Polskie jabłka – polski sok

/ 4 zdjęć
Zdjęcia i foto: Polskie jabłka – polski sok Sochaczewianie - sylwetki sochaczew

Wieś Brzozowiec, gmina Iłów. To tu, w gospodarstwie sadowniczym o wdzięcznej nazwie „Tęczowy Ogród”, można skosztować doskonałego w smaku, całkiem naturalnego soku z rajskich owoców, jakimi są jabłka. Nie dodaje się tu żadnych konserwantów, polepszaczy, nie rozcieńcza wodą. Nie powstaje tu odparowany koncentrat, ale prawdziwy, 100- procentowy sok.
Na pięciolitrowe opakowanie tego specjału potrzeba ok. 7,5 kg dorodnych jabłek. Wydajność owoców, a następnie smak i kolor samego już soku zależą od odmiany i jakości jabłka. Każda partia może różnić się odcieniem gotowego produktu i być mniej lub bardziej słodka.

W samo południe, 11. września w gospodarstwie sadowniczym „Tęczowy Ogród” odbyło się oficjalne otwarcie i prezentacja tłoczni do produkcji soku z owoców i warzyw. Młody gospodarz, Przemysław Wasilewski przedstawił pokrótce historię produkowania soku we własnym gospodarstwie. Wielokrotnie podkreślał, że tłocznia jest urządzeniem polskim, pierwszym tego typu w powiecie sochaczewskim. - Chodziło nam o wykorzystanie maszyn polskich, które gwarantują dostępność serwisu” – wyjaśniał właściciel gospodarstwa. Owoce do produkcji soków są także polskiego pochodzenia. - Wykorzystujemy owoce z własnych sadów lub produkujemy usługowo z owoców dostarczonych przez klienta” – mówił Przemysław Wasilewski.
Podczas prezentacji tłoczni właściciel gospodarstwa zaznaczył, że wyprodukowane w Brzozowcu soki różnią się od tych stojących na półkach sklepowych. Są one stuprocentowe, co oznacza, że nie zawierają wody, cukru ani konserwantów. Mimo to sok jest długo przydatny do spożycia. Zamknięty ma trwałość 1 roku, zaś po otwarciu można go przechowywać w temperaturze otoczenia nawet przez 2 tygodnie. Tak więc na sok tłoczony w „Tęczowym Ogrodzie” powinno znaleźć się wielu amatorów. Szkoda tylko, że zgodnie z dziwnym nieco prawem, na opakowaniach soku z Brzozowca nie wolno zamieszczać informacji, że jest to sok 100% bez żadnych konserwantów, cukrów i innych dodatków. Na szczęście nie da się pomylić soków z Brzozowca z rozmaitymi produktami, noszącymi co prawda nazwę sok, a niewiele z sokiem mających wspólnego.
Wytłoki także mają swoich odbiorców. Interesują się nimi rolnicy, bowiem odpadki powstałe przy produkcji soków mogą służyć jako karma dla zwierząt, a także jako nawóz na pola uprawne.
W uroczystym otwarciu naszej rodzimej tłoczni wziął udział wójt gminy Iłów, który gratulował właścicielom przedsiębiorczości. - Cieszy mnie to, że tak sukcesywnie można rozwijać biznes rodzinny. Życzę gospodarzom wszelkiej pomyślności i dalszego rozwoju, bowiem dzięki rozwojowi tutejszych gospodarstw zyskuje także gmina – mówił wójt Roman Kujawa.
Prawdziwy sok z prawdziwych polskich jabłek, tłoczony w „Tęczowym Ogrodzie” w Brzozowcu można kupić między innymi bezpośrednio w gospodarstwie.

mg

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy