Pierwszy odcinek Traugutta gotowy

/ 3 komentarzy / 4 zdjęć
Zdjęcia i foto: Pierwszy odcinek Traugutta gotowy Inwestycje sochaczew

Sochaczewski ratusz uzyskał 600.000 zł na dokończenie remontu ulicy Traugutta. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, przyszłoroczne prace prowadzone na całej długości drogi oraz pod nią (gaz, sieć wodociągowa, kanalizacja, przewody elektryczne) powinny się zakończyć przed wakacjami.
Remont pierwszych dwóch odcinków ulicy Traugutta, prowadzony nieprzerwanie od połowy sierpnia do 10 grudnia, kosztował budżet miasta niemal 1,3 mln złotych. Przed wakacjami zlecono przebudowę 340 metrów (866 tys.), a po znalezieniu w budżecie miasta dodatkowych pieniędzy jeszcze 70 metrów drogi (156 tys.). Obydwa przetargi wygrała miejscowa firma Hydro-Instal. Do kosztów remontu trzeba wliczyć też wydatki na projekt (32,3 tys.) oraz nieprzewidziane roboty dodatkowe (60 tys.). Pieniądze te przeznaczono na budowę pasa skrętu w ul. Reymonta i wzmocnienie muru oporowego przy stacji Sanepidu. Cała ulica Traugutta ma być wyremontowana w wysokim standardzie, dlatego zlecono wymianę chodników po lewej i prawej stronie jezdni (kostka brukowa), wylanie nowego asfaltu (2 pasy ruchu po 3,5 metra), budowę ścieżki rowerowej (2 metry), zatoczek postojowych i zatok dla autobusów ZKM.
- Wykonawca sprawnie prowadził prace, korzystał z doskonałej jak tę porę roku pogody i w kilkanaście dni ułożył warstwę asfaltu. Remont prowadzony był w kompleksowy sposób. Ustaliliśmy, że w pasie drogowym umieszczona będzie sieć gazowa, a Zakład Wodociągów i Kanalizacji wymieni lub przebuduje odcinki kanalizacji i wodociągu. Jednocześnie przebudowano sieć oświetlenia ulicznego. Z Traugutta mają zniknąć betonowe słupy a zastąpią je stylizowane lampy. Za przebudowę sieci, zakup i ustawienie lamp zapłaciliśmy w tym roku 131 tys. złotych. Jeśli zamykamy dla ruchliwą drogę, trzeba pomyśleć o wszystkich instalacjach, by za rok nie niszczyć nowego asfaltu – mówi wiceburmistrz Krzysztof Ciołkiewicz.
W ostatnich dniach Urząd Wojewódzki poinformował, że z Rządowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych sochaczewski ratusz otrzyma 600 tys. złotych na dokończenie przebudowy ul. Traugutta.
- Na ostatni 400-metrowy odcinek od ulicy Cmentarnej do Licealnej potrzeba nam 1,2 mln złotych. Połowę tej kwoty zabezpieczyliśmy w budżecie, a o 600 tys. zł dofinansowania wystąpiliśmy do Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Wniosek oceniono bardzo wysoko i dostaliśmy tyle, ile nam potrzeba. Za pół roku Traugutta będzie konkurowała z Olimpijską o miano najpiękniejszej ulicy miasta, gdzie też są nowe chodniki i ścieżka rowerowa – dodaje K. Ciołkiewicz.
W 2008 roku na drogach miejskich wykonano znacznie więcej prac. Przypomnijmy, że asfalt pojawił się na ulicach Szajnowicza (233,4 tys.), Zawiszy (231,8 tys.), Środkowej (41 tys.) i Łokietka (43,8 tys. zł). Łączna długość utwardzonych w ten sposób dróg osiedlowych to 1620 metrów. Dodatkowo ekipa drogowa ZKM wymieniła chodnik po obu stronach ulicy Hanki Sawickiej (251 tys. zł), a na ulicy Różanej ułożyła trylinkę. Są pieniądze i zgoda radnych na kolejne modernizacje dróg i chodników, a kilka takich projektów umieszczono w wykazie wydatków niewygasających z upływem roku 2008. Jeśli tylko pogoda pozwoli, wiosną ruszą roboty w ulicach Kozubowskiego (608 tys.), części Okrężnej (700 tys.) i Wita Stwosza (250 tys.) – wszędzie będzie asfalt. Zakład Komunikacji Miejskiej zakończy też układanie chodnika przy ul. 15 Sierpnia (410 tys.). Łączna wartość wszystkich prac to prawie 3 mln złotych.

D. Wachowski

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (3)

wespiwespi
0
Czy ścieżka rowerowa nie powinna być na poziomie chodnika dla pieszych? (2008-12-15 09:20)
SkopekSkopek
0
Zeby piesi lazili po niej?
Dobrze jest tak jak teraz (2008-12-15 13:41)
wespiwespi
0
Chodzi mi o bezpieczeństwo rowerzystów - jeśli samochody mają swobodny dostęp do ścieżki rowerowej to obawiam się, że będą z niej korzystać. Z drugiej strony może masz i rację - u nas "kultura ścieżkowo-rowerowa" jest pewnie żadna i piesi by ją zaraz 'przejęli'.. (2008-12-15 17:23)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy