Pierwszy rok pracy Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy za nami

/ 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: Pierwszy rok pracy Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy za nami Słowo pisane sochaczew

8 czerwca 2016 r. bibliotekarze szkolni z powiatu sochaczewskiego spotkali się na ostatnim w roku szkolnym 2015/2016 spotkaniu sieci współpracy i samokształcenia. W tym roku nasze działania dotyczyły tematu: Jak rozwijać zainteresowania czytelnicze wśród dzieci i młodzieży. Formy promocji czytelnictwa.

Celem wszystkich warsztatów i zajęć było pokazanie, że biblioteka to miejsce, w którym wiele się dzieje – akcje reklamujące książkę (teatrzyki stolikowe, jakie książki czytali nauczyciele będąc dziećmi), spotkania autorskie, konkursy, zabawy (karty do opowiadania książek, bawmy się tytułami książek, co by było gdyby..., zajęcia z grafoskopem, z książką mi do twarzy) zajęcia rozwijające kreatywność. Biblioteki szkolne często włączają się w akcje ogólnopolskie (Bądź wyjątkowy-czytaj książki, Narodowe czytanie, Nakręcam na czytanie). oraz w akcje charytatywne.

Formą zabawy z książką są programy umożliwiające tworzenie i publikowanie opowiadań łączących w sobie tekst oraz obraz. Książki można zamieścić na stronie klasy czy blogu. Te programy to Story Jumper i Storybird. Bardzo ciekawą propozycją na zajęcia w bibliotece może być też lekcja komiksu.

Zachęcać do czytania można na rożne sposoby. Mogą to być rozmowy o książkach, których treści nie znamy. Na postawie ilustracji z książki, fotografii oraz przeczytanych fragmentów, tworzymy własne historie, albo konstruujemy gry oparte na treści książki, zachęcając do przeczytania tekstu oryginalnego. Przy okazji rozwijamy kreatywność uczniów, jak i nauczycieli. A ta ułatwia zapamiętywanie i efektywną naukę.

Promocją wartościowej, odwołującej się do doświadczeń i emocji dziecka książki, był konkurs powiatowy Tę książkę warto przeczytać. W tym roku była już 13. edycja. Uczestnicy reklamowali książki, które ich zdaniem są warte przeczytania.

Bibliotekę warto też promować na kontach społecznościowych, bo w myśl zasady - Nie ma cię na facebooku to znaczy, że nie żyjesz.

W naszych działaniach ważne jest, by przyciągnąć dzieci i młodzież różnymi działaniami i utrzymać ich zainteresowanie.

Sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy działa przy Bibliotece Pedagogicznej w Sochaczewie.

                                                                                                                                Aneta Stępień 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy