Poradnik na wypadek powodzi

W związku z falą powodziową jaka nawiedziła w ostatnich dniach południową Polskę, przedstawiamy kilka podstawowych rad jak zachować się przed i w trakcie powodzi. Informacje pochodzą ze strony Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

- NAJWAŻNIEJSZE: Zachować spokój
Przed podjęciem jakichkolwiek działań należy dowiedzieć się u lokalnych władz jakie jest zagrożenie, czy i ewentualnie kiedy będziesz musiał opuścić dom oraz gdzie znajdują się bezpieczne miejsca, w których można się schronić. Zapoznaj się z sygnałami ostrzegania alarmowego, przeważnie są to syreny alarmowe, gong lub specjalny sygnał dzwonów kościelnych. Upewnij się także, że wszyscy w Twojej rodzinie wiedzą co robić w razie powodzi. Naucz dzieci jak i kiedy wezwać służby ratownicze.

- Przygotuj się na nadchodzące zagrożenie
Gdy jest już pewne, że woda nie ominie Twojego domu warto do tego spotkania odpowiednio się przygotować. Zrób zapasy niepsującej się żywności oraz wody butelkowej. Dobrze jest także zgromadzić odpowiednią liczbę worków z piaskiem i folii, którymi będzie można zabezpieczyć wszystkie miejsca, którymi łatwo może dostać się woda. Pamiętaj o zabezpieczeniu mebli i samochodu. Miejsce sypialne przenieś na wyższą kondygnacje tak, aby woda nie zaskoczyła Cię w czasie snu. Nie zapomnij również o zwierzętach – inwentarz należy odprowadzić w bezpieczne miejsce oraz zapewnić im karmę i wodę. W razie nadejścia fali pamiętaj o odwiązaniu zwierząt. Inaczej nie będą miały szansy na uratowanie się. Jeśli posiadasz miej przy sobie telefon komórkowy.

- Gdy zbliża się woda
Przede wszystkim nie panikuj, słuchaj oraz wykonuj polecenia służb ratunkowych! Jeżeli masz możliwość opuszczenia domu przed dotarciem wielkiej wody – zrób to. Podczas ewakuacji samochodem korzystaj tylko z dróg wyznaczonych przez policję. Unikaj podtopionych dróg i terenów, nie wchodź na zalane tereny jeśli nie jest to konieczne. Natomiast pod żadnym pozorem nie wolno tej wody pić!
W sytuacji gdy na samodzielną ewakuację jest już za późno przenieś się na wyższą kondygnacje. Pamiętaj o zabraniu ze sobą dokumentów, pieniędzy , cennych przedmiotów, radia na baterie oraz rzeczy niezbędnych do przeżycia(wody pitnej, żywności, lekarstw).

- Pamiętaj o znakach alarmowych
W razie zagrożenia dzwoń pod alarmowy numer 998 lub 112. Pamiętaj także, że istnieją inne formy komunikowania się. Możesz to zrobić systemem kolorowych flag (mogą to być zwykłe kawałki materiału). Flaga biała symbolizuje potrzebę ewakuacji, czerwona – potrzebujesz pomocy lekarza, flagę niebieską wywieszamy gdy prosimy o dostarczenie jedzenia i picia. Komunikować możesz się również za pomocą własnego ciała. Gdy potrzebujesz pomocy stań wyprostowany z rękoma uniesionymi do góry, tak aby Twoje ciało przypominało literę Y lub literę X gdy potrzebujesz pomocy lekarza.

- Gdy woda już opadnie
Nie wracaj do domu, dopóki służby ratownicze nie ogłoszą, że jest to miejsce bezpieczne. Po powrocie dobrze spraw stan budynku, wszelkie instalacje oraz piwnice. Musisz mieć pewność ze miejsce to nie grozi zawaleniem. Przed sprzątaniem zrób zdjęcia zniszczonych miejsc, łatwiej będzie walczyć o odszkodowanie. Wyrzuć wszelkie znalezione jedzenie oraz nie pij wody z kranu, nawet po przegotowaniu.

- Nie przeszkadzaj!!!
Nawet gdy problem wielkiej wody bezpośrednio Ci nie zagraża nie utrudniaj pracy strażakom i wszelkim służbom ratunkowym! Nie traktuj powodzi jako widowiska!
Jeżeli chcesz pomóc skontaktuj się lokalnym centrum zarządzania kryzysowego.

Źródło: http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=2214
http://facet.interia.pl/ciekawostki/roznosci/news/powodz-to-musisz-wiedziec,1481033,4823

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy