Policja – protest funkcjonariuszy

/ 3 komentarzy
Zdjęcia i foto: Policja – protest funkcjonariuszy Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Trwa ogólnopolski protest funkcjonariuszy policji. Jak trudna jest to praca wiedzą sami policjanci. 


Wiele obowiązków, nagromadzenie dodatkowych czynności oraz duże obciążenie psychiczne. Zawód wymaga reorganizacji i podjęcia tematu wykonywanych na co dzień czynności przez funkcjonariuszy. Obecnie zaostrzone nagłośnienie sprawy miało początek już wiele miesięcy temu, bo już w marcu bieżącego roku kiedy to policjanci oficjalnie podjęli temat swojego zawodu. 


Jakie są postulaty policji
Postulatów jest sześć. Ogólnie opisując są to: podniesienie pensji funkcjonariusza o 650 zł. Obecnie na podwyżki Program Modernizacji Służb Mundurowych proponuje od stycznia 2019 podniesienie pensji o 309 zł, natomiast dla pracowników cywilnych 300 zł. Od lipca 2019 miałaby obowiązywać dodatkowa podwyżka o 253 zł na etat.  


Przywrócenie uprawnień emerytalnych policjantów czyli emerytura po 15 latach służby. Obecnie jest to 25 lat służby i po 55 roku życia. Funkcjonariusze chcą również aby zrównać status emerytalny policjantów przyjętych po 1 stycznia 1999 roku z tymi przed tą datą. 


Odmrożenie waloryzacji pensji, wprowadzenie pełnej odpłatności za nadgodziny oraz służbę w dni wolne od pracy oraz przywrócenie pełnej wypłaty za zwolnienie lekarskie nieprzekraczające 30 dni.


Jak wygląda sytuacja w Sochaczewie
St. asp. sztabowy Łukasz Wittan uspokaja, iż nie ma powodów do niepokoju. Protest ogólnopolski trwa ale ciągle bez względu na sytuację sprawujemy swoją służbę na rzecz społeczeństwa całego powiatu sochaczewskiego najlepiej jak tylko możemy mając do dyspozycji tych policjantów, którzy pełnią obecnie są w stanie pełnić obowiązki. Całość służby jest zachowana. Sytuacja jest trudna bo czasem trzeba wykonywać pracę za dwa etaty ale staramy się aby społeczeństwo nie odczuwało braków kadrowych. Jeśli byłaby potrzeba bylibyśmy wspierani z zewnątrz. Jeśli chodzi o najbliższe obchody 100-lecia Niepodległości Sochaczewianie mogą czuć się bezpiecznie i nie ma obaw o brak zabezpieczeń tego święta w całym mieście oraz powiecie. Sam protest trwa i niewątpliwie pokazuje, że sytuacja funkcjonariuszy jest od dawna ciężka. 


Komendant Powiatowy Policji w Sochaczewie insp. Michał Safjański: Duża część policjantów przebywa na zwolnieniu. Oczywiście jest to problem ale staramy się panować nad sytuacją i bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas, jako funkcjonariuszy policji najważniejsze. Sytuacja związana z chorobami pracowników ma wpływ na zadania realizowane przez naszą jednostkę. Realizację niektórych czynności na przykład procesowych zmuszeni byliśmy zawiesić, zatem ciężko powiedzieć, iż sytuacja jest idealna. Byliśmy zmuszeni z części zadań na chwilę obecną zrezygnować. Zabezpieczenie bezpośredniego bezpieczeństwa jest realizowane na bieżąco, partole mundurowe oraz niemundurowe w mieście oraz powiecie są. Nadchodzące wydarzenia związane z zabezpieczeniem obchodów Święta Niepodległości będą realizowane. Jako przedstawiciele władz policji raczej nie pojawimy się na uroczystościach, ponieważ funkcjonariusze przebywający na służbie będą wykonywać swoje obowiązki w terenie. W najbliższych dniach, trudnych dla nas wszystkich, chcemy być przede wszystkim z naszymi kolegami oraz koleżankami z policji. Wspierać ich oraz wspólnie pełnić obowiązki na służbie. Mamy siły i środki, które pozwalają na realizację tych najpotrzebniejszych zadań.


Jak udało nam się ustalić, informacja podana w jednym z dzienników ogólnopolskich dotycząca zwolnień chorobowych sochaczewskich pracowników policji, nie jest prawdziwa. Podano dane, które mówiły o obecności w pracy 20 ze 150 sochaczewskich funkcjonariuszy. Nie jest to prawdą. Sama struktura jednostki jest błędnie podana. Zwolnienia chorobowe występują. Funkcjonariusze sami określają swoje możliwości pracy i jeśli stan ich zdrowia miałby wpływ na jakość wykonywanej pracy to nie może on pełnić służby i musi skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. 

 

Z nieoficjalnych informacji dowiedzieliśmy się, iż sytuacja w Sochaczewie plasuje się na średniej w kraju. Są jednostki, które mają lepszą sytuację kadrową oraz te, które pracują znacznie gorzej ze względu na brak pracowników.  


Jeden z funkcjonariuszy policji potwierdza, iż sam zawód policjanta bardzo stracił na swojej atrakcyjności. Bardzo dużo ryzykujemy w swojej pracy, musimy być dyspozycyjni w każdej chwili, niesamowicie odporni psychicznie. Codziennie nasza służba to duży stres. Praca policjanta to spotykanie się z masą ciężkich sytuacji, drastycznymi widokami, zdarzeniami. Nasza praca to duże wymagania ale i brak doceniania za to co robimy. Wychodzę do pracy i nie wiem czy z niej wrócę. Tak, wiem, że taki zawód wybrałem ale chciałbym aby było to uznawane i szanowane w większym znaczeniu niż obecnie. Pensje nie są duże, nie ma już takich przywilejów jak kiedyś. Nam jako funkcjonariuszom dużo odebrano ale za to dołożono wiele obowiązków. Na przykład Ministerstwo Sprawiedliwości dokonało zmian legislacyjnych w zakresie postępowania karnego. Policjanci ścigają niepłacących za alimenty. W Sochaczewie jest to kilkaset dodatkowych spraw. Postępowań przygotowawczych i wszystkich czynności z tym związanych. I robimy to my, mimo iż pracowników nie przybyło a nawet zmniejszyła się ich liczba. Dodatkowo obsługa nowych narzędzi takich jak Krajowa Mapa Zagrożeń. Przecież to ktoś obsługuje. Albo agenci ochrony(!!!) Funkcjonariusze policji robią wywiady potrzebne do licencji ochroniarza. To masa pracy i jeszcze większa odpowiedzialność. Już nie dajemy rady pracować za dwa etaty. Są wolne wakaty to znaczy, że i obecni mają za dużo obowiązków na swoich barkach. 


Sochaczewscy funkcjonariusze mimo ogólnego protestu oraz zwiększonej ilości pracy zapewniają, iż mieszkańcy miasta oraz powiatu nie mają powodów do obaw. Odpowiedzialność za bezpośrednie bezpieczeństwo policji jest duża i każdy z dostępnych funkcjonariuszy wykonuje swoje obowiązki z najwyższą starannością.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (3)

kacperskyykacperskyy
+1
CHWDP!!!!!!

CHorzy Wracają Do Pracy :)) (2018-11-09 12:41)
first-onefirst-one
+1
Jak się nie podoba to iść do sektora prywatnego. Ale tam debile nawet by nie zarobili połowę teog, co żerują za państwowe. I nie byłoby dodatków. (2018-11-09 20:09)
robroyrobroy
0
niech ktoś podpowie-prawda czy fejk? (2018-11-09 21:30)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy