Podziękowaliśmy rolnikom za trud i plony

/ 32 zdjęć

Dożynki Powiatowe w Młodzieszynie
Dożynki to czas dziękczynienia za plony. Nie inaczej było podczas uroczyści dożynkowych powiatu sochaczewskiego, które w tym roku odbyły się w Młodzieszynie. W słoneczną niedzielę 8 września przed kościół w Młodzieszynie przybyły delegacje ze wszystkich gmin naszego powiatu. Przybyli również rolnicy, aby złożyć Bogu podziękowanie za całoroczną opiekę i prosić o dalsze błogosławieństwo. Imprezie towarzyszył V Festiwal Miodu Ziemi Sochaczewskiej „W słońcu Mazowsza”.


Uroczystą Mszę Św. dożynkową koncelebrowali dziekan ks. Józef Staszewski z chodakowskiej parafii, który wygłosił kazanie, oraz ks. kanonik Józef Rucki i proboszcz parafii ks. Dariusz Kożmiński.

W mszy udział wzięli przedstawiciele władz województwa, organizacji i instytucji rolniczych, władz samorządowych na czele z gospodarzami wydarzenia starostą powiatu sochaczewskiego Tadeuszem Korysiem i wójt gminy Młodzieszyn Joanną Szymańską. Honory tegorocznych starostów dożynkowych pełnili Anna Orlińska i Zbigniew Drzewiecki. Wykonawcą chleba dożynkowego była piekarnia państwa Boczkowskich z Młodzieszyna, zaś powiatowy wieniec dożynkowy wykonała kwiaciarnia Danuty Klonowskiej z Sochaczewa.
Dary ofiarne przynieśli przedstawiciele wszystkich gmin powiatu sochaczewskiego składając na ołtarz m.in. kwiaty, chleb, owoce, warzywa, miody i nalewki, paschał z wosku pszczelego, żywność, przetwory owocowo-warzywne oraz wypieki.

Po mszy barwny korowód przemaszerował na stadion sportowy w Młodzieszynie. Tu rozpoczęła się dalsza część uroczystości dożynkowych. Powitano wszystkich gości dożynek, nastąpiły okolicznościowe przemówienia, dzielenie się dożynkowym chlebem z wszystkimi uczestnikami i gośćmi rolniczego święta, delacjom wieńcowym wręczono pisemne podziękowania. Starosta sochaczewski T. Koryś podziękował rolnikom za dbanie i kultywowanie tradycji. Na scenie przemawiała również wójt gminy Młodzieszyn Joanna Szymańska. Pismo do organizatorów i uczestników dożynek powiatowych wystosował wicepremier Janusz Piechociński oraz wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Marszałka województwa mazowieckiego reprezentował radny sejmiku Mirosław Adam Orliński.

Prowadzącymi uroczystości dożynkowe byli dyrektor Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Marcin Podsędek i Szymon Kusarek. Który wystąpił też ze swoim show.
Na scenie wystąpiła m.in. Sochaczewska Orkiestra Dęta, Kapela Mazowiecka z Sochaczewa, młodzież z Gimnazjum w Młodzieszynie i Gminnego Ośrodka Kultury. Można było wysłuchać też muzyki folk, country w wykonaniu zespołu Teren C. Pod wieczór z koncertem wystąpiły zespoły The Rootless z Sochaczewa, AFTER PARTY i EFFECT.

Poza sceną też działo się wiele. Było wesołe miasteczko, stoiska z wyrobami pszczelimi, przejażdżki kucykiem, darmowa grochówka, dużą popularnością cieszyło się stoisko Szpitala Powiatowego, gdzie można było wykonać badania profilaktyczne, m.in. zmierzyć ciśnienie, poziom cukru itp. Obok stoisk instytucji z branży rolniczej jak ARiMR, MODR czy KRUS obecny był też PCPR, DPS, WTZ, POIK.

W ramach Festiwalu Miodu podczas Dożynek został rozstrzygnięty konkurs - Miodowe Przysmaki Ziemi Sochaczewskiej na najlepszy produkt regionalny z wykorzystaniem miodu. W kategorii wyroby cukiernicze wygrała Bożena Łukasik z gminy Młodzieszyn, zaś w kategorii napoje regionalne zwyciężył Leszek Bryński z gminy Sochaczew.

Organizatorem Dożynek Powiatowych w tym roku było Starostwo Powiatowe w Sochaczewie – Wydział Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki oraz samorząd Gminy Młodzieszyn. Tak udana impreza nie odbyłaby się bez wsparcia przychylnych nam sponsorów – za co serdecznie dziękujemy.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy