Zaloguj się do konta

Policyjna akcja "Bezpieczni po zmroku"

Redakcja
2019-11-30
Edukacja
Sochaczewska drogówka prowadzi działania związane z bezpieczeństwem pieszych oraz rowerzystów. Okres jesienno - zimowy to miesiące, w których wielu użytkowników dróg oraz poboczy nie korzysta z dostępnych akcesoriów, które pozwalają, aby byli widoczni po zmroku. 


Policja od wielu lat prowadzi akcję związaną z bezpieczeństwem pieszych oraz rowerzystów na drogach. Choć już w szkołach i przedszkolach temat jest omawiany wielokrotnie, to ciągle spotykamy nieoświetlone rowery czy pieszych bez odblasków na wszystkich drogach. 


Funkcjonariusze prowadzą działania prewencyjno-kontrolne podczas których szczególną uwagę zwracają na pieszych poruszających się po zmroku poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych. Mundurowi wręczają również „odblaski”.Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno – zimowym są piesi. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. To problem zwłaszcza w terenie niezabudowanym, nieoświetlonym, gdzie piesi poruszają się skrajem pasa ruchu. Takie zachowanie jest niebezpieczne dla wszystkich uczestników ruchu, ponieważ kierowca po zmroku dostrzega pieszego ubranego w ciemny strój w odległości około 40 metrów. Osoby, które mają odblaski zwiększają tą odległość do 150 metrów. Zgodnie z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 zł.W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. - informują mundurowi. 


Akcja przeprowadzona przez sochaczewskich funkcjonariuszy przebiegła sprawnie i efektywnie. Każde działanie w ramach poprawy bezpieczeństwa jest wskazane. 


Apelujemy razem z funkcjonariuszami sochaczewskiej drogówki - Bądź widoczny na drodze, od tego zależy Twoje życie oraz zdrowie.


Opinie (1)

gaj

Fakt. W taką jak dzisiaj pogodę, gdy pada deszcz i jest ciemno rowerzyści, nawet gdy mają jakieś światełko przymocowane z tyłu roweru dostrzagani są przez kierowców samochodów z niewielkiej odległości. A gdy jadący z naprzeciwka samochód oślepia, są prawie niewidoczni. Chyba najlepiej ich widać, gdy mają na sobie kamizelki odblaskowe i przyzwoite światło przymocowane do tylnego błotnika. Zwykły odblask to za mało.   [2019-12-10 16:32]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc