Polscy Łowcy Burz ostrzegają sochaczewian

/ 4 komentarzy
Zdjęcia i foto: Polscy Łowcy Burz ostrzegają sochaczewian Interwencje i pomoc sochaczew

Otrzymaliśmy wiadomość od stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz z ostrzeżeniem, że w ciągu najbliższych godzin włącznie z nadchodzącą nocą, m. in. nad naszym regionem spodziewane są gwałtowne burze z ulewnymi deszczami (do 50 mm opadu), silnymi porywami wiatru (punktowo do 115 km/h) i lokalnie z gradem do 4 cm.

 

Próbkę tego, co może się dziać dzisiejszego dnia, a także w nocy z 10 na 11 sierpnia, przeżyliśmy rano. W związku z burzami, jakie przetoczyły się między 6.00 a 8.00 nad powiatem sochaczewskim, strażacy interweniowali kilkanaście razy. Zgłoszenia dotyczyły główne powalonych na jezdnie drzew i konarów oraz zerwanych linii energetycznych. W Sadowie na terenie Gminy Iłów doszło do częściowego zerwania dachu na budynku mieszkalnym. Na szczęście nie było osób poszkodowanych.

Jak przestrzega stowarzyszenie Polscy Łowcy Burz, sytuacja zagrożenia gwałtownymi wyładowaniami atmosferycznymi, która dotyczy również Polski centralnej, potrwa co najmniej do jutra do rana. Burzom towarzyszyć mają ulewne deszcze, silne, nawet do 115 km na godz. porywy wiatru, a także lokalnie opadu gradu wielkości do 4 cm. Istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia trąby powietrznej.

- Polska znajdzie się po wschodniej stronie mocno rozciągniętej z południa na północ długiej fali górnej, której główna oś ulokuje się nad zachodnią częścią kontynentu europejskiego. Na wschodnich obrzeżach fali szerokim strumieniem będzie postępować dynamiczny napływ bardzo mocno rozgrzanej i jednocześnie niestabilnej masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego, charakteryzującej się sporym zasobem pary wodnej oraz dużymi gradientami pionowymi temperatury. Bezpośrednio nad naszym krajem będzie przebiegać aktywna strefa pofalowanego, quasi-stacjonarnego frontu atmosferycznego z istotnie podwyższonym potencjałem do rozwoju zafalowań, rosnących do postaci mezoskalowych układów niskiego ciśnienia. To właśnie poszczególne zaburzenia będą przyczyną powstawania gwałtownych formacji burzowych – tłumaczą Polscy Łowcy Burz.

Na wschodzie i południu Polski będzie panował nadal duży upał, do ok. 32-35°C, natomiast na krańcach zachodnich ma być już chłodno, 17-20°C.

 

5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (4)

Janusz01Janusz01
+1

Czy łowcy burz zauważyli że Sohaczew jest omijany przez burze? Wczoraj zanosilo się na wielką burzę a skończyło się na paru grzmotach i deszczyku.Tak jest od wielu lat.Dla mieszkańców to dobrze bo nie ma wielkich szkód ale chciałbym wiedzieć dlaczego.

(2017-08-11 10:14)
kacperskyykacperskyy
+1

bo to miasto nawet burze omijają, w ślad za inwestorami...

(2017-08-11 12:24)
Janusz01Janusz01
-2

PISiory tym miastem rządzą i dlatego tak jest.

(2017-08-11 23:02)
GrabiecGrabiec
0

Dzisiaj w nocy horror przeżyli Sochaczewianie, którzy wypoczywają na Kaszubach i na wschodnim Pobrzeżu czyli w województwie Pomorskim. Nad całym województwem utworzyła się super komórka konwekcyjna. Są ofiary śmiertelne.

(2017-08-12 08:24)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy