Polują na naszych seniorów

Zdjęcia i foto: Polują na naszych seniorów Interwencje i pomoc sochaczew

W ostatnich dniach w Sochaczewie znowu pojawili się oszuści posługujący się tzw. metodą „na policjanta”. Dzwonią do naszych starszych mieszkańców na numery stacjonarne, podają się za funkcjonariuszy i na początek pytają, dlaczego rozmówca nie stawił się zgodnie z wezwaniem na posterunek…

 

Niestety, w Sochaczewie znów grasują oszuści posługujący się metodą „na policjanta”. W ostatnich dniach miało miejsce kilka takich zdarzeń. Pokrótce ich scenariusz działania wygląda tak: oszust dzwoni na stacjonarny telefon starszej osoby. Przedstawia się z imienia i nazwiska i, twierdząc, że jest policjantem, pyta, dlaczego rozmówca nie stawił się zgodnie z wezwaniem na posterunku. U starszych osób powoduje to naturalne zdenerwowanie. Tłumaczą, że nie dostali żadnego wezwania. Udawany policjant niby to sprawdza. Starsza osoba nadal nie wie, o co chodzi, i denerwuje się jeszcze bardziej. W końcu oszust twierdzi, że mają na oku grupę przestępców, która posiada jej dane i która może wyczyścić jej konto bankowe lub zaciągnąć pożyczkę w jej imieniu, której nie spłaci do końca życia. Poruszony mieszkaniec zaczyna jak na spowiedzi ujawniać informacje i o swoim koncie czy ewentualnie innym miejscu przechowywania pieniędzy. Potem sposoby wyłudzenia pieniędzy bywają różne, choć schemat jest podobny i często prowadzi do powierzenia oszczędności oszustowi, przy czym poszkodowany mieszkaniec jest przekonany, że pomaga policji złapać złodziei na gorącym uczynku.

Na szczęście w ostatnich dniach do kradzieży jeszcze nie doszło, ale w każdej chwili może dojść. Dlatego policja apeluje do mieszkańców o wielką ostrożność, o instruowanie starszych osób, jak postępować w takich przypadkach.

Przede wszystkim należy pamiętać, że: prawdziwi policjanci nigdy nie informują osób postronnych o podejmowanych działaniach, a szczególnie o tajnych akcjach. Nigdy nie odbierają i nie przekazują pieniędzy. Jeśli odbierzemy telefon i nasz rozmówca będzie przedstawiał się jako np. policjant, funkcjonariusz CBŚP czy prokurator i pojawi się temat związany z koniecznością przekazania przez nas na jakichkolwiek cel pieniędzy, natychmiast dzwońmy pod nr 997, czy 112 po prawdziwych policjantów. Jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 czy 997- zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy na pewno rozłączyłeś poprzednią rozmowę, a najlepiej skorzystaj z innego aparatu telefonicznego np. od sąsiada.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy