Powstanie Warszawskie na pl. Kościuszki

/ 30 zdjęć
Zdjęcia i foto: Powstanie Warszawskie na pl. Kościuszki Historia i tradycja sochaczew
+25

Dla upamiętnienia 71. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, a także faktu udziału w nim batalionu sochaczewskiego, 1 sierpnia o godz. 17.00, w godzinie „W”, również w naszym mieście zawyły syreny. Na pl. Kościuszki zebrani mieszkańcy mogli następnie zobaczyć krótkie widowisko historyczne stanowiące symboliczną rekonstrukcję wymarszu AK „Skowronek” w wykonaniu Muzealnej Grupy Historycznej im. II/18 pp.

 

Organizatorami uroczystości byli: Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 pp oraz sochaczewscy kibice Legii Warszawa, którzy trzymali „powstańcze” banery wokół pl. Kościuszki i palili race. Obchodom patronowali: poseł Maciej Małecki, burmistrz miasta Sochaczew, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, 3. Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej oraz Centrum Kultury, Promocji, Sportu, Turystyki i Organizacji Pozarządowych.

 

Poza możliwością zobaczenia rekonstruktorów w autentycznych strojach powstańczych, z symbolicznymi opaskami na ramionach, odbierających zabytkową już dziś broń z drewnianego wozu, który wjechał na plac, a następnie ruszających „do boju”, mieszkańcy zebrani w centrum miasta zobaczyli też wejście kompanii honorowej oraz podniesienie na maszt flagi państwowej. Spotkaniu towarzyszyły przemowy okolicznościowe w wykonaniu m. in. posła Macieja Małeckiego, który nie pominął wątków politycznych w swojej wypowiedzi, podkreślając, w duchu ideologii PiS, a w opozycji do innych partii, że dziś, podobnie jak 71 lat temu, walczymy o wolną Polskę. Szkoda, że dniu tak ważnej rocznicy dla całego narodu polskiego, pamięci o ofiarach, które winny nas szczególnie uczyć dbałości o pokój, nawet w tak małym mieście jak nasze nie potrafimy być razem, bez względu na poglądy.


foto: MONTOWNIA Wiktor Wachowski 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy