Po kolędzie– jak przygotować się na wizytę księdza

/ 12 komentarzy
Zdjęcia i foto: Po kolędzie– jak przygotować się na wizytę księdza  Kościół i religia sochaczew

Nowy rok zwiastuje zawsze odwiedziny duszpasterza z najbliższej parafii. Sochaczewskie kościoły już rozpoczęły wizyty w domach swoich parafian. Zatem jak przygotować się do wizyty?


Przede wszystkim najlepiej przygotować spokój. Ksiądz, jeśli jesteśmy praktykującymi w religii, nie jest złem koniecznym. Przychodzi zapoznać się z domownikami, poznać problemy domu, wspólnie się pomodlić i pobłogosławić dom. Na stole najlepiej żeby znalazł się biały obrus, kropidło, woda święcona, pasyjka oraz świeca. Jak często pokazuje doświadczenie nie zawsze wszystko uda nam się zgromadzić ale wyrozumiały ksiądz nie będzie krytykował braków. 


Domowa liturgia to modlitwa z kapłanem, błogosławieństwo oraz wspólna rozmowa.  W parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Boryszewie w tym roku pomaga ojciec misjonarz Paulin. Z parafii św. Wawrzyńca swoich parafian odwiedza proboszcz lub ksiądz wikariusz. W pozostałych parafiach tj. Św Brata Alberta, Narodzenia NMP, Św. Józefa Robotnika również trwają kolędy domowe. 


Coroczne pytanie brzmi: ile dać w kopertę?

Ksiądz otwierający swoją teczkę wzbudza często lęk parafian. Co tam zapisuje? Pewnie, ile dajemy pieniędzy!. Otóż, nie! Każdy ksiądz przychodzący po kolędzie zawsze prowadzi zapiski o rodzinie, którą odwiedza. Jest status majątkowy, czy potrzebuje pomocy materialnej ( o którą sama rodzina, uznająca, że takiej pomocy wymaga może się podczas wizyty zwrócić do kapłana), ile dzieci jest w domu, czy rodzice żyją bez ślubu. Takie zapiski służą poznaniu rodziny i domostwa, ewentualnie przekazaniu danych innemu księdzu na rok kolejny. Wysokość ofiary zależy od możliwości finansowych rodziny. 


Czas kolędy w naszym domu powinien być i może stać się okazją do rozwiązania problemów, rozmowy o wierze, zapoznaniu z domownikami i najprościej sympatycznej wizyty duszpasterza. Czasem kolęda w naszym domu to zabawne sytuacje w której zamiast białego obrusa pojawia się poszewka na kołdrę. Zachęcamy do wspomnień ze swoich kolęd.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (12)

zabczynski227zabczynski227
0
Ja wypuszczam owczarki szkolone na czarny kolor , i czarni mnie omijają i nie mam problemu , zalecam działa . (2019-01-09 21:36)
operatoroperator
+1
Zabczynski jak spuszczasz psy to pozniej tylko nie placz ze ksiadz nie chce udzielic chrztu/dac komuni/pochowac bo wlasnie tacy jak Ty pozniej najbardziej placza ze ksiadz nie zachowal sie jak czlowiek. Niech kazdy zyje z wlasnym sumieniem nie trzeba ludzi nastawiac na takie tematy. Nie chcesz wizyty ksiedza wystarczy powiedziec ja dziekuje i uwierz mi pojdzie dalej. Ale takie wpisy sa w ch.j zenujace. (2019-01-09 23:44)
linulinu
+1
Przymowanie ksędza w domu nie nie kwestia sumienia ani kolęda @operator.

Chyba pomyliła wam się nazwa tego zjewisaka, że w XXI weku facet w kiecce odwiedza OBOWIĄZKOWO ludzi w ich domach !

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolęda(2019-01-10 04:19)
kacperskyykacperskyy
0
operator to dobry przyklad jakich mamy katolików, ktorzy zarzekają się, że  zyją zgodnie ze slowami jezusa: nie wpusciles ksiedza to spier... :) a gdzie milosierdzie? a gdzie wybaczanie?ty sam nie wiesz w co wierzysz a chodzisz do kosciola bo do bani ci babcia nakladla ze diabel cie zabierze jak nie bedziesz chodzil :) a we łbie zawiść, zazdrość i nienawiść.. (2019-01-10 08:29)
robroyrobroy
0
.K.M.B czy C.M.B„ -Poświęconą w kościele kredą oznaczamy drzwi naszych domów pisząc cyfry nowego roku oraz inicjały tradycyjnych imion świętych Mędrców (K+M+B), lub pisane w wersji łacińskiej (C+M+B). Te ostatnie tłumaczy się dodatkowo jako Christus mansionem benedicat (Chrystus mieszkanie błogosławi). Podstawowym znaczeniem są jednak imiona trzech Mędrców.

w dekalogu wszystko jest w porządku,zastanawia mnie tylko "Nie pożądaj zony bliźniego swego.." a już męża bliźniej swojej kobieta może pożądać? (2019-01-10 09:03)
zabczynski227zabczynski227
+1
operator wytrzeźwiej i nie chodź tak późno spać bo Ci w łepetynie się miesza .Ty myślisz ,że jak dasz na tacę to tak jak stoisz nawet i w kalesonach to wystrzelisz się do nieba mimo tego jadu jaki nosisz w sobie , takie coś to dobre w średniowieczu, widzę ,że z poglądami tam zostaleś. (2019-01-10 21:54)
linulinu
0
Niestety ale prawda jest jedna: obecnie w seminariach nie uczy się posługi a raczejzarządznia finansami.Reszta "usług" kościelnych to kwestia ceny. Amen (2019-01-11 04:30)
KoliberKoliber
0
Powyższe komentarze pokazują jedno: najpopularniejsza postawa w Polsce to "nie znam się ale się wypowiem". Artykuł skierowany do osób które przygotowują się do przyjęcia księdza a nie do tych którzy tego nie robią. Zacznijnie wątek: "Jak pozbyć się księdza żeby mnie więcej nie nachodził", "100 skutecznych sposobów na uniknięcie kolędy" i tam się dzielcie swoimi wrażeniami.

Jak napiszą artykuł "Jak przygotować się do matury" najwięcej do powiedzenie będą miały dzieci z klas I-III SP... (2019-01-11 07:50)
linulinu
0
@Koliber,

prawdziwe (2019-01-11 10:44)
KoliberKoliber
0
@linu - mam problem ze zrozumieniem czy mnie chwalisz czy ironizujesz...

I w duchu katolickiej dobroci i zrozumienia którego tak oczekujesz/cie od chrześcijan: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kol%C4%99da_(wizyta_duszpasterska) (2019-01-11 10:50)
linulinu
0
Przecież to ja podlinkowałem wczesniej :-) (2019-01-11 10:54)
KoliberKoliber
0
myślę że nie, Twoje jest troszkę inne.. (2019-01-11 11:02)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy