Powiat sochaczewski stanął w płomieniach

/ 1 komentarzy / 6 zdjęć
Zdjęcia i foto: Powiat sochaczewski stanął w płomieniach Pożary, straż pożarna sochaczew
+1

70 pożarów w niespełna trzy miesiące. Od 16 marca strażacy interweniują kilkanaście razy dziennie.

 

Wczoraj, 18 marca, spłonęły 2 hektary łąk i zarośli w Juliopolu (gmina Młodzieszyn). Było bardzo niebezpiecznie, ogień trawił rośliny blisko zabudowań i lasu. Aż 7 zastępów straży pożarnej liczących 22 strażaków walczyło z żywiołem.

 

- Zdążyliśmy w ostatniej chwili. Budynki i las udało się uratować – mówi rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Rafał Krupa.

 

Gwałtowny wzrost liczby pożarów sochaczewscy strażacy odnotowują od chwili nadejścia pierwszych dłuższych powiewów wiosny, tj. od 16 marca. Ale w sumie od początku stycznia do 19 marca na terenie powiatu sochaczewskiego miało miejsce blisko 70 pożarów związanych z uparcie uprawianym przez Polaków o tej porze… wypalaniem traw.

 

Komenda Powiatowa PSP w Sochaczewie gorąco apeluje do wszystkich mieszkańców o zrozumienie, że tzw. wypalanie traw jest nie tylko karalne, ale i szalenie niebezpieczne. Co roku w takich pożarach ginie w naszym kraju kilkanaście osób, często są to sami podpalacze. Ale giną też zwierzęta, również pożyteczne, te, dzięki którym mamy żyzną glebę. Umierają ptaki, niszczone są ich miejsca lęgowe, giną owady, w tym tak potrzebne np. do zapylania kwiatów pszczoły.

 

Opowieści o tym, że wypalanie użyźnia glebę można włożyć między bajki, to mit, ilość zebranych plonów po zaledwie jednorazowym wypaleniu roślinnych pozostałości spada nawet o 10%.

 

- Wypalanie traw, poprzez powstający dym, ma bezpośredni wpływ na wzrost liczby chorób nowotworowych, chorób układu krążenia, chorób oczu. Pojawiają się choroby alergiczne i schorzenia układu oddechowego – podkreśla rzecznik R. Krupa.

  

Statystyki są przerażające. W 2014 r. na terenie powiatu sochaczewskiego miało miejsce 230 pożarów związanych z wypalaniem suchej trawy. W całym województwie mazowieckim było ich blisko 7300. Dlatego mazowieccy strażacy zdecydowali się na specjalną akcję promocyjną pn. NIE DLA WYPALANIA TRAW, podkreślając, że jest to czyn zabroniony i karany, mandaty mogą wystawiać sami strażacy, a jeśli pożar zagrozi czyjemuś życiu, zdrowiu lub znaczącemu mieniu – można pójść do więzienia nawet na 10 lat. 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

użytkownik13927użytkownik13927
0
fajne foty. gratulacje dla fotografa (2015-03-21 23:57)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy