Zaloguj się do konta

Paweł Rozdżestwieński nowym dyrektorem Muzeum Ziemi Sochaczewskiej

Redakcja
2015-04-01
Sprawy urzędowo-administracyjne

Urząd Miasta rozstrzygnął konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Nowym szefem placówki został znany dobrze społeczności sochaczewskiej Paweł Rozdżestwieński.

 

 

Ratusz musiał ogłosić konkurs w związku z rezygnacją ze stanowiska dyrektora Muzeum Ziemi Sochaczewskiej Macieja Wojewody. Jak się dowiedzieliśmy, etap formalny konkursu przeszli tylko Paweł Rozdżestwieński oraz Marek Gołkowski. Trzyosobowa komisja w składzie wiceburmistrz Marek Fergiński, przedstawiciel Rady Pamięci oraz przedstawiciel Muzeum Wojska Polskiego rekomendowała na stanowisko dyrektora P. Rozdżestwieńskiego.

  

Nowego dyrektora sochaczewianie znają przede wszystkim jako autora spektakularnych rekonstrukcji Bitwy nad Bzurą. Na co dzień kieruje on też portalem poświęconym m. in. wydarzeniom I i II wojny światowej dobroni.pl.

 

Oto, jak swoją decyzję o starcie w konkursie uzasadniał sam Paweł Rozdżestwieński na swoim blogu jazlowiak.e-sochaczew.pl:

 

Do podjęcia tej decyzji skłoniła mnie ostatnia dyskusja o teraźniejszości i przyszłości muzealnictwa sochaczewskiego, a także propozycja utworzenia następnej placówki muzealnej. Bardzo dziękuję również redakcji esochaczew.pl, że umożliwia prowadzenie takiej małej "kampanii wyborczej".

 

Od lat obserwuję i uczestniczę w wielu projektach historycznych, w których albo muzeum jest partnerem, albo jak jestem partnerem muzealnego projektu. Sochaczewska placówka wyspecjalizowana jest w prezentacji śladów bitwy nad Bzurą w 1939 roku, będąc wiodącą,  w tym zakresie,  jednostką organizacyjną w Polsce. Koncepcja muzeum i realizacja tej koncepcji przez pierwszego dyrektora Pana Macieja Wojewodę potwierdziła, że taka placówka jest niezwykle mocnym zwornikiem lokalnej tożsamości i swoim merytorycznym poziomem stanowi wizytówkę nie tylko miasta, ale również całego powiatu.

 

Naturalnym staje się więc, że muzeum powinna stać się placówką, która pozostawiając swój dotychczasowy profil działalności powinna stać się naturalnym akceleratorem działań wszystkich inicjatyw historycznych, zarówno formalnych i nieformalnych.

 

Siła jakiegokolwiek działania polega na synergii a nie na dzieleniu - stąd wiodącym zadaniem następnego dyrektora muzeum jest silniejsze niż dotychczas skupianie wokół wszystkich, którzy badają historię ziemi sochaczewskiej, tak, aby żaden z historyków (zarówno profesjonalnych, jak i wolontariuszy) nie pozostawał bez wsparcia tej zasłużonej placówki muzealnej.

Opinie (10)

jerzyk2205

Wierzę, że jako autor propozycji utworzenia drugiej placówki muzeum sprowokowałem do ubiegania się o stanowisko dyrektora właściwego człowieka. Kompetencje i predyspozycje nowego dyrektora są oczywiste. Pozostaje mi życzyć mu dobrej kontynuacji dzieła poprzednika i efektywnych czterech lat kadencji dyrektorskiej, a zwłaszcza uzyskania twórczej synergii współpracy z całym środowiskiem historyków i pasjonatów historii miasta oraz Ziemi Sochaczewskiej. :) [2015-04-01 15:08]

Jazlowiak

Bardzo dziękuję za miłe słowa i zapraszam serdecznie na noc muzeów [2015-04-01 20:10]

metasekwoja

Człowiek z pasją.Myślę, że dobry wybór. Gratulacje. [2015-04-01 20:20]

wbienko

Myślę, że dobrze się stało. Właściwy człowiek na właściwym miejscu. Gratulacje, Pawle. [2015-04-01 22:17]

Jazlowiak

Dzięki za zaufanie, ale kontrolujcie żeby mi nie odbiło:-) [2015-04-01 22:51]

Reage77

Gratuluję Panie Pawle...:) Życzę powodzenia i możliwości realizowania swojej wizji funkcjonowania muzeum...:) [2015-04-02 08:07]

Radioman

Ja również gratuluję i życzę sukcesów. Tu odbija każdemu, kto chce robić coś pożytecznego, a zderza się z szarą rzeczywistością. Mam nadzieję że starczy pasji na to, by wszelkie przeciwności pokonać, a przede wszystkim na to, że muzeum stanie w końcu otworem dla pasjonatów i ich inicjatyw. Tylko pewnie teraz korekta mojego artykułu o p. Mikołaju trafi do szuflady na dłużej. :( [2015-04-02 09:19]

Obywatel85

Co jak co ale pod pana panowaniem wszystko powinno ruszyć w lepszym kierunku :) Pozdrawiam i trzymam kciuki. [2015-04-02 10:14]

robroy

może by tak sprężyć armię żeby trochę odnowiła samolot i inne eksponaty wojskowe na terenie muzeum? może byli technicy i mechanicy byłego 32 pułku lotniczego pospieszyli z pomocą w odnowieniu MiGa nr boczny 1706 coby się prezentował?,potrzeba karczera do oczyszczenia płatowca i farb do malowania?naprawdę niewielki koszt jeżeli zgłosiliby się chętni do odnowy? [2015-04-06 19:11]

dagny

Pawełku,moje najszczersze gratulacje!!! Krystyna Wiergowska [2015-04-08 18:46]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc