Pijani kierowcy bez szans

Sochaczewska drogówka otrzymała od Urzędu Miasta nowoczesny sprzęt umożliwiający szybkie wykrycie czy kierowca prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu.
Urządzenie o nazwie ALCOBLOW jest szybkie i proste w obsłudze. Dzięki niemu w ciągu 1 minuty można skontrolować zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu u 6 osób. ALCOBLOW został zaprojektowany przez angielską firmę specjalizującą się w miernikach badających stężenie alkoholu. W całej Europie urządzenie to stosowane jest na szeroką skalę nie tylko przez policję, ale również do kontroli pracowników w dużych zakładach pracy. Jest ono również skutecznym narzędziem do walki z pijanymi kibicami. Ochrona może w ciągu kilku minut wyeliminować pijanych amatorów sportu i uniemożliwić im przejście przez stadionową bramkę.
Urządzenie posiada trójkolorowe wskaźniki określające stężenie alkoholu. Zielony kolor lampki oznacza, że badana osoba nie piła alkoholu, żółty wskazuje, że jego zawartość w wydychanym powietrzu wynosi od 0,06 do 0,11 mg/l, zaś kolor czerwony - że stężenie alkoholu przekroczyło 0,11 mg/l.
Największa innowacyjność opisywanego urządzenia polega jednak na tym, iż badanie może być przeprowadzone podczas rozmowy, bo powietrze wydychane przez kontrolowanego trafia bezpośrednio do czujnika. Dzięki temu policjanci nie będą już spotykać się z odmową kierowców, którzy nie chcieli poddać się badaniu klasycznym alkomatem.
Jak poinformował nas naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego, tylko w ciągu kilku godzin kontroli prowadzonej 13 grudnia przebadano ponad 450 kierowców. Dwóch z nich było pod wpływem alkoholu. Jednocześnie podczas pokazowych kontroli 11 kierowców ukarano mandatami za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Natomiast kontrola przeprowadzona 15 grudnia, kiedy to zbadano 71 kierowców busów, autobusów miejskich i PKS, ujawniła, że jeden z zatrzymanych miał aż 1,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Funkcjonariusze drogówki, wyposażeni w nowe urządzenie, planują teraz codziennie organizować kontrole na sochaczewskich drogach.
J.W

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy