Pomogli ofiarom przestępstw

W roku 2000 w Ministerstwie Sprawiedliwości powstała idea obchodów tygodnia pomocy ofiarom przestępstw. Idea ta ma na celu zwrócenie szczególniej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych. W związku z tym w dniach od 23. do 27. lutego konsultanci Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej wspólnie z przedstawicielami Sądu Rejonowego w Sochaczewie udzielali informacji osobom pokrzywdzonym – ofiarom przestępstw. Miały one do swojej dyspozycji mieli między innymi pedagoga, mediatora, prawnika, psychologa, rzecznika praw kobiet.
Niestety, tak jak i w latach poprzednich akcja ta nie przyniosła pożądanych rezultatów w naszym mieście. Jak się dowiedzieliśmy od prokurator rejonowej Beaty Sobieraj-Skoniecznej, po poradę zgłosiło się 9 osób, w czym 4 osoby zgłosiły się w związku z przemocą w rodzinie, pozostałe niestety były całkowicie przypadkowe.
Mieszkańcy naszego powiatu byli bardzo dobrze poinformowani o trwaniu tygodnia pomocy, ogłoszenia były rozmieszczane w ośrodkach pomocy społecznej, lokalnych mediach. Nasuwa się więc pytanie czemu tak mało ludzi przyszło po tę pomoc.
- Wynika to chyba głównie z mentalności społeczeństwa. To nasz lęk, wstyd, dulszczyzna – mówi B. Sobieraj-Skonieczna Możemy się tylko domyślać, że ludzie boją się powiedzieć o swoich problemach. Myślą, że jak się tego nie „wypowie”, to problemu nie ma. Ale z drugiej strony taki wypowiedziany problem zmniejsza się, ulega minimalizacji, nie jest już taki wielki, bo nie jest się już z tym problemem samemu.
Wszystkie osoby, które sie jeszcze namyślają i wahają, zachęcamy do odwiedzenia siedziby Sądu Rejonowego w Sochaczewie znajdującego się przy ulicy 1 Maja 7. Interesanci przyjmowani są codziennie w godzinach od 8.00 do 15.00. Osoby, które szukają odpowiedzi – zachęcamy do skorzystania z pomocy. A może sąsiedzi, znajomi, rodzina potrafią namówić do takiej wizyty? Żeby potem nie okazało się, że jest już na nią za późno.

mo

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy