2014-01-10
Inne sporty

Jaki był miniony rok w sporcie? Sądząc po liczbie wydarzeń, chyba niezły. Poniżej krótki przegląd sportowego roku.

Styczeń

W Sochaczewie odbyły się dwa halowe turnieje piłkarskie XV Turniej Halowej Piłki Nożnej im. Henryka Orzeszka oraz XXI Turnieju Piłki Nożnej Seniorów o Puchar Wójta Gminy Sochaczew. Nastąpiła również zmiana na stanowisku trenera drużyny seniorów KS Bzura Chodaków. Funkcję tę objął były piłkarz Legii Warszawa Jacek Cyzio. Po kilku meczach ligowych zastąpił go Dariusz Jackiewicz.

Luty

Wydarzeniem miesiąca było z pewnością Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie członków KS Bzura Chodaków, na którym dokonano wyboru nowych władz klubu. Prezesem został Robert Szewczyk, wiceprezesem Marcin Kasza. Odbył się ponadto halowy turniej piłkarski Unia Boryszew Cup 2013. W roczniku 2004 gospodarze zajęli trzecie miejsce.
Sochaczewskim Sportowcem Roku 2012 wybrano rugbistkę Emilię Banaszek. Trenerem Roku został szkoleniowiec Tygrysic Marcin Stencel, a Sochaczewskim Działaczem Roku Józef Szajewski.

Marzec

Miesiąc rozpoczął się sukcesem Magdaleny Szczerkowskiej (SKTS Sochaczew), która w 81 Mistrzostwach Seniorek w tenisie stołowym zdobyła dwa złote krążki. Medalową passę podtrzymała Justyna Szewczyk (UKS 7), która w turnieju Pucharu Polski Juniorek wywalczyła brązowy medal. Pod koniec miesiąca ponownie na podium stanęła Szczerkowska, która w XXV Młodzieżowych Mistrzostwach Polski zdobyła dwa złota.  Kolejne medale wywalczyli judocy. Konrad Feliga w turnieju Pucharu Polski Seniorów stanął na najniższym stopniu podium. Trzecie miejsce zajął w Mistrzostwach Polski Młodzieży Bartosz Kurkiewicz (Ryś Warszawa). W sochaczewskiej hali MOSiR odbyła się kolejna edycja ALMMA. Tym razem na podium stanęli: Piotr Kaczyński (złoto), Łukasz Lozze (srebro) oraz Wiola Wawer (brąz). Z rozgrywek został wycofany zespół seniorów MKS Orkan.

Kwiecień

W Mistrzostwach Polski Juniorów Konrad Feliga (UKS 7) był trzeci. Srebrny medal Pucharu Polski Juniorów Młodszych wywalczył Maciej Kuśmierkiewicz (Orkan-Judo), a brązowy Łukasz Hatliński (Gwardia Warszawa). W Mistrzostwach Polski Młodzików Przemysław Tomecki stanął na najniższym stopniu podium. Grzegorz Ciepliński (Dragon) wygrał swoją pierwszą walkę na gali Fighters Arena. W hali sportowej Gimnazjum nr 2 odbył się II Amatorski Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Maj

15 maja zmarł Sylwester Rozdżestwieński. Był cenionym nauczycielem, trenerem, spikerem oraz dziennikarzem sportowym. W ostatniej drodze Sylwkowi towarzyszyło kilka tysięcy osób.
Grzegorz Ciepliński (Dragon) podczas Gali Coloseum XIV wygrał przed czasem z Peterem Knauchem. Podczas ALMMA (12.05., Sochaczew) Dragoni wywalczyli 3 złote i 5 srebrnych medali. W zaciętym półfinałowym trójmeczu Ekstraklasy kobiet SKTS uległ 1:2 GLKS Nadarzyn i zdobył brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski. Medal z podobnego kruszcu wywalczył w Mistrzostwach Polski Juniorów (gra podwójna) Mikołaj Kamiński (GLKS Nadarzyn). Sukcesem był także srebrny medal Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych w piłkę ręczną Elizy Osińskiej. Sochaczewianka grająca w Varsovii Warszawa została ponadto wybrana najlepszą bramkarką turnieju.

Czerwiec

Bzura Chodaków wygrała trzy ostatnie mecze, jednak zajęła dopiero 14 miejsce i ze względu na poszerzenie IV ligi do 18 drużyn utrzymała swoje miejsce w lidze. RC Orkan wygrał dwumecz z AZS AWF Warszawa i utrzymał się w Ekstralidze rugby. Złoty medal Mistrzostw Polski Juniorów wywalczyli rugbiści Orkana. Dobrze zaprezentowały się Tygrysice, które w finałowym turnieju Grand Prix zajęły trzecie miejsce. Przypomniał o sobie ekstremalny Łukasz Pilewski. Szpila zajął trzecie miejsce w Pucharze Polski BMX Racing. Kolejne złoto w swojej karierze zdobyła Agnieszka Tlaga. Sochaczewianka okazała się najlepsza w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polski w ratownictwie wodnym. Odbyły się XXI Europejskie Biegi Młodych Olimpijczyków, IV Bieg Chopina oraz XIII Turniej Dzikich Drużyn o Puchar Stowarzyszenia Odnowy Sochaczewa Zamek. Mistrzem Sochaczewa w tenisie ziemnym został Sławomir Graczyk.

Lipiec

Rozpoczęła się rywalizacja w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Sochaczewscy sportowcy osiągnęli w niej dobre wyniki. Rugbiści Orkana wywalczyli złoty medal. W turnieju judo Łukasz Hatliński (Gwardia Warszawa) był trzeci, a Bartosz Ponichtera (UKS 7) piąty. W pływaniu Jakub Bartosiewicz (G-8 Bielany) zajął piąte miejsce na 100 m stylem motylkowym i był ósmy na dystansie dwa razy dłuższym.
Sporo się również działo na rugbowych boiskach. Seniorzy Orkana wygrali finałowy turniej Polskiej Ligi Rugby 7. Niestety sochaczewianie zawiedli w Mistrzostwach Polski Juniorów. W meczu  o brąz ulegli 10:12 Juvenii Kraków. Z reprezentacją Polski na Uniwersjadę pojechał Radosław Rakowski. Polacy w turnieju rugby 7 zajęli siódme miejsce. Smutna dla środowiska rugbowego informacja napłynęła z Kanady. Zmarł tam Ireneusz Niemira, pierwszy reprezentant Polski juniorów rodem z Orkana. Piłkarzem drużyny juniorów Polonii Warszawa został wychowanek Unii Boryszew Maciej Wilanowski.

Sierpień

Daniel Chądzyński wywalczył brązowy medal Mistrzostw Świata Masters 1 w kolarstwie szosowym. Seniorzy Orkana zajęli 4 miejsce w Mistrzostwach Polski w rugby 7. Jak się okazało, w meczu o trzecie miejsce z Posnanią (porażka 19:26) w szeregach rywali zagrał nieuprawniony zawodnik. W ten sposób brąz trafił do Sochaczewa.  W meczu Ekstraligi Orkan niespodziewanie wygrywa z Budowlanymi Łódź (24:10). W turnieju Czech Open Natalia Partyka (SKTS) wraz z Katarzyną Grzybowską zajęły drugie miejsce w grze podwójnej.  2 sierpnia rozpoczął się nowy rozdział w sochaczewskim futbolu młodzieżowym. Z połączenia KP Orkan Sochaczew i KS Bzura Chodaków powstała Akademia Piłkarska Sochaczew.

Wrzesień

W Sochaczewie odbyły się dwie ogólnopolskie imprezy XXX Półmaraton Szlakiem Walk nad Bzurą oraz V Międzynarodowy Otwarty Puchar Polski Juniorek i Juniorów w Judo im. Tadeusza Naskręta (trzecie miejsce Bartosza Ponichtery z UKS 7). Pierwszy sukces odniósł zawodnik nowo powstałego klubu tenisa stołowego. Maksymilian Miastowski (Soping Sochaczew) zajął trzecie miejsce w XXIV Andro Kids Open. Po roku gry w V lidze działalność zawiesił KTS Joker Sochaczew. SKM Szarak obchodził potrójny jubileusz 50 lat istnienia klubu, 30 lat toru Podzamcze oraz 25 lat Grand Prix Niepodległości. Jubileusz okrasił tytułem Mistrza Polski Kacper Kamiński (qua-
dy K2).

Październik

Stadion przy ulicy Warszawskiej gościł uczestników imprezy Rozruszaj Miasto zorganizowanej przez SPRMS. Drugą sochaczewską imprezą był IX Bieg Papieski, na starcie którego stanęło prawie 300 osób (zwyciężył Artur Kamiński 15.32). Bzura Chodaków przegrała 0:2 z Wisłą II Płock w finale okręgowym Pucharu Polski (POZPN), a w meczu z Narwią Ostrołęka (2:1, 19.10) na boisku po raz pierwszy w historii sochaczewskiego futbolu wystąpił gracz z Afryki Kingsley Ohams (Nigeria).
W I Grand Prix Polski Natalia Partyka zajęła pierwsze miejsce. Natalia Grefkowicz i Bartosz Lusztak z sochaczewskiego oddziału Skry Warszawa zostali powołani do lekkoatletycznej kadry narodowej. Podczas meczu Ekstraligi Rugby RC Orkan Lechia Gdańsk (24:49) Maciej Brażuk po raz 160 wystąpił w meczu najwyższej klasy rozgrywkowej w barwach naszej drużyny. 27.10 odbyła się duża impreza rugbowa dla dzieci i młodzieży (Truniej Regionalny). Żacy Orkana byli pierwsi, a mini-żacy i młodzicy stanęli na najniższym stopniu podium.

Listopad

Z okazji Dnia Niepodległości odbyły się w Sochaczewie dwie imprezy: Ogólnopolskie Zawody Pływackie (wystartowało w nich 260 osób z 24 klubów, sochaczewianie zdobyli 12 medali, złote wywalczyli Alicja Ulicka, Wiktoria Starbała i Daniel Gajda) oraz motocrossowy XXV Grand Prix Niepodległości (Kacper Kamiński w quadach K2 był drugi), w którym wystartowała polska czołówka.  Zakończyli swoje rozgrywki rugbiści i piłkarze. RC Orkan (Ekstraliga rugby)  na piątym miejscu (3 zwycięstwa i 4 porażki), a Bzura Chodaków (IV liga mazowiecka) zajmuje 16 pozycję z 15 punktami na koncie. Piotr Kurkiewicz (AZS Łódź) zajął trzecie miejsce w turnieju judo African Open, który odbył się na Mauritiusie.

Grudzień

Odbyło się 6 turniejów halowej piłki nożnej (4 zorganizowała Akademia Piłkarska, a 2 Unia Boryszew). W sochaczewskiej hali MOSiR wojownicy MMA (329 osób) walczyli o tytuły Mistrzostw Polski. W kategorii Open Full-contact wicemistrzem Polski został Piotr Kaczyński (Dragon). Sochaczewianie w zawodach zdobyli ponadto 5 złotych medali i 2 srebrne. Pierwszą rundę na szóstym miejscu zakończyły tenisistki stołowe SKTS. Maciej Sikorski i Maciej Cichocki (Orkan Judo) w Mistrzostwach Form Kata w Judo zdobyli tytuł mistrzowski. Ostatnim sportowym akcentem 2013 r. był III Międzynarodowy Turniej Koszykówki im. Jacka Badory. Wzięły w nim udział drużyny z Polski, Rosji, Białorusi oraz Estonii.