Piszę o tych, których kocham

/ 7 zdjęć
Zdjęcia i foto: Piszę o tych, których kocham Słowo pisane sochaczew
+2

Z sympatią, szacunkiem, niezwykle ciepło, ale i wzruszająco o ośmiu bohaterach swojej książki Moje fascynacje mówiła Mariola Pryzwan w minioną środę, 5 kwietnia, która przyjechała do Sochaczewa na zaproszenie Biblioteki Pedagogicznej.

Blisko dwieście osób, uczniów i nauczycieli, zgromadziło spotkanie z autorką kilkunastu biografii, między innymi Anny German, Anny Jantar, Władysława Broniewskiego, Zbyszka Cybulskiego, Marii Dąbrowskiej, Marii Kownackiej w murach Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie. Miłośnicy książek, zasłuchani w opowieściach o niezwykłych bohaterach książki Moje fascynacje, dowiedzieli się, jakimi ludźmi byli prywatnie Maria Dąbrowska, Władysław Broniewski, czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska? Co łączyło Annę Jantar z Ireną Jarocką ? Jak pisarka zaprzyjaźniła się z bliskimi Haliny Poświatowskiej, Anny German, Zbyszka Cybulskiego? W czym tkwiła niezwykłość tego ostatniego? Dlaczego znajomi Ani German porównywali ją z Aniołem? Dało się odczuć, że te postaci są bliskie sercu autorki. Nierzadko mówiła o nich drżącym głosem. Zebrani wysłuchali też, uwiecznionych na taśmie, recytacji samego Broniewskiego i Poświatowskiej, a także Bal u Posejdona w wykonaniu Anny German i Wymyśliłam Cię Ireny Jarockiej. Wymyśliłam Cię to także tytuł ostaniej książki pani Marioli, a kolejne dwie są w przygotowaniu. I z tą właśnie książką obiecała przyjechać do Sochaczewa w przyszłym roku. Wszystkie stworzone przez nią biografie, często wznawiane i uzupełniane, są bogate w fotografie, dokumenty, listy i wspomnienia. O swoich bohaterach wie naprawdę bardzo dużo. Pisze o nich rzeczy nieznane, wzruszające, czasem szokujące.

Kim jest na co dzień autorka? Mariola Pryzwan to z wykształcenia polonistka, z zamiłowania biografistka, a na co dzień nauczyciel bibliotekarz pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej Im. KEN w Warszawie.. Miłośniczka podróży, teatru, polskiej piosenki lat 60. i 70. Kobieta o niesamowitej pasji, zbierania pamiątek, wspomnień bliskich i przyjaciół, podążania ścieżkami jej pasji - ludzi, których, jak sama mówi kocha.

Pretekstem do spotkania z autorką „Moich fascynacji” było podsumowanie konkursu fotograficznego „Zaklinajmy… zaczytajmy… moja ulicę/ moja miejscowość”, zorganizowanego po raz piąty przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w Warszawie Filię w Sochaczewie. Laureaci mieli niepowtarzalną okazję zdobycia autografu, bowiem wśród nagród przeważały książki Marioli Pryzwan, które ufundował Urząd Gminy Sochaczew.

Patronat honorowy nad konkursem objął wójt Mirosław Orliński, a patronat medialny Echo Powiatu i Radio Sochaczew.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i uświetnienia imprezy.

Elżbieta Szczypińska 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy