedziczny trąd, wieczną anarchię i niezgodę… Trzeba nauczyć brata donoszenia na brata, a syna skakania do gardła ojcu. Trzeba ich skłócić tak, aby się podzielili i szarpali, zawsze gdzieś szukając arbitra. Trzeba ogłupić i zdeprawować, zniszczyć ducha, doprowadzić do tego, by przestali wierzyć w cokolwiek oprócz mamony i pajdy chleba. Będą Oni walczyć długo, bardzo długo, nasze prochy przepadną, ale przyjdzie czas gdy sami sprzedadzą swój kraj, sprzedadzą go jak najgorszą dziwkę. My rozpoczniemy ten proces Panin! Korupcją „milczących psów”, którzy będą nimi rządzić. Bogactwem i głodem, które biednych podjudzą przeciw możnym, tych drugich zaś napełnią takim strachem i podłością, że uczynią wszystko dla zachowania swego bogactwa. Zepsujemy ich kultem prywaty, złodziejstwa, rozpusty, wszelaką demoralizacją i wiodącym ku niej alkoholem. Stworzymy tam nową oligarchię, która będzie okradać własny naród nie tylko z godności i siły, lecz po prostu ze wszystkiego, głosząc przy tym, że wszystko co czyni, czyni dla dobra ojczyzny i obywateli. Niższe szczeble tych krwiopijców będą uzależnione od wyższych w nierozerwalnej strukturze formalnej i nieformalnej piramidy. Trzeba będzie starać się, by w piramidę wpasowany był każdy zdolny i inteligentny człowiek, by zechciwiał w niej i spodlał. Niedopasowywalnych szaleńców, nieuleczalnych fanatyków, nałogowych wichrzycieli i każdą inną wartościową jednostkę wyeliminujemy operacyjnie. Zadanie to jest wielkie Panin, lecz i efekty będą wielkie. Polska zniknie w samych Polakach! Wtedy właśnie, gdy będzie wydawało się im, że mają wolność. Ale ja tego nie doczekam Panin, zaczniemy jednak ten proces, a wiesz dlaczego nienawidzę tego kraju? "

(2017-10-03 17:47)
ShitmonsterShitmonster
+4

"na marsz 11 listopada w 1 rzedzie idzie, aby ostatecznie rozpier*$% kawałek własnego umiłowanego kraju w postaci al. zielenieckiej, okolicznych przystanków i co tam jeszcze da sie wyrwac. "

 

Bzdury człowieka który na MN nigdy nie był, a jedyną wiedze czerpie z jedynej słusznej stacji TVN.

Odkąd Pisiory są u władzy MN są bardzo spokojne - brak w nich policyjnych prowokacji!

A co do muralu - świetny. Mam nadzieję że grupy kibicowskie uszanują i nie będą wrzucać swoich malunków na nim

(2017-10-03 18:47)
wszystkieryskitofajnechlopaki3wszystkieryskitofajnechlopaki3
+4

czy małecki może nam zaproponowac tylko życie przeszłością, AK, Żołnierze Wyklęci ( walkę których krytykowali wszyscy, a obecna władza robi z nich bohaterów ) Niektórzy ministrowi jak płąszczak obecnych kibiców nazwywa żołenierzami wykletymi :)

Co Małecki może zaproponowac nam, żyjącym obecnie w tym obskurnym mieście, bez przyszłości, z marnymi pensjami.

(2017-10-03 22:11)
wbienkowbienko
+3

Ja mam nadzieję, że grupy kibicowskie uszanują każdy mur w naszym mieście i nie będą wrzucać swoich bzdetnych malunków okraszonych wszechobecnym w ich języku słowem "jeb@ć" to i owo oraz tych i tamtych znacząc "swoje" tereny.

O jedno sie muszę czepić - o ten czerwony holyłudzki dywan pod nogami dzielnych patyzantów zamiast zieleni i kwiecia mazowieckich łąk :)

"Odkąd Pisiory są u władzy MN są bardzo spokojne - brak w nich policyjnych prowokacji!" - dobre, dobre. No to się uśmiałem. Słyszałem, że ostatnio kiboli prowokują nawet piłkarze ich ukochanych klubów :) :) :)

(2017-10-03 22:21)
ShitmonsterShitmonster
+2

wbienko, kolejny gwiazdor forum. Znawca wszystkiego i wszystkich, obieżyświat, poeta, filozof, kaznodzieja, komentator, kwiat lotosu. Wszędzie był wszystko wie. Członek zarządu forumowego koła wzajemnej adoracji. Honorowy Janusz forum e-Sochaczew. 

 

O MN mogę się wypowiedzieć bo uczestniczę w nich od X lat. Wiem jak służby traktowały uczestników za rządów platfusów i wiem jak za rządu pisiorów. Powtórzę to samo co kacperskyemu. Nie byłeś, znaczy nie wiesz nic na ten temat . Nie powtarzaj głupoty która nie ma tam miejsca - obecnie.

 

(2017-10-03 22:36)
wbienkowbienko
+1

@wszystkieryskitofajnechlopaki jak to co - patriotyczny MURAL ;)

Ciekaw jestem, czy gdyby ktoś inny chciał w Sochaczewie wykonać mural innej treści np. czysto artystyczny, to też mógłby liczyć na pozwolenia, udostępnienie ściany, dofinansowanie itp. Pytam poważnie, jako wielki miłośnik tej formy sztuki z przekonaniem, że dobry mural doskonale uzupełnia i wypełnia przestrzeń miejską.

A tak na marginesie to daje sie odczuć, że PiS jest w niełasce u żołnierzy AK, bo wielu z nich jeszcze żyje i mają swoje zdanie nt. braku subordynacji wobec PPP i rządu londyńskiego  tzw. "wyklętych", a szczególnie NSZ. A ponieważ jeszcze żyją nie można się posłużyć ich historią instrumentalnie w celu budowania fałszywych ideologicznych mitów. 

 

(2017-10-03 23:06)
linulinu
0
(2017-10-04 05:50)
kacperskyykacperskyy
-2

Shitmonster

i jestes w bledzie, chodze i wiem co sie z przodu dzieje, w srodku racja ida dzieciaki, starsi, normalni,, ale z przodu mordy szalikami zasloniete i co rok akcja wiec nie pitol glupot i nie zaklinaj rzeczywistosci. wiadomo ze nie robi rozpierduchy kilka tysiecy ludzi ale ci co robia to ku.. kazdy biało czerwona opaska na łapie albo chwała bochaterom na koszulce. patrioci.. kiedys murale bedzi im sie stawiac. w koncu jak sie przyjzec ta sama kotwica ta sama opaska co powstańcty.... 

to jest hańba

(2017-10-04 07:58)
Reage77Reage77
0

Szczerze mówiąc, to ja zamiast muralu wolał bym, żeby Pan poseł wywiązał się z obietnicy wspólnych biletów na pkp.

(2017-10-04 07:58)
dragon36dragon36
0

a czemu akurat mazidło na senatoekiej 14 a nie na warszawskiej 74,było by lepiej widoczne ,a i za czyje pieniądze .Malunek sam w sobie ładny.

(2017-10-04 08:12)
JazlowiakJazlowiak
+1

Serdecznie zapraszam

(2017-10-04 11:13)
metasekwojametasekwoja
-3

No i jest okazja do kampanii wyborczej. Tym co polegli wszystko jedno ale inni swą żywą, mężną pierś wypną.

(2017-10-04 12:47)
kacperskyykacperskyy
-2

dlaczego do tej pory zaden GUS nie zrobil statystyk wsrod "tych patriotow"? nie tych 80-90 letnich... tylko tych nowych, młodych...to by sie okazalo, 90% to bezinteligencja, kibole i nieudacznicy zyciowi, bo latwiej jest siedziec nic nie robic z zyciem swoim i narzekac, kupic na łape opaske z kotwica lub koszulke "chwala bohaterom", za 50 zyli, ktore wziął za ukradziony drugiemu polakowi telefon i poniszczyc troche we wlasnej ojczyznie ze spiewem na ustach: ze złodzieje, ze ukradli i nie daja nam zyc polakom prawdziwym patriotom.

zaden amerykanin nie pomyslal by nawet zeby obwiazac sie flagą panstwową i popierda... po górach.

taki patriota jestes?? a wiesz gdzie sa domy weterana? ile razy wsparłes naszych zolnierzy okaleczonych fizycznie i psychicznie na roznych misjach? ile razy dales wyraz szacunku w dniu weterana? jakies marsze organizujesz patrioto??? nie kur.... zyjesz tylko PAMIETAMY 44, bo ci do tego pustego łba wbił pajac w pelerynie na górskim zboczu.

ilu z was kur.. wsiadlo do tych autobusikow i pojechalo nie na widzew, nie na legie, nie na kolejorza, nie na ustawke tylko na tereny gdzie wichury rozwaliły całe wsie? ilu z was patrioci pomagalo tym mieszkancom?

panie małecki ile kosztował ten mural? moze patriotycznie bylo by lepiej przelac te pieniadze dla naszy weteranów którzy zostali ranni na misjach? dla ich rodzin, ktorych mąż, żona oddał/-a zycie za ojczyzne?

sa oczywiscie wyjatki ale pokazcie mi tak liczna grupe jak ta patologia -  ludzi inteligetnych, wlascicieli powaznych firm i biznesów, popier... w koszulkach chwala bohaterom? to mowi samo przez sie jakich mamy patriotow i w jakich grupach spolecznych i dlaczego.

(2017-10-04 13:28)
robroyrobroy
0

O muralu było nawet (przepraszam za wyrażenie) w Telełekspresie. Z nazwiskiem jednego Posła,tylko nie podali czy on zezwolił na malunki ,sponsorował te spreye i farby ,czy tylko podłączył nazwisko do wydarzeni

(2017-10-04 18:28)
ZlotoustyZlotousty
0
Panie Małecki teraz już tylko czekam na pomnik Tupolewa przed kościołem. Tym razem ku chwale Lecha "wielkiego bohatera narodowego" oczywiście według PIS twórców wypaczonej historii Polski.
(2017-10-04 22:11)
wbienkowbienko
0

Pozwoliłem sobie na krótką egzegezę tekstu z zaproszenia.

Część w języku polskim

„Mural na północnej ścianie bloku przy ul. Senatorskiej 14 poświęcamy żołnierzom i dowódcom AK Obwodu Sochaczew kryptonim "Skowronek". Za ich udział w walkach dywersyjnych, bojowych i sabotażowych jesteśmy winni naszą pamięć i wdzięczność.”

Ta część napisana jest w języku zrozumiałym, oddającym istotę przekazu, którą niesie ze sobą odsłaniany obiekt. Cechuje ja prosta i jasna forma nie dająca pola do nadinterpretacji.

 

Część w języku wolskim z dialektem macierewskim

„Dzieje ich losów, splecionych w tragiczny sposób miłością Ojczyzny, a także niezłomna postawa i heroizm do ostatniego dnia walk, nie pozwala dziś nam, Polakom i obywatelom niepodległego państwa, zgodzić się potulnie na smutną rolę ofiar II wojny światowej - byliśmy wszak jej bohaterami! To dzięki nim żyjemy w wolnej Polsce!”

Ta część zrozumiała jest tylko dla wybranej grupy obywateli, która potrafi godzinami wysłuchiwać się w tego typu twórczość popadając przy tym w stan egzaltacji, wręcz pewnego rodzaju podniecenia. Cechuje ją wysoka nuta patetyzmu i wyśrubowanej górnolotności mająca zapewnić wrażenie głębokiego, zaangażowanego przekazu. Nie oddaje istoty niczego, natomiast jest tak uniwersalny, że nadaje się do podpięcia pod każdą okazję w klimacie narodowo-militarno-ideologicznym.
Ze względu na swoją uniwersalną wymowę analizowany tekst z powodzeniem może być stosowany zarówno dziś jak i w przyszłości. Pozwolę sobie tu na nieuzasadnioną niczym dygresję, że pasowałby również do przemówień oficjeli słusznie minionego ustroju. Oczywiście w tym przypadku dotyczyło by to innych podmiotów niż ten opisany w części pierwszej.
Niewątpliwie, można tę część zaliczyć do pereł kanonu nowomowy polityczno-ideologicznej. Gratulacje dla autora :)

(2017-10-05 10:12)
ToTylkoJaToTylkoJa
+1

Przestancie Barac te narkotyki bo tego nie da sie czytać. podobno Ci co maja logo punisher w afku tu w 99% krypto geje takie mam info ale zeby napisac to poprawnie to jeszcze sie podniece i napisze. 99% to krytpo geje a tak mowili ze nie bo ja widze ich na ulicach w koszulkacha potem trzymaja sie w doma za reke i skacza do piosenki disco polo. Dziekuje opinia tu wyrażna jest idiotyczna jak opinie wyżej 

(2017-10-05 10:44)
gajgaj
0

"...Dzieje ich losów, splecionych w tragiczny sposób miłością Ojczyzny..."

....................miłością do Ojczyzny?

inaczej miłość Ojczyzny splotła bohaterów swoimi więzami

a nie miłość do Ojczyzny która kazała ofiarować siebie swoje życie by Jej bronić

mimo wszystko Ojczyzna jest bierna

to ludzie zmieniają Jej rzeczywistość

(2017-10-05 20:51)
CynamonCynamon
0

Pięknie ten mural wygląda i się prezentuje w słoneczny dzień. Naprawe świetna inicjatywa, mocno popieram.

umowa kupna sprzedaży samochodu

(2017-10-06 10:38)
sylwester-gozlisylwester-gozli
0
Komentarz usunięty ze względu na naruszenie regulaminu. (2017-10-06 13:10)
robroyrobroy
0

.

(2017-10-07 10:05)
JazlowiakJazlowiak
0

Jaki związek ze zbrodnią w Boryszewie ma zdjęcie przestawiające Hitlera oglądającego zdobyczny płomień do trąbki 8 PSK?

(2017-10-08 12:58)
robroyrobroy
0

@Jazłowiak,nie napinaj się,czy tych żołnierzy z Bydgoskiego Batalionu O.N. nie należy wspomnieć i uhonorować?  a związek ? Hitler ogląda proporzec trębacza.Czy tak jak na muralu wyglądli żołnierze "Skowronka"? Artystyczn wizja zbieraniny z opaskami biało-czerwonymi w dowolnym miejscu -założę się że o wymordowaniu w naszym mieście kilkudziesięciu żołnierzy z Bydgoszczy niewielu słyszało

(2017-10-08 19:16)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy