Zaloguj się do konta

Plac Kościuszki będzie gotowy we wrześniu

Urząd Miasta w Sochaczewie
2006-06-19
Inwestycje
Do 30 września zakończy się przebudowa Placu Kościuszki w Sochaczewie. Modernizacja dawnego rynku pochłonie 1,1 mln złotych. Przetarg na wykonawstwo robót wygrała sochaczewska firma HYDRO-INSTAL. W ramach zlecenia wykona ona przyłącza wodne i kanalizacyjne, utwardzi plac kostką brukową, zainstaluje fontannę. Z Burmistrzem Bogumiłem Czubackim o nowym Placu Kościuszki rozmawia D. Wachowski.

Panie Burmistrzu, zapewne część mieszkańców Sochaczewa zauważyła, że tuż po dniach miasta rozpoczęła się modernizacja Placu Kościuszki. Czy to ostatni etap prac?
- Tak, ostatni, do którego przygotowywaliśmy się od kilku miesięcy. Nie raz podkreślałem i zaznaczyłem to w swoim programie wyborczym, że poprawa wizerunku miasta ma dla mnie ogromne znaczenie. Niestety remontu nie mogliśmy rozpocząć wcześniej, ponieważ pieniądze na przebudowę Placu były kilka razy przesuwane w budżecie przez grupę radnych przeciwnych tej inwestycji. Losy WPI na lata 2006-2009 także ważyły się z powodu pieniędzy na Plac. Na szczęście ostatecznie udało mi się przekonać oponentów, i roboty mogły ruszyć. Gdyby te osoby nadal głosowały przeciw, stracilibyśmy szansę uzyskania pomocy unijnej na ten cel. Chciałbym zaznaczyć, że przebudowa Placu Kościuszki jest wpisana do planu rewitalizacji centrum miasta i spodziewamy się znacznego zwrotu wydanych na ten cel pieniędzy.

Przeciwnicy tego projektu podkreślają, że za dużo pieniędzy wydaje Pan na centrum miasta.
Centrum każdego miasta jest najważniejszą częścią aglomeracji i to z kilku względów. Jego wygląd najlepiej świadczy o władzach miasta i samych mieszkańcach - jeśli centrum jest zaniedbane, trudno spodziewać się, że inne dzielnice wyglądają lepiej. Przejeżdżający przez Sochaczew kierowcy opinię o mieście wyrabiają sobie na podstawie wyglądu centrum; także inwestorzy chcą lokować kapitał w mieście, gdzie panuje ład i porządek, gdzie nie żałuje się pieniędzy na estetykę ulic, parków, skwerów, po prostu dba o mieszkańców. Centrum jest przeznaczone dla wszystkich mieszkańców, ze wszystkich dzielnic Sochaczewa. Tu odbywają się duże imprezy, to tutaj najczęściej bywają turyści, w centrum robi się najwięcej zakupów. To chyba wystarczy, by uznać, że Plac Kościuszki jest miejscem szczególnym na mapie Sochaczewa. Myślę, że każdemu z nas zależy, by turyści i przejezdni czuli się u nas dobrze, a wyjeżdżając zabrali z Sochaczewa jak najlepsze wspomnienia.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za około 3 miesiące wygląd placu całkowicie się zmieni. Będzie to miejsce rodzinnego wypoczynku, zielone od drzew i krzewów, w nocy pięknie oświetlone stylizowanymi lampami.

A co z ruchem drogowym?
Zadbaliśmy o to dawno temu, projektując Plac. Ruch samochodowy będzie wycofany z dawnego rynku, dlatego autobusy PKS i ZKM mają nowe wysepki przy ul. Warszawskiej i na Placu Świętego Dominika, podobnie taksówkarze otrzymali nowe miejsce pod postój. Wiadomo, że każdy remont, czy to wykonywany w domu, czy na tak dużym placu, musi powodować pewne utrudnienia, ale nie będą one dla kierowców zbyt dokuczliwe. Od wtorku, 20 czerwca, przeniesione zostaną dwa przystanki autobusowe znajdujące się przy tak zwanym okrąglaku. Pasażerowie korzystający z komunikacji miejskiej jadący z miasta w kierunku mostu będą teraz korzystać z zatoki utworzonej przy ul. Warszawskiej, naprzeciw parku. Osoby jadące w kierunku Hypernowej będą zabierane z Placu Świętego Dominika. Identyczne zasady dotyczą PKS-u. Od 20 czerwca autobusy jadące w kierunku Łowicza, Wyszogrodu i Płocka będą się zatrzymywać w zatoczce przy ul. Warszawskiej, vis a vis parku, natomiast autobusy jadące w kierunku Warszawy podstawiane będą na Placu Świętego Dominika, czyli dawnym parkingu przed Jutexem.

Opinie (6)

Kacap

A co z parkingiem? Czy ktoś pomyślał o wyznaczeniu nowej lokalizacji? Proponuję poustawiać jeszcze więcej doniczek na krzywych chodnikach a o problemie braku miejsc parkingowych zapomnieć. Tak jest najprościej. [2006-06-19 08:46]

ccie

Na Fabrycznej nadal sa dziury w zwiazku z tym proponuje sie pospieszyc bo za kilka miesiecy beda wybory i wiele moze sie zmienic ;-) [2006-06-21 00:17]

spid007

czy o Chodakowie już wszscy zapomnieli a to jest jedna z dzielnic Sochaczewa .Chodniki przypominają tor motokrosowy ,zawalający się komin na terenie zakładu ,bałagan na terenie sportowym Bzury (wykopy nie zabezpieczone - ostatnio miejsce nocnych spotkań ). brak oświetlenia na Topolowej ( latarnie z czasów 50).Turyści jadący do Zelazowej Woli widza taką wizytówkę a napewno jest ich tu więcej niż w ,,centrum" Pozdrawiam i ide na wybory. [2006-06-21 09:45]

NovJan

nie Martwcie się, wszystko rozpoczete prace za pewno zostana zakończone do października tego roku;) [2006-06-21 15:31]

handlowiec

Czy plan zagospodarowania placu mógłby się pokazać w internecie.Drzewa i krzewy rosną po drugiej stronie ulicy w parku, a ten plac nadaje się na ogródki i kawiarnie tak jak to jest w innych miastach co potwierdza Pan Burmistrz.Ciekawe co się stało z trelinką z placu można było nie jedną ulicę utwardzić za darmo? [2006-06-22 21:49]

Likeu

NovJan, czy Twoje poglądy na powyższy temat też są plagiatem jak twój nick? [2006-06-27 12:46]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc