Podsumowali Rok Chopinowski

Dworek w Żelazowej Woli, brochowski kościół, ulica Tamka w Warszawie i setki innych miejsc – za sprawą roku jubileuszowego zmieniły się nie do poznania. Co zrobić, by podtrzymać ten zapał inwestycyjny? Jak sprawić, by młodzież na Mazowszu nie zapomniała o Chopinie?

Na te pytania szukali odpowiedzi przedstawiciele instytucji chopinowskich, samorządowcy, naukowcy i drogowcy na spotkaniu u Jacka Kozłowskiego, wojewody mazowieckiego. Zdecydowano o powołaniu Komitetu Koordynacyjnego Mazowsze Chopina, któremu przewodzić będzie wojewoda.
- Mam nadzieję, że dzięki temu forum uda się dokończyć inwestycje dla Chopina niezbędne. To przede wszystkim obwodnica Żelazowej Woli, gdyż priorytetem jest odsunięcie przejazdu ciężarówek od dworku Chopina. Planujemy też stworzenie zintegrowanego systemu znaków drogowych, prowadzących do miejsc związanych z kompozytorem - powiedział wojewoda.
Realizatorem pierwszej inwestycji będzie Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich, drugiej – Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna. Trwają też prace w kolejnym ważnym miejscu, związanym z Chopinem – w pałacu w Sannikach. Podczas remontu odkryto zabytkowe polichromie. Powstało tam już Europejskie Centrum Artystyczne imienia kompozytora.
Drugim istotnym obszarem działalności komitetu koordynacyjnego będzie edukacja. Swoje pomysły na przekonanie młodych do Chopina przedstawili między innymi Agata Kalińska, Prezes Stowarzyszenia Rodzina Szkół Chopinowskich oraz Karol Semik, Mazowiecki Kurator Oświaty. W 2010 r. zorganizowano na przykład Bieg Chopina w Brochowie oraz panel dla nauczycieli w Sochaczewie. W tym roku - program wzbogaci się o plener plastyczny.
Spotkanie było jednocześnie okazją do podsumowania działalności Biura Obchodów Chopin 2010, które 31 marca 2011 r. zakończyło działalność.

(źródło: www.mazowsze.uw.gov.pl)

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy