Po wąskim torze ku Niepodległości – zapraszamy!

Zdjęcia i foto: Po wąskim torze ku Niepodległości – zapraszamy! Promocja regionu sochaczew

W roku 2018 obchodzimy niezwykłą rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzeum Kolei Wąskotorowej włącza się zatem w lokalne obchody tego święta. W związku z tym w sobotę, 10 listopada, zapraszamy na wydarzenie, które nieprzypadkowo zatytułowaliśmy Po wąskim torze ku niepodległości. Tego dnia w godzinach 13:00–18:00 zachęcamy do wspólnego świętowania w niezobowiązującym klimacie kolejowego pikniku z wątkami patriotycznymi.

Motywacją do organizacji imprezy, poza oczywistą chęcią upamiętnienia ważkiego wydarzenia, jest również wola zaprezentowania interesujących zdarzeń, do jakich doszło w Sochaczewie dnia 11 listopada 1918 r. Przypomnijmy, że właśnie wtedy miejscowi strażacy wespół z Polską Organizacją Wojskową oraz przedstawicielami lokalnej społeczności zasłużyli się w akcji rozbrajania ponad trzystuosobowego garnizonu niemieckiego, a także podczas przejmowania z rąk zaborcy najważniejszych budynków w mieście, w tym również dworca kolejowego. Dokładnie rok później, na pamiątkę niniejszych zdarzeń, sochaczewscy kolejarze ufundowali z własnych składek na ścianie tegoż dworca tablicę kamienną, skutą następnie, zapewne przez okupantów, podczas II wojny światowej. Jej pozostałości, odnalezione pod koniec lat 90. XX w., przekazane zostały do Muzeum Kolei Wąskotorowej. W roku bieżącym ten ważny artefakt udało się poddać konserwacji i wyeksponować w ramach wystawy stałej Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922–1984. Teraz właśnie – 10 listopada – chcemy zaprosić na symboliczne jej odsłonięcie, dzięki czemu przywrócimy mieszkańcom ten lokalny symbol odzyskania niepodległości. W trakcie imprezy zachęcamy również do wysłuchania prelekcji pt. Sochaczew i jego droga do wolności – wybrane zagadnienia. Dzięki wystąpieniu poznamy związki kolei sochaczewskiej z problematyką niepodległości oraz dowiemy się o powiązaniach Ignacego Jana Paderewskiego oraz generała Józefa Hallera z naszym miastem. Sylwetkę generała Hallera oraz jego Błękitną Armię będzie można dokładniej poznać, dzięki prezentacji nowej wystawy czasowej pt. Armia Polska we Francji w I wojnie światowej i walce o polskie granice, pochodzącej ze zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie.

Najciekawszą zapewne atrakcją, na jaką chcemy tego dnia zaprosić, będzie specjalny kurs pociągu Retro, który udekorowany w barwy narodowe, wyruszy w podróż na odcinku Sochaczew Wąskotorowy (muzeum) – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy. W ramach imprezy zachęcamy również całe rodziny do wzięcia udziału w warsztatach, podczas których najmłodsi będą mogli skorzystać z niepodległościowych kolorowanek, wykonać kotyliony, a także karty z patriotycznymi życzeniami. Ponadto w ramach plenerowego pikniku zaoferujemy bezpłatne przejażdżki drezyną oraz udział w Muzealnej Grze Terenowej pt. W poszukiwaniu Bryki Marszałka Piłsudskiego (nagrody dla wszystkich uczestników). Będzie również można upiec w ognisku kiełbaskę (prowiant we własnym zakresie), a  następnie spożyć ją w kolejowym klimacie, tj. w specjalnie udostępnionym, zabytkowym wagonie barowym. Nasza placówka tego dnia włączy się również w Patriotyczną Grę Miejską Miej serce biało-czerwone, organizowaną przez Hufiec ZHP Sochaczew, podczas zlotu harcerskiego pn. Ku niepodległości. Szczegóły imprezy przedstawiamy poniżej w PROGRAMIE.

Bilety na kurs zabytkowym składem można zamówić, dzwoniąc w godzinach pracy muzeum pod numer telefonu (46) 862-59-75 lub pisząc e-mail na adres rezerwacja@stacjamuzeum.pl (ceny biletów poniżej). Będą one wydawane w dniu wydarzenia (10 listopada) od godz. 12:00 do 13:00. W przypadku nieodebrania wcześniej zamówionych biletów rezerwacja przepada. Oprócz opłaty za przejażdżkę pociągiem Retro, tego dnia wstęp do muzeum oraz udział we wszystkich innych atrakcjach, przewidzianych dla naszych gości w ramach pikniku, będą bezpłatne.


Ceny biletów na pociąg Retro:
•    dzieci do 7 roku życia – bilet bezpłatny,
•    dzieci powyżej 7 lat, młodzież szkolna i dorośli – 9 zł


Po wąskim torze ku niepodległości – PROGRAM:

13:00–13:30 (sala wystawowa Centrum Edukacyjno-Turystycznego) – odsłonięcie odrestaurowanej tablicy kamiennej, ufundowanej przez sochaczewskich kolejarzy w 1919 r.

13:30–14:30 (muzealny skansen) – przejazd pociągu Retro na odcinku Sochaczew Wąskotorowy (muzeum) – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy.

14:30–17:00 (muzealny skansen oraz Centrum Edukacyjno-Turystyczne) – kolejowy piknik z wątkami patriotycznymi, w tym:

•    prezentacja nowej wystawy czasowej pt. Armia Polska we Francji w I wojnie światowej i walce o polskie granice, zbiory Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie (strefa edukacyjno-konferencyjna Centrum Edukacyjno-Turystycznego 14:30–18:00),
•    Muzealna Gra Terenowa W poszukiwaniu Bryki Marszałka Piłsudskiego (muzealny skansen, 14:30–16:00),
•    bezpłatne przejazdy drezyną (muzealny skansen, 14:30–16:00),
•    warsztaty dla najmłodszych: niepodległościowe kolorowanki, wykonywanie kotylionów oraz kart z patriotycznymi życzeniami (sala dydaktyczna Centrum Edukacyjno-Turystycznego 14:30–17:00),
•    malowanie peronu kredą (muzealny skansen, 14:30–17:00),
•    ognisko w skansenie (prowiant we własnym zakresie, muzealny skansen, 14:30–17:00),
•    malowanie peronu kredą (muzealny skansen, 14:30–17:00),
•  wykonywanie ozdobnych, kolejowych stempli na pocztówkach pamiątkowych  (hall Centrum Edukacyjno-Turystycznego 14:30–17:00),
•   udostępnienie wnętrza wagonu barowego typu 3Aw (muzealny skansen, 14:30–17:00).

17:00–18:00 (sala konferencyjna Centrum Edukacyjno-Turystycznego) – Sochaczew i jego droga do wolności – wybrane zagadnienia – prelekcja asystenta muzealnego Łukasza Popowskiego.

Serdecznie zapraszamy!

Łukasz Popowski
Marta Przygoda-Stelmach

asystenci muzealni
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. Marta Przygoda-Stelmach.

Więcej:

Niezwykłe odkrycie na dworcu kolejowym
Tablica pamiątkowa ze stacji kolejowej odnaleziona!

 4.2
Oceń
(5 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy