Pójdziemy, gdy zabrzmi tęczowy róg - w odpowiedzi na Tęczowy Piątek

/ 3 komentarzy
Zdjęcia i foto: Pójdziemy, gdy zabrzmi tęczowy róg - w odpowiedzi na Tęczowy Piątek  Spotkania, jubileusze sochaczew

Połóż pistolet na stół i uprzedzenia wyrzuć w kąt. Od tego chyba powinnam zacząć. Do Muńka Staszczyka pałam niezwykłą sympatią z trzech powodów – po pierwsze primo: za muzykę, po drugie primo: za otwartą głowę, po trzecie primo: Muniek Staszczyk skończył ten sam Wydział Polonistyki, który ja kończę właśnie teraz. Jako ofiara syndromu sztokholmskiego, gdzie polityka była oprawcą, zawsze wplatam, najczęściej świadomie, w moje teksty wątek polityczny. Teraz nie ma na to miejsca. Od polityki zdecydowanie bardziej wolę literaturę. I (T.)LOVE. 

Tęczowy Piątek stał się zbrodnią i karą, powodem do niewłożenia tęczowych skar, pretekstem do wyłożenia pistoletu, bynajmniej nie na stół. Gdzieś w ciemnym gąszczu bardzo splątanych lian komentarzy znalazłam perłę (jak wiemy: perła rodzi się w bólu, w tym przypadku urodziła się zapewne w wielkim bólu głowy), która mówiła o tym, że szkoła zamiast tolerancji powinna uczyć konkretnych umiejętności przedmiotowych. Z perspektywy matematyka, fizyka, chemika czy biologa (tu już pojawia się wątpliwość) jest to nawet do zrobienia. Martw się, polonisto. Gdyby omijać wątki homoseksualne, biseksualne, a nawet transseksualne trzeba by wykreślić kawał dobrej polskiej literatury. Pomijając buchające pożądaniem homoseksualnym prace Jarosława Iwaszkiewicza, o którym każdy wie, ale nikt nie mówi, że był gejem z żoną, w historii polskiej literatury mamy o wiele więcej sytuacji nieheteronormatywnych. Już Narcyza Żmichowska mówiła o pewnym posiestrzeniu, czymkolwiek miałoby ono być. Na pierwszy czyt oka to posiestrzenie byłoby pewnie dzisiejszym girl power, zjednoczeniem kobiet, ideą feministyczną. Dopiero wejście w głąb rzuca na ten niewinny wątek cień erotyzmu. Natomiast kolega Żmichowskiej „po epoce”, tak zwany, Juliusz Słowacki, pisał listy do matki w formie żeńskiej. I co, smutno Ci, Boże? Tematu literatury Gombrowicza zasadniczo nie należy poruszać, bo tam podobnie jak u Iwaszkiewicza. Trans-Atlantyk, Pornografia, maturalna Ferdydurke – wszędzie geje. Koniec i bomba, a jak ktoś nie zna, ten trąba.

Wszystko o czym napisałam wcześniej jest na tyle ważne w procesie nauczania, że nie przekłamuje rodzimej literatury, uwrażliwia odbiorcę, zapala w nim żarówkę akceptacji, być może czasem nawet, samoakceptacji. Fotosyntezy, wzory Pitagorasa, teorie względności, daty bitew, a nawet rozbiory logiczne zdań są względnie ważne na poziomie szkoły, później wszystko jest w internecie. Polonistami zostaje jeden procent ludzi. Człowiekiem warto być zawsze.

Czytanie Cierpień młodego Wertera spowodowało masowe samobójstwa wśród młodych. Nie znam przypadków żeby zaczytanie się Iwaszkiewiczem, Gombrowiczem, Witkacym czy Boyem-Żeleńskim powodowało homoseksualizm. Nie znam przypadków żeby zachłyśnięcie się tolerancją, szacunkiem do drugiego człowieka, miłością dało marne skutki. Nie raz przekonałam się, że dzieci są ponad podziałami, mądrzejsze niż dorośli, że to właśnie one mogłyby przeprowadzać warsztaty z akceptacji i szacunku dla nas, że świętowanie tęczowego piątku jest dla nich coraz częściej tak naturalne, jak stanie na baczność podczas odśpiewywania hymnu państwowego. Że to właśnie one już zrobiły ten ogromny krok w stronę piękniejszego świata. A my pójdziemy, gdy zabrzmi tęczowy róg.

 3
Oceń
(2 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (3)

stefaniastefania
-2
Bardzo mądre i otwarte spojrzenie.
Widzę, że coraz więcej artykułów w rodzaju publicystycznych na naszym portalu. A nie tylko, że sprawozdawanie co się działo w ubiegłym tygodniu, kronika wypadków, czy opis imprez.
Dzięki za to! (2019-10-27 08:26)
marcpromarcpro
+2
To że dwóch facetów we własnym domu/mieszkaniu, świadomie i dobrowolnie chce się rżnąć w popielnik bo tego chcą, bo to lubią, bo im to sprawa przyjemność, to może to dziwnie zabrzmi - ale ch....j mi to tego. To ich prywatna sprawa.Ale latanie nago po ulicy oraz chamskie i ordynarne narzucanie swojej orientacji seksualnej innym to już jest przegięcie.Co ciekawe, sami homoseksualiści są przeciwni ideologii LGBT.

Zachęcam do posłuchania kanału na youtubie: Jakuboski76."Aktywiści LGBT Są Zagrożeniem Dla Społeczności Gejów i Lesbijek"

https://www.youtube.com/watch?v=xktrAxk57DY"LGBT i Tolerancja czyli oksymoron w praktyce"

https://www.youtube.com/watch?v=lvbgSIugoPoSkoro sami geje są przeciwni ideologii LGBT, to coś musi być na rzeczy.

(2019-10-27 20:46)
ToTylkoJaToTylkoJa
+2
Lubie poczytać sobie takie wypociny. (2019-10-28 12:37)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy