Pojazdy elektryczne, rozkłady jazdy autobusów, spóźnienia pociągów i oferta PKS

/ 1 komentarzy
Zdjęcia i foto: Pojazdy elektryczne, rozkłady jazdy autobusów, spóźnienia pociągów i oferta PKS Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Ratusz ogłosił przetarg na wykonanie strategii rozwoju elektromobilności dla miasta Sochaczew. Opracowane materiały powinny zachęcać mieszkańców do przesiadki z aut na rowery i komunikację miejską. 


W 2017 roku rząd w ramach Plany Rozwoju Elektromobilności w kraju opracował zagadnienia, które w kolejności powinny wprowadzać samorządy, aby zachęcać mieszkańców do szeroko pojętej ochrony środowiska i jakosci powietrza. Jednym z wielu jej punktów jest wprowadzanie na rynek aut z napędem elektrycznym oraz promocja poruszania się miejską komunikacją czy też rowerami. Działania w zakresie porpawy jakości powietrza stawiają wymogi UE. 


Głównym punktem strategii będzie zachęta do rozwoju elektromobilności. Ministerstwo Energii przewiduje, iż na polskich drogach w 2020 roku ma pojawić się 50 tys. aut z napędem elektrycznym, powiększy się również segment samochodów napędzanym gazem ziemnym, dodatkowo mają  pojawić się odpowiednie stacje tankowania oraz punkty ładowania energią elektryczną. 


Czego oczekuje miasto Sochaczew od strategii rozwoju elektromobilności?

Przede wszystkim ratusz chce poznać zdanie mieszkańców podczas prowadzonych konsultacji społecznych. Póki co Sochaczew posiada jeden autobus z normami, które spełniają nowe wytyczne UE. Miasto stawia na współpracę, szczególnie z osobami niepełnosprawnymi w temacie komunikacji publicznej. Ratusz chce poznać opracowane analizy, raporty środowiskowe oraz przygotować materiały promocyjne, które powinny pokazywać, że przedmiotowy dokument przyczyni się do rozwoju elektromobilności oraz zrównoważonego transportu, których celem jest przede wszystkim zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Ulotki, plakaty oraz audycja radiowa powinny również zachęcać do przesiadania się mieszkańców z prywatnych samochodów do taboru autobusowego lub na rowery.


Jak sąsiedzi promują elektromobilność?

Ponieważ zakup samochodu elektrycznego to dla statystycznego mieszkańca duże obciążenie finansowe, miasta decydują się na rozwiązania lokalne, które będą dostępne dla każdego. Do takich działan należy wydzielenie miejsc parkingowych dla pojazdów eleletycznych, samochody służbowe  z napędem elektrycznym, dostępność usługi car sharing oraz carpooling – wspólne podróżowanie. W Jaktorowie urzędnicy postawią również na wypożyczanie elektycznych hulajnóg, rowerów i skuterów. 


Pozostaje pytanie jak wytyczne środowiskowe mają się do poszerzania oferty miejsc parkingowych w naszym mieście, poprzez między innymi dopuszczanie do SBO takich projektów jak parkingi dla prywatnych aut przy szkołach i obiektach użyteczności publicznej, osiedlach, czego świadkami byliśmy w mijającym nam roku 2019. 


Oferta dojazdów z powiatu do miasta także pozostawia wiele do życzenia. A i rozkłady jazdy autobusów dawno przestały służyć poprawie jakości powietrza w Sochaczewie. Miejmy nadzieję, że nowy etap miejskiej komunikacji przyniesie nam duże zmiany i rewolucję w świadomości, a przez kilka ulic w naszym małym mieście będzie można jeździć rowerem miejskim, elektryczną hulajnogą czy dojechać do różnych miejsc z PKP autobusem. A pod szkołami będą czekać nie miejsca na auta, a zadaszone wiaty na rowery dostępne dla każdego dziecka. 


Przyklęk ... dla teraźniejszości.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

robbo2krobbo2k
0
Łowicz, Żyrardów, Grodzisk maja system roweru miejskiego. Plany zmian w komunikacji opisywałem 5 lat temu. Kluczowe jest odsamochodowienie tego miasta. Pod stacja zlikwidowano parking..... efekt rano 4 samochody zastawiły niebieskie kopert mimo zakazu. Poprostu przyspawani do swoich aut musza wjechac na peron. Czas z tym skonczyc. Napewno potrzeba wielkiej modernizacji kszatltu linii autobusowych ten relikt PRL czas wyslac na smietnik. czas zrobic kontrpasy na sienkiewicza bo po co wiata jak nie ma ani jednej DR do stacji kolejowej (2019-12-09 19:47)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy