POKOT

/ 5 zdjęć
Zdjęcia i foto: POKOT Film, fotografia sochaczew

23 września Sochaczewski Klub Filmowy zaprasza na film, który premierę miał w lutym bieżącego roku – „Pokot” Agnieszki Holland zrealizowany na podstawie książki Olgi Tokarczuk pt. „Prowadź pług swój przez kości umarłych”. Dramat i kryminał jest polskim kandydatem do Oscara. 

Film opowiada historię starszej kobiety, Janiny Duszejko, emerytowanej inżynierki, nauczycielki języka angielskiego w szkole. Główna bohaterka jest wegetarianką, która zajmuję się astrologią i mieszka we wsi położonej na skraju Kotliny Kłodzkiej w Sudetach. Duszejko po serii morderstw dokonywanych na kłusownikach i myśliwych, których wspólną pasją jest polowanie, rozpoczyna prywatne śledztwo. Prowadzi ja ono do zaskakujących wniosków. Czy to możliwe, że myśliwi stali się zwierzyną?

Pierwowzorem postaci głównej bohaterki była m.in. Teresa Chmura-Pełech

Film stanowi głos w dyskusji na temat ekologii i mechanizmów władzy. 

Podczas Berlinale – Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie (Berlin International Film Festival) w dniach 9–19 lutego 2017 Pokot został wyróżniony nagrodą im. Alfreda Bauera i otrzymał statuetkę Srebrnego Niedźwiedzia dla filmu fabularnego. Film otrzymał także m.in. nagrodę główną festiwalu w Montrealu.

9 września 2017 komisja oscarowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej pod przewodnictwem Pawła Pawlikowskiego postanowiła zgłosić Pokot jako polskiego kandydata do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego

W produkcji filmu brały udział Polska, Czechy, Niemcy, Szwecja.

Grają m.in. Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Patrycja Volny, Andrzej Grabowski, Borys Szyc.

Film trwa 2godz i 8 minut.

Zapraszamy do Ostoi św. Dominika na godz. 17.00, wstęp jest wolny. Zalecamy ubrać się ciepło. J

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy