Podróż do USA - lepiej z wizą czy bez?

Zdjęcia i foto: Podróż do USA - lepiej z wizą czy bez? Rekreacja sochaczew

Od 11 listopada 2019 roku znaczącej zmianie uległy zasady podróżowania do Stanów Zjednoczonych. Minimalizacja procedur, szybsze załatwianie formalności oraz znaczne obniżenie kosztów administracyjnych związanych z rejestracją zamiaru wyjazdu do USA to bezpośrednie następstwa objęcia Polski programem Visa Waiver. Wbrew obiegowym twierdzeniom - nie jest to zniesienie wiz, ale umożliwienie podróżowania w określonym celu na podstawie elektronicznego zgłoszenia.


Ruch bezwizowy do USA

Uściślając termin ruchu bezwizowego, należy odnieść się do amerykańskich uregulowań prawnych, które objęły również Polaków. Znaczącą zmianą jest brak konieczności starania się o wizę w przypadku pobytu turystycznego lub biznesowego, trwającego nie więcej niż 90 dni. Co istotne - wszelkie formalności załatwisz na stronie Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych, wypełniając formularz zgłoszeniowy w systemie ESTA.


Weryfikacja wniosku odbywa się bardzo szybko, a pozytywną autoryzację można otrzymać już po kilku godzinach. Zalecane jest jednak, aby wniosek złożyć nie póżniej niż 72 godziny przed planowanym odlotem. Na podstawie zgody otrzymanej w systemie możliwa jest podróż do USA, jednak - podobnie jak w przypadku wizy - o prawie wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych zdecyduje urzędnik imigracyjny, z którym spotkasz się w porcie lotniczym. Opłata za wniosek wynosi 14 dolarów - 4 dolary to opłata administracyjna pobierana od razu, a kolejne 10 zostanie zainkasowane w przypadku uzyskania pozytywnej autoryzacji.


Czy wizy zostały zlikwidowane?

Jak wspomnieliśmy - wizy nie zostały zlikwidowane, a ESTA jest dodatkową możliwością, ułatwiającą wyjazd do USA w konkretnym celu. Pozytywna autoryzacja nie zastąpi natomiast klasycznych wiz uzyskiwanych w celu podjęcia nauki czy pracy w Stanach. W tych przypadkach nadal konieczne jest przeprowadzenie standardowej procedury, włącznie z rozmową z konsulem. To tylko jeden z kilku przypadków, w których możesz potrzebować klasycznej wizy. Kiedy jeszcze warto się o nią starać?


Jeśli planujesz pobyt dłuższy niż 90 dni. Wiza daje bowiem możliwość pozostania na terenie Stanów Zjednoczonych nawet 180 dni, a termin ten - w uzasadnionych przypadkach - może zostać przedłużony o kolejne pół roku. Posiadając wizę B-1 lub B-2 możesz także wnioskować o zmianę jej charakteru, jeśli w trakcie turystycznego wyjazdu, zechcesz na przykład podjąć naukę lub pracę w USA, o czym przeczytasz na blogu w serwisie WizaOnline.org. ESTA natomiast takiej opcji nie przewiduje, co wymusza powrót do Polski, rozpoczęcie procedury wizowej i ponowny wyjazd do USA we wskazanym celu.


Mimo że obowiązuje ruch bezwizowy, nie wszyscy mogą z niego skorzystać. Jeśli w przeszłości miałeś konflikt z prawem - przed wyjazdem do USA powinieneś wystąpić o tradycyjną wizę. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku osób, którym odmówiono wjazdu do kraju lub przekroczyły dozwolony czas pobytu w Stanach. Aplikację wizową powinni złożyć także ci Polacy, którzy nie uzyskali autoryzacji w systemie ESTA. Nie przekreśla to planów wyjazdowych do USA, jednak wymaga weryfikacji w drodze klasycznej procedury, w tym rozmowy z konsulem.


ESTA to znaczne ułatwienie dla osób podróżujących do Stanów Zjednoczonych. Warto jednak dokładnie przeanalizować cel i długość planowanego pobytu w USA, ponieważ w niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem jest tradycyjna wiza. Zapewnia znacznie większą swobodę, włącznie z możliwością pozostania w USA w celu podjęcia nauki czy pracy, na co nie pozwala ESTA.


Zdjęcie: Unsplash.com

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy