PILNE: podaje się za policjanta i wyłudza pieniądze

/ 5 komentarzy / 3 zdjęć
Zdjęcia i foto: PILNE: podaje się za policjanta i wyłudza pieniądze Kradzieże, oszustwa, korupcja sochaczew

Wczoraj tj. 21 stycznia, jedna z mieszkanek Sochaczewa padła ofiarą oszustów, którzy przedstawiali się jako: członek rodziny i policjant CBŚ. Pokrzywdzona straciła sporą kwotę pieniędzy.

 

Metoda cały czas jest taka sama, jednak zawsze pojawiają się jakieś nowe elementy. W przypadku wczorajszego oszustwa do pokrzywdzonej najpierw zadzwonił telefon, kobieta przedstawiła się jako członek rodziny –  zwracała się do pokrzywdzonej „ciociu”.  Poprosiła o pomoc, twierdziła, że właśnie jest u notariusza i potrzebuje znacznej sumy pieniędzy, ponieważ stało się coś złego. Pokrzywdzona jednak jej nie uwierzyła. Po chwili zadzwonił drugi telefon i nieznajomy mężczyzna oświadczył, że jest policjantem z CBŚ. Mężczyzna ten poinformował, że przed chwilą do pokrzywdzonej dzwonił oszust, który działa metodą na wnuczka i kobieta musi pomóc im w rozpracowaniu szajki.

W związku z powyższym fałszywy policjant polecił pokrzywdzonej, aby ta udała się jak najszybciej do banku, wypłaciła pieniądze i przekazała je policjantowi, dzięki czemu będzie możliwe zatrzymanie oszusta. Fałszywy policjant poprosił również, aby pokrzywdzona, nie rozłączając się, wybrała nr 997, gdzie uzyska potwierdzenie, że jest to prawdziwa akcja policjantów. Kobieta tak też zrobiła (nieświadoma, że nadal rozmawia z tą samą osobą). W dalszej kolejności wypłaciła pieniądze i położyła je we wskazanym przez oszusta miejscu. W ten sposób straciła dużą kwotę.

To niestety nie jedyny taki przypadek w ostatnich dniach. 19 stycznia w Sochaczewie wyłudzono pieniądze dokładnie taką samą metodą. 

Dlatego policjanci ponownie przypominają i zwracają się z apelem do wszystkich osób ! :

 

•             Prawdziwi policjanci nie proszą o przekazywanie żadnych pieniędzy – nawet fałszywych!

•             Prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie im pieniędzy, aby zatrzymać w ten sposób oszustów!

•             Każda prośba o przekazanie pieniędzy, nawet jeżeli jest mowa o fałszywych pieniądzach, jest oszustwem!

•             Nie wolno przekazywać jakichkolwiek pieniędzy osobom obcym, nawet jeżeli przedstawiają się, że są policjantem!

•             Łącząc się z numerem 997 bez wcześniejszego przerwania połączenia z nieznajomym mężczyzną, nadal rozmawiacie państwo z oszustami, a nie z oficerami Policji!

 

Pracowników banków uczulamy, że w przypadku zauważenia wypłacania znacznych sum pieniędzy przez osoby starsze prosimy o pilny kontakt z Policją pod nr 997, a jeżeli mają taką możliwość to prosimy żeby podczas transakcji poruszyli temat oszustw z osobami wypłacającymi.

 

 

 5
Oceń
(2 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (5)

robroyrobroy
+1
czy dziadkom lub rodzicom w podeszłym wieku tak trudno wytłumaczyć zagrożenie ?mają telefony,posiadają umiejętność komunikowania się więc nie są bezbronni,tylko porozmawiać z nimi i ostrzec,inna sprawa że w te wyłudzenia mogą być zamieszani autentyczne wnuki-no bo skąd wyłudzacze wiedzieliby że ja mam akurat kilka-kilkanaście czy więcej tysięcy w bankach,skarpetach? (2016-01-22 15:10)
robroyrobroy
0
można? można! siekiera niech stoi za drzwiami (2016-01-22 15:25)
margot45margot45
+1
Ech... ciśnie mi się pod palce pytanie: w jakim wieku człowiek traci umiejętność logicznego myślenia? 50? 60? Wcześniej? Później? (2016-01-22 16:29)
OSheeOShee
+1
Gość z twarzy podobny zupełnie do nikogo, a poza tym jakiś taki niewyraźny... Może przeziębienie go złapało...

Jaki jest sens wrzucać fotki na których nic nie widać? No chyba, że to specjalnie rozmyte zdjęcie, żeby przez przypadek podejrzany nie mógł pozwać o rozpowszechnianie wizerunku ;-) (2016-01-22 17:30)
redakcjaredakcja
0
to po prostu miejski monitoring, taką ma jakość (2016-01-24 21:18)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy