Praktyki zagraniczne młodzieży z Gminy Sochaczew

/ 5 zdjęć
Zdjęcia i foto: Praktyki zagraniczne młodzieży z Gminy Sochaczew Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

To już tydzień, jak młodzież klas II, III i IV Technikum w Zespole Szkól im. Jarosława Iwaszkiewicza jest w słonecznej Grenadzie u podnóży ośnieżonej, nawet latem, Sierra Nevada.

W tym wyjątkowym otoczeniu 16-osobowa grupa uczniów klas żywienia i usług gastronomicznych oraz hotelarstwa realizuje miesięczne staże zagraniczne w Projekcie ,,Grasz o Europejski Staż’’ w ramach Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe, akcja 1 Mobilność edukacyjna. Do tegorocznej edycji  programu zakwalifikowali się także uczniowie będący mieszkańcami Gminy Sochaczew.

Przez cztery tygodnie od 20 sierpnia do 17 września dziewięcioro adeptów sztuki kulinarnej i siedmioro przyszłych hotelarzy będzie zdobywać doświadczenie zawodowe w hiszpańskich hotelach i restauracjach. Przez pięć dni w tygodniu stażyści poszerzają swoją wiedzę i doświadczenie, przeżywając tym samym wyjątkową przygodę. Wyzwaniem jest praca w odmiennych warunkach kulturowych i klimatycznych, możliwość porozumiewania się przede wszystkim w języku hiszpańskim, tylko czasem w języku angielskim. Współpraca z hiszpańskimi kucharzami i hotelarzami przyczynia się do zwiększenia kompetencji językowych i zawodowych uczniów oraz kształtowania nowych umiejętności. Przyszli technicy żywienia utrwalą swoje umiejętności w podstawowych czynnościach i zadaniach w gastronomii, zyskają wyjątkową znajomość i umiejętność tworzenia potraw kuchni kontynentalnej, hiszpańskiej i andaluzyjskiej. Zaś technicy hotelarstwa poznają zasady funkcjonowania obiektów noclegowych w ważnym europejskim mieście turystycznym, opanują obsługę europejskich systemów rezerwacyjnych, poszerzą swoje umiejętność z zakresu obsługi gościa hotelowego.

Dzięki założeniom projektu Erasmus + grupa młodych zawodowców ma także szansę i okazję na poznanie odmiennej kultury, poszerzenie umiejętności komunikacji, poznanie i zwiedzenie światowej skali zabytków i miejsc turystycznych. Z niecierpliwością czekamy na wycieczkę nad morze, zwiedzanie romantycznej Alhambry i możliwość podziwiania Andaluzji ze szlaków Sierra Nevada.

Tegoroczny wyjazd uczniów Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie do Hiszpanii to nie pierwsza takiego typu okazja do poszerzania swojej wiedzy i umiejętności. Szkoła od wielu lat współpracuje z instytucjami i firmami stwarzającymi szansę rozwoju młodzieży. Wyjątkowa jest współpraca z firmą UPEMI, razem z którą szkoła uczestniczy kolejny raz w projekcie Erasmus + i  Zawodowcy na Start. A w następnych latach czekają nas kolejne projekty J.

W realizacji tegorocznej edycji projektu Szkołę wsparł Urząd Gminy Sochaczew. Dzięki przychylności Władz Gminy w wolnym od praktyk czasie młodzież może aktywnie wypoczywać wyróżniając się jako mieszkańcy regionu sochaczewskiego. Jednolite smycze do identyfikatorów, długopisy używane w trakcie uzupełniania stażowych dzienników przyczyniają się do integracji grupy i kreują pozytywny wizerunek Gminy. Natomiast przekazane gminne zestawy pamiątkowe z pewnością sprawią wiele radości hiszpańskim instytucjom współpracującym ze Szkołą w ramach realizacji projektu.

Agnieszka Mućka

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy