Pielęgnacja uszu niemowląt. Najczęściej popełniane błędy

Zdjęcia i foto: Pielęgnacja uszu niemowląt. Najczęściej popełniane błędy Zdrowie sochaczew

Pielęgnacja uszu malutkiego dziecka jest równie ważna, co pielęgnacja u starszych dzieci, czy dorosłych. Nie można o niej zapomnieć i jej bagatelizować. Wiele młodych matek mimo tej świadomości boi się wykonywać czynności pielęgnacyjne tego typu. Zdarza się też, że popełniają one błędy, ponieważ nie wiedzą, z jakich akcesoriów i produktów powinny korzystać. Nie są też świadome podstawowych zasad bezpieczeństwa. W takiej sytuacji warto sięgnąć po dobry poradnik, który szczegółowo wyjaśni wszystko krok po kroku.


Woskowina w uchu maluszka – potrzebna, czy szkodliwa?

Choć wydawać by się mogło, że woskowina to nieestetyczna i zupełnie zbędna maź znajdująca się w uchu, to jednak jest to niewłaściwe przeświadczenie. Gromadząca się w uszach fizjologiczna wydzielina to mieszanina wydzieliny gruczołów łojowych i specyficznych dla ucha gruczołów woszczynowych. Jej zadaniem jest nie tylko natłuszczenie skóry zewnętrznego kanału słuchowego, ale też ochrona przed patogenami, które doprowadzają do powstania różnych infekcji w uchu. Jej nadmiar również może być szkodliwy. Nierzadko jest przyczyną stanów zapalnych, a nawet niedosłuchu u niemowląt i małych dzieci. Z tego względu bardzo ważne jest tutaj umiejętne usuwanie tej warstwy. Dużym błędem jest bagatelizowanie tego stanu. Zatem jak czyścić uszy niemowlakowi?


W jaki sposób czyścić uszy niemowlakowi?

Dorośli do tych czynności zazwyczaj używają tradycyjnych patyczków higienicznych. Niestety nie zawsze jest to metoda w pełni bezpieczna, zwłaszcza kiedy czyścimy uszka kilkumiesięcznemu maluszkowi. Może wówczas dojść do przebicia błony bębenkowej albo do utknięcia watki z patyczka w przewodzie słuchowym. To kolejny błąd młodych i niedoświadczonych rodziców. Czym się zatem posłużyć, aby mieć pewność, że nie zrobimy krzywdy tak małemu dziecku?


Tutaj z pomocą przychodzą specjalne preparaty przeznaczone do higieny uszu. Skład tych produktów bazuje na naturalnych olejkach mineralnych, które wspierają naturalne mechanizmy oczyszczania się ucha. Dodatkowo kanał słuchowy zyskuje ochronną tłustą warstwę. Środowisko takie jest bardzo niekorzystne dla wielu różnych bakterii, co redukuje ryzyko powstania infekcji. Błędem jest używanie kosmetyków nie przeznaczonych do tego celu, albo wykorzystywanie samodzielnie przygotowanych substancji, co do których nie mamy pewności, że są w pełni bezpieczne.  


Jak często czyścic uszy dziecku i jak to zrobić?

Kiedy czyścić uszy maluszkowi? Na początku, wtedy kiedy woskowiny jest bardzo dużo, najlepiej wykonywać te czynności przez kilka dni rano i wieczorem. Później dopuszczalne są większe odstępy czasowe. Jak wykonać taką czynność? Najlepiej zrobić to zgodnie z instrukcją zamieszczoną na produkcie. Nawet dobrze dobrany preparat nieodpowiednio użyty może przyczynić się do zaistnienia kłopotów ze zdrowiem. Nie popełniaj tego błędu!


Zazwyczaj kładziemy dziecko na boku przeciwnym do czyszczonego ucha, a następnie wprowadzamy preparat. Po upływie określonego czasu trzeba zadbać o to, aby oczyścić przewód słuchowy z produktu i nadmiernej ilości woskowiny. Czy już wiesz, jak czyścić uszy niemowlakowi? Jeżeli tak, działaj!


Źródło: https://www.fonix.pl/higiena-uszu/jak-czyscic-uszy-niemowlakowi-wlasciwa-pielegnacja-i-jej-wplyw-na-zdrowie/

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy