Poetka poeciei młodzieży

Podczas trzydniowych obchodów Roku Juliana Tuwima odbyło się spotkanie autorskie z Magdaleną Węgrzynowicz-Plichtą, poetką pochodzącą z Sochaczewa i prezesem krakowskiego oddziału Związku Literatów Polskich.

Poetka poecie w 60. rocznicę śmierci Juliana Tuwima to tytuł spotkania, podczas którego Magdalena Węgrzynowicz-Plichta w niebanalny sposób przybliżyła sochaczewskiej młodzieży postać i twórczość wybitnego poety dwudziestolecia międzywojennego.

O poecie

Piątkowe spotkanie poetka rozpoczęła od przedstawienia podobieństw łączących ją z Tuwimem. - Moje życie podobnie jak Tuwima dzieli się na dwa okresy: mazowszański i później małopolski. Urodziłam się w Warszawie, przez wiele lat mieszkałam w Sochaczewie, ale z wyboru zostałam krakowianką. Drugim łącznikiem między mną a Tuwimem jest to, że niestety też jestem poetką. Z naciskiem na niestety, gdyż poeci mają to do siebie, iż zbierają cięgi - żartowała. - Julian Tuwim jest jednym z najchętniej czytanych poetów dwudziestego wieku, Jego utwory, takie jak: Lokomotywa, Pan Hilary czy Prasie radio znają już najmłodsi. Ale Tuwim jest także autorem wielu tekstów dla dorosłych, które w odróżnieniu od wierszy dla dzieci nie są jednoznaczne w odbiorze. Poeta nie uniknął pułapek, jakie przyniosły czasy, w których żył. Ponadto niewiele osób wie, iż napisał on słowa do dwóch najbardziej znanych piosenek Hanki Ordonówny Miłość ci wszystko wybaczy i Na pierwszy znak.

Mimo upływu lat teksty Tuwima są nadal aktualne, cały czas bawią i wzruszają kolejne pokolenia czytelników. Należy pamiętać też, że Tuwim tworzył wiersze pisane językiem potocznym czy nawet wulgarnym, np. Do prostego człowieka. Podczas spotkania nasz krakowski gość zwrócił także uwagę na to, że trzeba mieć duży dystans i poczucie humoru, żeby interpretować i rozumieć twórczość Tuwima.

Magdalena Węgrzynowicz-Plichta zachęcała młodzież, aby zapoznała się z tomikiem wierszy Tuwima Z głową w chmurach, gdzie można znaleźć mniej znane, prawie zapomniane i nie omawiane w szkole utwory. Poetka radziła także sięgnąć do książki Mariusza Urbanka Tuwim. Wylękniony bluźnierca, w której autor opisuje meandry losu i twórczości Tuwima. Oprócz tego, że przedstawia go jako wybitnego poetę, pasjonata słowa oraz artystę, w swojej książce zdradza także jego słabości oraz popełniane wpadki.

O poetce

Magdalena Węgrzynowicz-Plichta jest absolwentką sochaczewskiego Liceum Ogólnokształcącego im. F. Chopina. - Moją polonistką była Barbara Sobkowicz, zaś historii uczył mnie Jan Łukasik i przyznam się, że to dzięki tym osobom, ukształtowała się moja osobowość humanistki - zdradziła podczas spotkania.

Magdalena Węgrzynowicz-Plichta po maturze w 1978 r. przeniosła się do Krakowa, gdzie na Uniwersytecie Jagiellońskim skończyła socjologię. Od 1999 r. jest związana z wydawnictwem edukacyjnym Idea, w którym pełni stanowisko redaktora naczelnego.

W lutym 2014 r. minie dziesięć lat od założenia przez nią własnego wydawnictwa Signo, które wydało łącznie 68 tytułów różnych autorów z zakresu literatury pięknej. Magdalena Węgrzynowicz-Plichta nie stroni od wydawania pamiętników, esejów i krytyki literackiej. Podejmuje ryzyko wydawania debiutantów, bo jak twierdzi, ktoś ich musi drukować.

Jest autorką kilku tomików wierszy, m.in. Doznania, Anemony, Pokolenia i laureatką wielu konkursów poetyckich. Od 2011 r. pełni funkcję prezesa krakowskiego oddziału Związku Literatów Polskich.

Zwieńczeniem piątkowego spotkania było obdarowanie kilku osób tomikami poezji wraz z autografem współczesnej krakowskiej poetki. 

Katarzyna Łażewska

 

 

Podziękowania

Organizatorzy imprezy Trzy dni z Tuwimem w Miejskiej Bibliotece Publicznej serdecznie dziękują za ufundowanie nagród: samorządom miejskiemu i powiatowemu, przewodniczącej Rady Powiatu a także panu Tadeuszowi Tomaszewskiemu właścicielowi księgarni przy ul. Pokoju oraz jej pracownikom.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy