Podzielić Mazowsze – czy Warszawa powinna stanowić oddzielne województwo?

/ 1 komentarzy
Zdjęcia i foto: Podzielić Mazowsze – czy Warszawa powinna stanowić oddzielne województwo? Wybory parlamentarne 2019 sochaczew

Pomysł, który zgłosiła partia rządząca polegać ma na oddzieleniu Warszawy z obecnego okręgu. W wyniku tego przedsięwzięcia ma powstać województwo obejmujące Warszawę i okolice oraz województwo mazowieckie. 


Jedną z przyczyn tej propozycji ma być zbyt mało zrównoważony, w stosunku do pozostałych obszarów Mazowsza, rozwój okręgu siedlecko-ostrołęckiego. Dodatkowo podział miałby wyrównać poziom dochodu na mieszkańca w regionie, który poprzez Warszawę jest zawyżany. 


Sytuację przybliża Adam Orliński,obecny Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, kandydat do parlamentu – Z punktu widzenia obecnego stanowiska mogę powiedzieć, że nie jest to dobry pomysł. Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że jeśli dojdzie do takiego podziału województwa na Warszawę i okolice oraz województwo mazowieckie to środki, które będą trafiać do mieszkańców, szczególnie poza Warszawą, będą drastycznie mniejsze. Będzie to tylko 20 procent z budżetu, który obecnie trafia do Mazowsza. Zablokowane zostanie wiele inwestycji. 


Przykładem w powiecie sochaczewskim może być remont ulicy Chopina, 15 Sierpnia, drogi w Brzozowie. Te inwestycje to środki, które otrzymuje powiat. To budżet rzędu kilkudziesięciu milionów złotych. Obecnie przedsięwzięcia tylko na drogi mamy 700 mln zł, a po podziale województwa to na całe województwo byłoby około 600 mln zł. To drastycznie zahamuje rozwój lokalny. Inwestycje, które wykonaliśmy w jednym roku, trzeba będzie podzielić na dziesięć lat. Należy zadać pytanie czy tego chcą mieszkańcy. 


Pomysł podziału to nie tylko problem z dofinansowaniem inwestycji lokalnych, to również finanse Kolei Mazowieckich, wspólnej komunikacji. Pociągi, które w przyszłym roku trafią do Sochaczewa to koszt 420 mln zł. Rozdział województwa stworzy problem w kwestii wkładów własnych na takie przedsięwzięcia. 


Zadanie stworzenia nowej stolicy województwa. Tutaj takie lokalizacje jak Radom, Siedlce, Płock byłyby brane pod uwagę. Warto zwrócić uwagę, że mieszkaniec Sochaczewa, aby załatwić sprawę urzędową musiałby jechać do Siedlec czy Płocka. Sochaczewianie są bardzo mocno związani z Warszawą. Praca czy szkoły to codzienne obowiązki, które łączną nas ze stolicą. Nawet służba zdrowia to dla mieszkańców miasta przede wszystkim stolica. 


Model, który udało się obecnie wypracować jest bardzo dobry. Zmiana nie przyniesie nic dobrego, szczególnie dla mieszkańców, a to dla nich powinno się tworzyć rozwiązania. Nie ma gospodarczych, historycznych czy też ekonomicznych argumentów dla rozdziału województwa. Nie możemy się na to zgodzić. Z punktu widzenia gospodarczego oraz społecznego odłączenie nas od Warszawy to bardzo zły pomysł. 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

zbigniew15zbigniew15
+1
Kiedyś małą wioskę koło Łowicza (czyli Skierniewice) zrobiono stolicą województwa. Efekt był taki, że np Urząd Statystyczny był w Brzezinach. Teraz PIS szuka dla swoich wyznawców nowych miejsc pracy w planowanych urzędach. (2019-09-23 18:22)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy