Polenergia zbuduje gazociąg

/ 2 komentarzy
Zdjęcia i foto: Polenergia zbuduje gazociąg Inwestycje sochaczew

O wydarzeniach na sochaczewskim rynku ciepła piszemy niemal w każdym numerze, bo niemal co tydzień pojawiają się w tej sprawie nowe fakty. Ostatnio w centrum zainteresowania znalazła się Geotermia, która ciepłem z węgla ogrzewa już Chodaków i która planuje objąć swoim zasięgiem również spółdzielnie i wspólnoty na terenie miasta. Dla zainteresowanych tematem podajemy teraz informacje o gazie – drugim planowanym źródle ciepła, bo i tu pojawia się novum.
Owa nowość, jak się okazuje pozytywna, to gazociąg, jaki na północ od trasy Warszawa-Poznań, planuje zbudować renomowana firma Polenergia, którą, ze 100 procentami udziałów, tworzy Kulczyk Holding.
Z takiego obrotu sprawy cieszy się wiceburmistrz ds. inwestycji Krzysztof Ciołkiewicz, bo jak mówi, wreszcie ktoś faktycznie przystąpi do realizacji inwestycji. Janusz Stanisławski – członek zarządu Polenergii, przekonuje bowiem, że firma będzie realizować inwestycję niezależnie od działań włoskiej firmy MDG, która próbuje doprowadzić gaz do naszego miasta już kilka lat. „Firma już niedługo przystąpi do budowy gazociągu wysokoprężnego, ale nie po południowej stronie od trasy Warszawa - Poznań, jak planuje MDG, ale na północ od tej trasy. W tym celu Polenergia rozpoczęła już wykupywanie działek w powiecie błońskim, ponieważ jej gazociąg ma powstać na prywatnych gruntach. Firma MDG obrała dłuższą trasę, przez tereny publiczne i stara się o zezwolenia, ale buduje ona gazociąg średniego ciśnienia, a warunki techniczne w tym przypadku są zdecydowanie trudniejsze – mówi Krzysztof Ciołkiewicz. - Pozytyw jest taki, że niezależnie od tego czy MDG będzie budować gazociąg czy nie, Polenergia przystąpi do swojej inwestycji, co stawia miasto w komfortowej sytuacji. Po prostu, jeżeli MDG wygra wyścig, Polenergia zrezygnuje z rynku sochaczewskiego, podłączając tylko innych zainteresowanych gazem na drodze do Sochaczewa. Jeżeli włoska firma przegra, skorzystamy z usług Polenergii” – dodaje.
Wszystkich nurtuje jednak pytanie, kiedy gaz w Sochaczewie wreszcie się pojawi. Janusz Stanisławski z Polenergii mówi wprost, że budowę gazociągu może rozpocząć dopiero w październiku, a więc nie ma szans na to, że gaz będzie w Sochaczewie w najbliższym sezonie grzewczym, o czym z kolei przekonuje MDG.
Nie ustają też rozmowy miasta z Geotermią, bo tak jak sam gaz, tak i wyłącznie węgiel, nie jest w stanie zapewnić nam bezpieczeństwa energetycznego. Rozmowy koncentrują się obecnie zwłaszcza na wydaniu decyzji zezwalającej na rozpoczęcie przez Geotermię działań w głównej kotłowni przy ul. 600-lecia 90, z którą spinkami mają być połączone kolejne. „Geotermia jest przygotowana do rozpoczęcia inwestycji, więc tegoroczny termin korzystania z ogrzewania węglowego jest realny” – mówi Krzysztof Ciołkiewcz. Wiceburmistrz stanowczo odpiera jednak zarzuty o dużym zanieczyszczeniu środowiska, jakie może spowodować w mieście przejście na ogrzewanie węglowe. „Parametry są tak wyliczone, że przy wykorzystaniu odpowiednich technologii przy oczyszczaniu spalin, normy te nie będą na pewno przekroczone. Oczywiście, pod tym względem najlepszym paliwem jest gaz, ale sama Geotermia przyznaje, że jeżeli dotrze on do Sochaczewa i będzie tańszym surowcem, to firma przestanie używać węgla jako paliwa, kupując w zamian gaz i nim ogrzewając miasto – mówi Krzysztof Ciołkiewicz. - O wiele groźniejsze dla środowiska będzie działanie kilkudziesięciu osiedlowych kotłowni. Poza tym warto jeszcze trochę poczekać, bo im więcej bloków przyłączy się do systemu, tym większy będzie spadek cen”. Mieszkańcy pytają jednak, dlaczego nie wykluczyć PEC-u całkowicie z rynku, skoro jego koszty przesyłu poważnie rzutują na nowe ceny ciepła. „Naszym zadaniem jest wybór najlepszego wariantu i mogę tylko powiedzieć, że taki również jest brany pod uwagę, choć co oznaczałoby to dla PEC-u, można się oczywiście domyślić”.
Martyna Mikulska


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (2)

mafiamafia
0
A dlaczego władze Miasta nie zainteresują się alternatywnymi źródłami ciepła ??? Mówie tu o wodach geotermalnych w miejscowości Nowe Mostki???? Energia i czysta i praktycznie niewyczrpalna.

Ktoś może zawsze powiedzieć że duże koszty inwestycji ( z tego co wiem to około 10 mln) , ale czy ktoś obliczył po ilu latach to się zwróci i Miasto zacznie zarabiać ???

Ciekawe czy ktoś z UM zabierze głos w tej sprawie. (2007-04-25 16:58)
karol997karol997
0
Widzisz tu chodzi o zyski, a nie jak my sadzimy o mieszkancow. Tyle firm widzi interes w tego typu inwestycji a miasto chce uratowac PEC. (2007-04-25 18:19)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy