Ponad 50 milionów długu miasta? - radni o finansach

/ 2 komentarzy
Zdjęcia i foto: Ponad 50 milionów długu miasta? - radni o finansach  Radni i rady samorządowe sochaczew

Budżet miasta oraz Wieloletnia Prognoza Finansowa to zagadnienia, które wzbudzają szereg dyskusji podczas sesji rad miasta. Ostanie spotkanie radnych również przyniosło wiele rozmów, które dotyczyły finansów oraz podejmowanych decyzji w ramach inwestycji w Sochaczewie. 


W Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta na 2020 rok pojawiły się zapisy, które zmieniły jego kształt. Są to przede wszystkim wygrane przetargi, inwestycje czy też zmiany w wydatkach miasta.  

Swoje stanowisko do tych wytycznych, szczególnie zaznaczyli radni Koalicji Obywatelskiej oraz Bezpartyjnych Samorządowców – W styczniu 2019 analizowaliśmy budżet. Mówiliśmy wówczas, iż zadłużenie miasta rośnie. (…) W 2017 roku zadłużenie miasta wynosiło 40 mln zł plus obsługa długu. W 2018 Pan Burmistrz mówił, iż zadłużenie miasta spada, a wynosiło 45 mln zł plus obsługa długu, razem 52, 5 mln zł. Zwracaliśmy uwagę, iż jednym kredytem spłacamy drugi. 


Mówiliśmy o tym, iż w naszym mieście brakuje dochodów, brakuje inwestorów. I mamy obecnie kolejny kredyt na 9 mln 700 tys. zł. Z odroczonym terminem spłaty na 10 lat.(…) Dług na koniec 2020 roku wzrośnie do 57 mln zł. Można zadać pytanie o dochody. Bilansujemy budżet kolejnym kredytem. (…)


Okazuje się, iż jedynym sposobem na funkcjonowanie miasta jest podniesienie podatków, a także wzięcie kredytu. Warto pochylić się nad analizą kosztów miasta, jak wygląda polityka zatrudnienia, którą prowadzi Pan Burmistrz od 9 lat. Mówiliśmy o zwiększonej dotacji na MOSiR, przerost zatrudnienia, sześciu kierowników i tak przykładów można by mnożyć. (…) Mówiliśmy o poszukaniu oszczędność. My nie mamy żadnych własnych środków i ten kredyt w postaci 9 mln 7000 tys. zł tylko to potwierdza. – mówił radny Robert Błaszczyk.


Dodatkowo radny podjął temat wysokości opłat za media – W swoim programie wyborczym pisał Pan, że wszystko będzie tańsze, pkt 3 tańsze śmieci, a za chwilę będziemy mieć podwyżkę. (…) 


Głos zabrał burmistrz Piotr Osiecki – Wydatki majątkowe planowane w 2020 roku to 31 mln zł. To są tylko te wydatki realizowane przez nasz samorząd. Środki pozyskane to ponad 13,5 mln zł, pozostałe są to środki własne, w tym te zaciągnięte z kredytu. (…) Roczny koszt obsługi wszystkich naszych zobowiązań trochę ponad 3 procent naszego dochodu. Na stronie WPF znajduje się dopuszczalny wskaźnik dla naszego samorządu, który wynosi ponad 7 procent. To jest odpowiedź na ta dramatyczną sytuację, którą Państwo często powtarzacie. Ten dramat w Państwa oczach się nasila, Wam (radnym – przyp. Red.) towarzyszył w kampanii wyborczej. 


Okazuje się, iż od 9 lat nasze wysiłki inwestycyjne się zwiększają. Obsługujemy swoje zobowiązania bez problemu i mamy jeden z najniższych wskaźników zobowiązań wśród samorządów - argumentował podczas rady.


Każdy z radnych ma z pewnością swoją wizję miasta w którym mieszka. Są tacy, którzy popierają inwestycję z wkładem kredytu, są tacy, którzy do pożyczek i zobowiązań podchodzą z dużą rezerwą i obawą. Miejmy nadzieję, że decyzje będą dobre dla wszystkich. 

 1
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (2)

zabczynski227zabczynski227
0
Ludzie trzeba to zachamować , przecież Osiecki stracił już kontrolę nie tylko nad swoimi pracownikami ,ale również nad finansami miasta . Dziwię się ,że ci radni Osieckiego jak kukły w teatrzyku pociągani za sznurki podnoszą łapki nie myśląc o mieszkańcach ani o mieście w którym żyją. Faktem jest też ,że radni opozycji z wyłączeniem Pana Błaszczyka , Pani Joli Kulpy , czy Pani Korkosz czy Blocha , siedzą jak na tureckim kazaniu i wyglądają jakby im zaklejono usta . Takich radnych nie wybierano . Ogarnijcie się ludzie - wszyscy radni bo miasto idzie ku ruinie . A znam plan Osieckiego po zakończeniu jego władzy . Powiem krótko zniknie jak magik amerykański . (2019-11-19 19:24)
robroyrobroy
+1
bo Skarbnik miasta powinien wyasygnować służbowo te kilkanaście zł na każde losowanie Eurojackpota i moze sie trafi główna wygrana?ze 100 milionów zł.? ale sie wam łyso zrobi jak padnie główna dla Sochaczewa (2019-11-19 20:06)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy