Pomoc Polakom na Białorusi

Zdjęcia i foto: Pomoc Polakom na Białorusi Edukacja sochaczew

Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym od listopada ub. roku uczestniczyła we współpracy szkół województwa mazowieckiego z placówkami na Białorusi, do których uczęszczają dzieci z polskich rodzin tam mieszkających. Współpracę szkół  zorganizował  Mazowiecki Kurator Oświaty we współpracy z Fundacją „Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom” oraz Mazowiecką Wojewódzką Komendą Ochotniczych Hufców Pracy w Warszawie.

 

W ramach współpracy brzozowska szkoła uczestniczyła w Świątecznej Akcji PACZKA 2017 r. w wyniku przeprowadzonej zbiórki społeczność szkoły przekazała organizatorom akcji zebrane w 2. dużych kartonach produkty żywnościowe i chemiczne. Wolontariusze z 16 mazowieckich szkół z Panią Aurelią Michałowską Mazowieckim Kuratorem Oświaty przekazali je następnie potrzebującym rodakom na Białorusi w obwodzie grodzieńskim.

 

W dniu 9 lutego 2018 r. odbyła się wojewódzka konferencja, w czasie której dyrektor brzozowskiej szkoły otrzymał z rąk Mazowieckiego Kuratora Oświaty i  współorganizatorów podziękowanie za udział w Świątecznej Akcji PACZKA 2017, w którym czytamy: Dzięki Państwa zaangażowaniu możliwe było obdarowanie darami najbardziej potrzebujących Polaków żyjących poza wschodnimi granicami naszego kraju. Akcja ta oprócz materialnego charakteru posiada niezwykle ważny wymiar symboliczny. Gest przekazania paczki to wyraz zainteresowania, troski i szacunku wobec Polaków żyjących na Kresach – wywołujący u obdarowanych radość i często łzy wzruszenia. To ważna inicjatywa wobec osób, które mimo trudności życiowych niezmiennie kultywują polskie tradycje i patriotyczne wartości. Udział w tej szlachetnej akcji otwiera również serca ofiarodawcom i wolontariuszom, dostarczając im wielu refleksji oraz wzruszeń

 

Obecnie organizowana jest Wielkanocna Akcja PACZKA 2018. Szkoła w Brzozowie Starym zadeklarowała w niej udział. Jak podkreślali na konferencji organizatorzy akcji ważniejszym wsparciem od materialnego jest obecność polskich wolontariuszy wśród rodaków. Nieść pomoc Polakom mieszkającym poza granicami kraju nie z własnej woli stanowi też ważny wkład szkoły w obchody stulecia państwa polskiego.

 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy