Podróże kształcą

Zdjęcia i foto: Podróże kształcą Rekreacja sochaczew

W planach pracy GOK w Iłowie, które dyrekcja składa przed Radą Gminy, zawsze swoje miejsce znajdują wycieczki krajoznawcze, cieszące się dużym zainteresowaniem tutejszej społeczności. Wszyscy wiedzą o tym i spodziewają się, że każdego roku GOK zorganizuje co najmniej 2 wycieczki.

W tym roku już od lutego dyrekcja Gminnego Ośrodka Kultury zapraszała na wycieczkę do Międzyzdrojów, która zaplanowana została na przełomie maja i czerwca. Na zgłoszenie się było więc dużo czasu. Ponadto, jak wyjaśnia organizatorka - w wycieczce może wziąć udział każdy, kto zapisze się na listę uczestników. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Mimo, że jak wiadomo podróże kształcą, to jednak są i tacy, którym przeszkadza, że na terenie gminy Iłów organizuje się dużo wycieczek. Nie jest dla nikogo tajemnicą, że na wycieczki z tutejszej gminy jeżdżą urzędnicy, nauczyciele, emeryci, podopieczni GOK i czytelnicy Biblioteki. Jednak, ostatnio mieliśmy w prasie „niepokojące doniesienia”, że urzędnicy jeżdżą za granicę, a niezadowolenie z wycieczki GOK do Międzyzdrojów wyraził „zwykły” emeryt. 

Trudno to zrozumieć, bowiem w dzisiejszych czasach podróżowanie nie jest czymś nadzwyczajnym. Wielu ludzi coraz częściej rusza się z domu i wyjeżdża w celach wypoczynkowych. Lecz, podróż to przecież nie tylko rozrywka i wypoczynek, ale także nauka i wiedza, czego przykładem może być wycieczka do Międzyzdrojów, na którą nie dostał się „zwykły” emeryt chociaż, jak wyjaśnia instruktorka GOK – do końca były wolne miejsca.

Podczas wycieczki z GOK, która odbyła się w dniach 29 maja - 1 czerwca, jej uczestnicy zwiedzili położone na wyspie Wolin Międzyzdroje, Woliński Park Narodowy, a także Świnoujście, do którego dotarli przeprawą promową. Dla wielu była to pierwsza w życiu taka przeprawa. Uczestnicy wycieczki zwiedzili również Skansen Słowian i Wikingów na wyspie Wolin, gdzie znajdują się rekonstrukcje zabudowań mieszkalnych i rzemieślniczych z okresu wczesnego średniowiecza. Była też okazja zobaczyć jak wyglądało życie codzienne ówczesnych ludzi i jak wyglądały walki ludów nadbałtyckich. Grupa z Iłowa poznała w tym wyjątkowym miejscu kulturę wczesnośredniowieczną. Ponadto, wśród wielu punktów programu wycieczki znalazło się wejście na latarnię morską, zwiedzanie Katedry w Kamieniu Pomorskim, zwiedzanie Marina Port dla żaglówek, pobyt w Forcie Gerharda i wysłuchanie koncertu organowego. W każdym zwiedzanym miejscu uczestnicy wycieczki poznawali jego historię, były też integracyjne spotkania przy muzyce i wspólne spacery po plaży. Wszyscy wrócili do domów zadowoleni i wypoczęci.

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy