Pieniądze na wymianę starych pieców - mieszkańcy czekają na środki

/ 5 komentarzy
Zdjęcia i foto: Pieniądze na wymianę starych pieców - mieszkańcy czekają na środki  Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Sochaczew znalazł się na liście niemal pięćdziesięciu samorządów z Mazowsza, które czekają na wsparcie unijne dofinansowanie wymianę starych pieców na nowe. Projekt docelowo ma objąć 59 rodzin z terenu miasta, które w terminie złożyły stosowną deklarację i komplet wymaganych dokumentów. Zadanie ma wartość niemal 1,7 mln, przy czym spodziewane dofinansowanie to prawie 1,2 mln zł. 


O możliwości uzyskania wsparcia pisaliśmy wielokrotnie, między innymi w materiale https://e-sochaczew.pl/n/dofinansowania-do/58407 w którym opisujemy programy wparcia. 


Wiosną ub. roku marszałek Struzik, za pośrednictwem Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Projektów Unijnych, ogłosił konkurs w ramach działania 4.3 „Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza”, w którym można było uzyskać dofinansowanie, do 80 procent kosztów kwalifikowanych, na wymianę urządzeń grzewczych. Pod tym hasłem kryła się np. wymiana kotłów i pieców wykorzystujących paliwa stałe na źródła ciepła spalające biomasę lub wykorzystujące paliwa gazowe. W kramnicach zorganizowano spotkanie informacyjne, na które przyszło ok. 200 osób, a kilka tygodni później ratusz sporządził listę zainteresowanych wymianą pieców i w ich imieniu złożył marszałkowi wniosek o dofinansowanie. 


O inwestycji mówi Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Samorządu Województwa Mazowieckiego Adam Orliński - Staramy się obecnie przeprowadzać sukcesywnie prace nad programem "Redukcji emisji zanieczyszczeń powietrza". Może zdarzyć się, iż ze względu środków przedzielonych z jednostki, kwoty dofinansowań będą kształtować się na poziomie 70-80 procent. Szacujemy, iż środki mogą trafiać do jednostek ubiegających się o dofinansowanie, w tym miasta Sochaczew, na przełomie października i listopada. W powiecie realizujemy już wiele inwestycji, które zostały dofinansowane ze środków programu. Takie przedsięwzięcia podejmowane są, między innymi, w gminie Rybno czy Iłów. Wójtowie przygotowali szereg inwestycji, które udało się zrealizować dzięki wsparciu marszałka. Wsparcie finansowe obejmuje budynki użyteczności publicznej oraz indywidualne gospodarstwa. Obecnie na podpisanie umowy oczekuje miasto Sochaczew i staramy się, aby stało się to jak najszybciej, tak żeby mieszkańcy mogli cieszyć się nową ekologiczną, wydajną metodą ogrzewania domów.    


Ratusz w Sochaczewie jest jednostką, która jest pośrednikiem pomiędzy Mazowiecką Jednostką Wdrażania Projektów Unijnych, która podlega marszałkowi województwa, a mieszkańcami starającymi się o dofinansowanie.  


- W regulaminie konkursu zastrzeżono, że rodziny nie mogą składać wniosków indywidualnie, o wsparcie mogą się ubiegać tylko jednostki samorządu. Z tego powodu, niejako w imieniu naszych mieszkańców, staraliśmy się o 1.158.300 zł i taką kwotę nam przyznano. To wartość robót, która zostanie pokryta środkami unijnymi. Cały projekt oszacowaliśmy na 1.686.000 zł, a różnicę między tymi kwotach wezmą na siebie rodziny uczestniczące w projekcie. Każda z nich zadeklarowała, że zapewni wkład własny, czyli pokryje minimum 20 procent kosztów kwalifikowanych – informuje wiceburmistrz Dariusz Dobrowolski. 


W ramach konkursu wsparcie można było uzyskać na wymianę kotłów, pieców i innych urządzeń grzewczych w gospodarstwach domowych, na podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej, a także (w nieco mniejszym zakresie) na termomodernizację budynku, jeśli rodzina wymienia w domu także piec. 

Pierwotnie planowano, że na likwidację kopciuchów Mazowiecka Jednostka Wdrażania Projektów Unijnych rozdzieli 12,5 mln, ale chętnych było tylu, że na ostatecznej liście, po zwiększeniu alokacji, znalazły się zadania z kwotą dofinansowania sięgającą 49 mln. Część tej kwoty to dopłata z budżetu państwa. 


Po otrzymaniu sygnału o możliwości podpisania umowy sochaczewski urząd dopełni formalności. Kolejnym krokiem będzie wyłonienie wykonawcy usługi na terenie miasta.


- Realizując inwestycje na terenie całego powiatu, zauważyliśmy, iż firmy starające się o kontrakty w przetargach mają ogromne problemy kadrowe. Tak dzieje się w przypadku zarówno wykonawców robót drogowych jak i właśnie fotowoltaiki czy wymiany pieców. Oczywiście jest to dylemat z którym zmagają się samorządy w całym kraju. Nie jest łatwo znaleźć firmę, która podejmie się wykonania, tak jak na przykład ma to miejsce w Sochaczewie, niemalże 60 instalacji oraz pieców dla gospodarstw starających się o ich wymianę. Wierzę, że zadanie to uda się wykonać sprawnie a mieszkańcy niebawem będą mogli cieszyć się z nowych urządzeń w swoich domach. - dodaje Adam Orliński.


Zadanie nadal pozostaje w fazie oczekiwania. Mieszkańcy, którzy złożyli wnioski z pewnością oczekują na szybkie rozstrzygnięcie dokumentacji i wypłatę środków do realizacji działania. 



 



0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (5)

first-onefirst-one
-2
Jaki smog. Ważniejsze są pieniążki na polskie bombelki i wódka dla rodziców. (2019-08-12 20:23)
marcpromarcpro
+2
Fajnie że dzielisz się z nami informacjami o tym na co wydajesz pieniądze z 500+.

Ale zapewniam Cię, że większość ludzi nie robi tak jak Ty. (2019-08-12 22:39)
first-onefirst-one
0
Jestem antynatalistą. Robić dziecko w kraju Polin to trzeba być niespeła rozumu. Kolejne pokolenia ociemnionych prymitywów. (2019-08-13 03:40)
zbigsochzbigsoch
0
@frist-one

To najlepsze co możesz zrobić dla kolejnych pokoleń,nie rozmnażaj się. (2019-08-13 06:02)
marcpromarcpro
0
@first-one

Ufffff!!!! Co za ulga że jesteś antynatalistą.



Wybacz ciekawość, ale czy masz czasami żal do rodziców że też nimi nie byli? (2019-08-13 07:12)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy