Plagiat wyborczy z Sochaczewem w tle

/ 4 komentarzy
Zdjęcia i foto: Plagiat wyborczy z Sochaczewem w tle Wybory samorządowe 2010 sochaczew

Na Pomorzu w ostatnich dniach głośno o Sochaczewie. Wydało się, że pomorski kandydat na burmistrza popełnił plagiat – w zasadzie żywcem przekopiował program wyborczy jednego z sochaczewskich kandydatów na burmistrza i – po niezbędnych tylko przeróbkach – zamieścił jako swój. Przeróbki były na tyle niedokładne, że nazwa naszego miasta ostała się w programie – dlatego pomorski kandydat wpadł.

Nie wiadomo, czy się śmiać, czy płakać. Na pewno nie śmieje się dziś Marek Knop, kandydat na burmistrza Janikowa w tegorocznych wyborach (jeśli się nie wycofa). Na forum Gazety Pomorskiej kilka dni temu użytkownicy portalu dokonali bulwersującego ich odkrycia (zobacz forum). Otóż przedstawiony w Internecie program wyborczy pana Marka Knopa oraz kilku jego kolegów – kandydatów do rady miejskiej z KWW Nowe Janikowo, okazał się być – co tu kryć – plagiatem, kopią żywcem wziętą z programu wyborczego naszego sochaczewskiego kandydata na burmistrza Pawła Masłowskiego oraz kandydatów do rady miasta z KKW Lid – podkreślmy, że chodzi o program z 2006 roku, dostępny do dziś na naszym portalu e-sochaczew.

Treść programu kandydata z Janikowa – dziś już, po aferze, niedostępnego w Internecie – nie budzi wątpliwości. To nie żadna inspiracja, to żywa kopia. Identyczne z programem Masłowskiego są nie tylko pomysł, konspekt, kompozycja dokumentu, poszczególne rozdziały, ale całe akapity dopasowane jedynie do janikowej rzeczywistości. Ale nawet owo dopasowanie zrobiono na tyle niedokładnie, że, jak czytamy w pomorskim programie, M. Knop zamierza „jak najszerzej promować sochaczewskich artystów” – i ta niedoróbka zgubiła plagiatorów, dlatego wpadli i zostali namierzeni.

Oczywiście nie wiemy, czy kandydat z Janikowa sam wpadł na pomysł skopiowania cudzego programu wyborczego, czy też może ludzie z jego otoczenia na własną rękę ułatwili sobie drogę. Szukanie winnych zostawmy mieszkańcom Janikowa. Ale refleksję na temat kulisów wyborów samorządowych w Polsce mieć możemy. A te – jak widać – noszą również ciemne barwy. Jak na wspomnianym forum Gazety Pomorskiej napisał jeden z użytkowników: ‘Nie mam nic przeciwko 'kopiowaniu' dobrych pomysłów z innych miast, ale takie copy/wklej potępiam’. I my również: dobre pomysły wręcz zalecamy kopiować, ale programy wyborcze polecamy opracowywać samodzielnie – w końcu, jeśli się ma aspirację do bycia burmistrzem czy radnym, powinno się mieć też pomysł na poprawę swojej gminy czy miasta.

Poprosiliśmy też Pawła Masłowskiego o komentarz do tej sytuacji: Oto on: - Trudno mi się odnieść do tego, co się stało. To, co przeczytałem na forum gazety pomorskiej odnośnie skopiowania i zredagowania w sposób nieudolny programu wyborczego kandydata na burmistrza oraz radnych w ramach KKW Lid z Sochaczewa wprawiło mnie w osłupienie. Nie sądziłem, że opracowany przez mój sztab program wyborczy zyska taką popularność. Nie jest to jednak w tym przypadku powód do dumy, lecz smutny obraz wyborczej rzeczywistości. To jest porażające, w jaki sposób niektóre lokalne komitety chcą budować społeczeństwo obywatelskie.

Dotarliśmy do innych lokalnych programów wyborczych, w których zdecydowanie za bardzo zainspirowano się programem Pawła Masłowskiego z 2006 roku: kandydaci do rady miejskiej z Kolbuszowej (KWW Współna Sprawa) nawet przejęli to samo hasło „Zmieniając siebie zmieniajmy Kolbuszowe” (na szczęście Sochaczew wycięto), ten sam pomysł na program, a nawet całe akapity, odnajdujemy też w programie wyborczym kandydata do rady miejskiej Starachowic z KWW SLD Macieja Kowalskiego, nie ma wątpliwości co do pierwowzoru również w przypadku programu wyborczego kandydata na burmistrza Brodnicy Jarosława Radacza oraz kandydatów do rady miejskiej Brodnicy z KWW Przyszłość Brodnicy, podobnie jest w przypadku programu wyborczego kandydata na burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego Arkadiusza Gralaka ze Stowarzyszenia Aleksandrowskich Demokratów.

Trudno powiedzieć, czy proceder plagiatowania, kopiowania większych czy mniejszych fragmentów cudzych programów wyborczych jest powszechny. Przykład wykorzystania materiału P. Masłowskiego wskazywałby, że tak właśnie jest. Nie wiemy, czy na fakt, że akurat padło na kandydata z Sochaczewa, miała wpływ atrakcyjność jego programu czy po prostu dostępność w Internecie. Dość, że najwyraźniej skrupulatnie to wykorzystano. Pewnie sposób ułożenia, pomysł na program nie jest aż tak dla wyborców istotny – ostatecznie liczy się nie to, w jaki sposób zaplanuje się zmiany i jak się je opisze, lecz wdrożenie zmian w życie. A jednak fakt, że próbuje się zyskać zaufanie wyborców w tak nieprofesjonalny, łatwy, ba, nieuczciwy sposób – budzi zażenowanie.

figa

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (4)

mi 29mi 29
0
Plagiat? (2010-10-21 10:15)
mi 29mi 29
0
i tak na prawde co P.Maslowski ma w tym programie?dla mnie nic <osobiscie> (2010-10-21 10:17)
Mewa2103Mewa2103
0

Dedykuję   Wszystkim prymitywną zasadę :"…kopiuj… wklej..." tyle ,że też należy wiedzieć przed elekcją   ... jak to robić (???),a dzieciaki też  widzą i uczą się ... smutne ale niestety obowiązujące... bez komentarza...

(2010-10-21 19:53)
TrojaTroja
0

No proszę i kto by pomyślał, że Sochaczew wyląduje na kujawach. Mieliśmy być bliżej Warszawy, a jesteśmy bliżej Inowrocławia, Torunia czy Bydgoszczy.


czytałam to formu gazety pomorskiej. Skaczą sobie za ten program do gardel.


Ale widze, że i sochaczewianie się włączają w dyskusje.


cytaty:


......


No i doczekaliśmy się publikacji prasowej na temat kradzieży programu wyborczego przez peudo-ugrupowanie niejakiego pana Knopa i jego giermka Niemczyka:
Plagiat wyborczy z Sochaczewem w tle


.......


Szkoda że nie moge głosować na Waszego burmistrza
na pewno zagłosowałabym na p. Knopa poniewaz cytuje chce „jak najszerzej promować sochaczewskich artystów”
i to mi się podoba
pozdrawiam


........


A ja się cieszę że program jest oparty na innych miastach, jestem z Sochaczewa to bardzo piękne miasto, i oby Janikowo dorównało takim miastom... Nic się nie stało, wręcz przeciwnie - jak najbardziej pozytywnie, pozdrawiam wyborców z Janikowa, ja zagłosuje na Pana Pawła Masłowskiego z Sochaczewa, a jak bym mogła to zagłosowałabym na Pana Marka Knop ! Zapraszamy do Sochaczewa !!! Pozdrawiam Was serdecznie i powodzenia życzę!


.......


http://forum.pomorska.pl/janikowo-andrzej-brzezinski-wystartuje-w-wyborach-mimo-iz-ciagle-nie-zostal-oczyszczony-z-korupcyjnych-zarzutow-t74564/page__st__180


 

(2010-10-23 09:53)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy