Podziemna Armia Powraca

Zdjęcia i foto: Podziemna Armia Powraca Imprezy cykliczne sochaczew

W ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w dniu 12 marca na auli Gimnazjum w Iłowie odbyła się uroczystość patriotyczna poświęcona żołnierzom niezłomnym, tj. tym, którzy nie złożyli broni po zakończeniu wojny. Głównym punktem programu był koncert zatytułowany „Podziemna Armia Powraca”. 

Wydarzenie to było jednak częścią szerszego projektu, w którym znalazło się nagranie płyty pod tym samym tytułem oraz trasa koncertowa, w którą ruszyli jej twórcy. – Kiedy zaczynaliśmy pracę nad projektem, to nazwa „Podziemna Armia Powraca” była dla nas bardzo jednoznaczna. Pragnęliśmy przywrócić pamięć o Niezłomnych, którzy zostali skazani na zapomnienie przez komunistów. Z czasem poczułem, że powrót niezłomnych, powrót podziemnej armii, poza wymiarem symbolicznym ma też wymiar bardzo konkretny, wymiar pobudzenia Polaków do wielkiej sprawy, które ma na imię Polska – wyjaśnia Przemysław Miśkiewicz, przewodniczący Stowarzyszenia „Pokolenie”.

Koncert wokalno – gitarowy, który odbył się w Iłowie był utrzymany w tradycji ballady bardowskiej. Przypomnieć można, że bard – to w jednej osobie piosenkarz i autor tekstów, który miał w XX wieku misję, jaką było wspieranie pieśnią ruchów społecznych. Niezwykłą wartością koncertu było to, iż składał się on z utworów opartych na fragmentach prawdziwych zdarzeń i życiorysów, które w formie tekstów piosenek spisał Leszek Czajkowski. Na scenie towarzyszył mu Paweł Piekarczyk drugi gitarzysta i pieśniarz. Wykonawcy wspólnie zaprezentowali publiczności materiał mocny, szczery i wzruszający. Do głębokiej refleksji pobudzały widownię zarówno teksty, jak i muzyka, których wymowę można porównać do słynnych „Murów” Jacka Kaczmarskiego.

Podkreślić trzeba, że wykonane przez niebanalnych twórców piosenki miały wymiar symboliczny. Stanowiły bowiem swoisty hołd dla żołnierzy wyklętych, którzy po II wojnie światowej tratowali Rosjan, jako nowych okupantów. Podczas koncertu Czajkowski i Piekarczyk starali się ukazać losy żołnierzy wyklętych z różnych perspektyw i upomnieć się o ich powrót do świadomości dzisiejszych Polaków.

Koncert zakończył się wykonaniem piosenki na bis znanej wszystkim z refrenu: „Hej, Hej, Hej sokoły!…”, którego słowa zostały zamienione na: „Hej! Hej! Hej cokoły! Na nich zdrajce, łotry i matoły! Goń! Goń! Goń z pomnika, ohydnego bolszewika!”

Słowa mocne, lecz przypominające o śladach poprzedniego ustroju, któremu przeciwstawiali się żołnierze niezłomni.

Koncert zorganizowało Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej.

 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy