Premier w Sochaczewie obiecywał obniżki ceny za odpady

/ 10 komentarzy
Zdjęcia i foto: Premier w Sochaczewie obiecywał obniżki ceny za odpady Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Ubiegłoroczna wizyta premiera w Sochaczewie przyniosła wiele obietnic. Temat ceny za odpady to spory problem dla wielu samorządów w tym i sochaczewskiego. UM przygotował projekt uchwały, zakładającej zmianę metody ustalania ceny za odpady. Budzi ona wiele głosów sprzeciwu, gdyż wiąże się z podwyżką kosztów w gospodarstwach domowych. 


Premier wizytował w Sochaczewie 17 września 2018 roku. Obietnice jakie mogli usłyszeć mieszkańcy Sochaczewa to między innymi:


- przekazanie kwoty 2,5 mln złotych na sochaczewski szpital oraz dom pomocy społecznej, remont bloku operacyjnego, nowy ultrasonograf, nowy sprzęt dla szpitala 

- termomodernizacja budynków sochaczewskich rodzin

- zmniejszenie kosztów wywozu śmieci

- domy oraz kluby dla seniorów - przeznaczenie dodatkowych środków na ten cel

- aktywność ludzi młodych. obiekty sportowe, place zabaw dla dzieci


Materiał filmowy ze spotkania z premierem w Sochaczewie można zobaczyć pod linkiem https://e-sochaczew.pl/m/premier-morawiecki/58690


Niestety, samorządy z problemem dotyczącym stawek za odpady zostają same. Miasto ma obowiązek utrzymania czystości, bez względu na trudności musi odbierać odpady od mieszkańców. Nawet zmiana ceny przez operatora nie jest spowodowana chęcią większego zysku. Firmy odbierające odpady muszą zmagać się z ogromnym podwyższeniem cen za składowanie śmieci. W związku z tym zwracają się do klientów z podwyżką cen i tym samym samorządów. Koło się zamyka a za wszelkie zmiany i tak musi w ostateczności zapłacić mieszkaniec. Sochaczew podjął walkę o utrzymanie czystości. Rezygnacja z obecnego operatora nie rozwiąże problemu zmiany wysokości cen za odpady dla mieszkańców miasta. 


Do sierpniowej zmiany przygotowują się spółdzielnie, przedsiębiorcy, mieszkańcy. Niestety wydaje się ona nieunikniona. Miasto mogłoby dopłacać do obecnych cen ale niestety nie jest to możliwe w nieskończoność. Zmiana metody ustalania ceny od mieszkańca to rozwiązanie, do którego system rządowy zmusił większość samorządów do takiej postawy wobec mieszkańców. Niebawem taki zabieg czeka nas w obszarze energii, które ponownie zwiększy koszty i mieszkańców i samorządów.


Jak zatem należy rozwiązać problem? Ciężko wytyczać drogę. Przede wszystkim należy na poziomie rządowym ustalić politykę, która w sposób ekologiczny rozwiąże problem odbioru i składowania odpadów od mieszkańców. Najważniejsze: przetwarzania śmieci, edukacji społeczeństwa. Zmiana polityki wobec producentów także mogłaby wiele zmienić. Ograniczenie użycia plastiku i materiałów, które masowo zalewają półki marketów to powinien być główny punkt walki rządu o czysty kraj. 


Kiedyś mieliśmy mleko w szklanej butelce. Dziś już liczy się tylko wygoda. A konsekwencją jest podwyższanie cen za odbiór odpadów. 


 1
Oceń
(2 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (10)

RouterRouter
+3
obiecanki wyborcze ,śmieci droższe, ,a od miesięcy na ulicach miasta nie pojawiła się zamiatarka tez oszczędności czy co ? (2019-06-11 13:42)
zbigniew15zbigniew15
+2
Premier tylko naobiecywał, a na sochaczewskiego posła tez nie można liczyć. Taki nasz los. (2019-06-11 17:24)
wbienkowbienko
+2
Obiecanki cacanki, a naiwnym radość.

A nos Pinokia rośnie i rośnie. I może tak bez końca bo za 500+ ma się na kim oprzeć. (2019-06-11 18:07)
MitutoyoMitutoyo
0
Jak narazie to z obiecanek sie wywiązują.

  (2019-06-12 13:14)
wbienkowbienko
-1
Tia, ale przede wszystkim „reformują” Polskę:

 • „Reforma” systemu edukacji

 • „Reforma” systemu sądownictwa

 • „Reforma” służby zdrowia

 • „Usprawnienie” sądu konstytucyjnego

 • „Przyspieszenie działania” wymiaru sprawiedliwości

 • „Właściwy nadzór” nad spółkami Skarbu Państwa

 • „Pluralizacja” mediów publicznych

 • „Modernizacja” armii

 • „Wdrożenie” w Sejmie pakietu demokratycznego

 • „Przestrzeganie” Konstytucji i zasad państwa prawa

 • „Wdrożenie” elektomobilność

 • „Wdrożenie” programu mieszkań dla młodych

 • „Wdrożenie” programu Czyste Powietrze

 • itd., itp. których można przytaczać na pęczki


I wciąż kombinują i

jedna myśl im chodzi po głowie, którą tak streszczę:

"Co by tu jeszcze spieprzyć, Panowie? Co by tu jeszcze?"**) – autor W.Młynarski

(2019-06-12 15:39)
zbigsochzbigsoch
+2
Już niedługo możliwy jest taki scenariusz ,że padnie rekord świata w tempie realizacji programu wyborczego.Podczas wieczoru wyborczego padna słowa ,,ODSUNELIŚMY PIS OD WŁADZY" obietnice wyborcze zrealizowane.

I wtedy sie zacznie nieobsadzą swoimi mediów publicznych,spółek skarbu państwa i innych agencji,sądy bedą znowu sprawnie działały i nie bedą upolitycznione ,szkolnictwo odzyska swój utracony poziom i szacunek (30% podwyżki),lekarze w szpitalach i przychodniach będą na nas czekali już przy drzwiach żebyśmy w kolejkach za długo nie stali ,wreszcie po 4 latach bedzie można odetchnąć czystym powietrzem ,nie będzie znienawidzonych przez naród programów plus,nic nie bedzie potrzebne bo przecierz nie bedzie PISu ......................................................i tylko taki mały problem TO SIĘ NIE WYDARZY.

P.S

Grzegorz miał szansę coś wygrać aleNajman zakończył karierę,szkoda. (2019-06-13 10:12)
wbienkowbienko
0
@zbigsoch

Kiedyś się wydarzy. Nie takie projekty bankrutowały. Ich cecha wspólną było to, że zostały zbudowane na kłamstwie, intrygach, szerzeniu zawiści i elementach populizmu. Czasem trzeba na to więcej, a czasem mniej czasu. Nauczycielka historia jest tu nieubłagana w swej konsekwencji, choć ciągle znajdują się ludzie, którzy jej nauki ignorują.

„Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie”.

(2019-06-14 11:42)
zbigsochzbigsoch
+1
„Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie”.

Też na to liczę,bo w najnowszej historii Polski tj.po 1989 roku normalnie jeszcze nie było (taka jest moja opinia).O komunie nie piszę ,bo nic dobrego się nie da.Mam nadzieję ,że pojawi się normalna opozycja z programem ,który będzie lepszy od aktualnie realizowanego przez obecną władzę,że bedzie wybór za czymś a nie przeciw komuś.

@wbienko niby chcemy tego samego ale normalnośćznaczy dla nas co innego.Kiedy Ty piszesz o zapaści służby zdrowia ,sądownictwa ,szkolnictwa i że wszystko spieprzyli to można odnieść wrażenie ,że przed PISem było dobrze (normalnie) a ja powrotu do takiej normalności nie chcę .Nie wiem skąd u Ciebie tyle optymizmu,że ugrupowanie które nie ma programu wygra wybory i poprawi sytuację w naszej pieknej Polsce.

Mam nadzieję że historia ostatnich wyborów będzie srogą nauczycielką i nieubłaganą dla obecnej opozycji.

(2019-06-14 20:55)
zabczynski227zabczynski227
0
Tak nie dawno mój znajomy , nie mieszkający w Sochaczewie powiedział mi -: zawsze swój głos oddawałem ,na wszystkich byle nie na PiS . Zastanawiam się jednak teraz przed wyborami parlamentarnymi na kogo oddać głos. Jeżeli na Koalicję i ta wygra , to PiS wypuści swoje hordy , kiboli , i mochery  na ulice ,będą palone opony , zamieszki itd. i koalicja się podda. Ja mówi mój znajomy , skłaniam się do tego , aby wygrał PiS, ale nie mógł rządzić sam . Kazdy myślący wie , że apetyt rośnie w miarę jedzenia i te 500 plus ( dzisiaj to 380 zł) może już nie wystarczyć na obiecanki. Pozwólmy im rządzić mówi mój znajomy a ulica sama ich wykopie od żłobu .Jak myślicie , czy ta teoria może się ziścić. (2019-06-15 22:15)
wbienkowbienko
+1
@zbigsoch

Ja nie piszę, że było świetnie piszę o tym, że bezpowrotnie marnowana jest szansa na normalność. Patologie rządzenia zastępuje jeszcze większa patologia usprawiedliwiana na każdym kroku tym, że "my" możemy tak robić, bo tamci to dopiero było samo złooooo? Idiotyczne tłumaczenia i idiotyczna argumentacja - symetryzm i „whathotaboutyzm”. Naprawdę uważasz, że myślenie Polaków jest czarne i białe, i ograniczone jest jedynie do PiS i PO, których przeznaczeniem jest zwalczanie się wzajemne? To bardzo ubogie uproszczenie i gdzieś w tym sporze plemiennym, w tym „szarpaniu kołderki” umyka Państwo, a pojawia się „ojczyzna dojna”. Ja nie myślę o odtworzeniu przeszłości tylko o tworzeniu przyszłości i nie tak jak obecni politycy – od wyborów do wyborów każdy cel uświęca środki, aby przejąć i zachować władzę (czyt. robotę). I obserwując scenę polityczna oceniam, że strategia którą kieruje się od lat obecnie rządząca partia jest szkodliwa, nieuczciwa i nieetyczna (choć z jej punktu widzenia skuteczna).

Sadzę jednak, że my Polacy jesteśmy wciąż na tyle mądrzy aby przystanąć, zastanowić się i odrzucić sztucznie podsycane w interesie chorych ambicjonalnie polityków spory plemienne. Przed szkodą.

Wierzę że „Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie”.

(2019-06-17 11:05)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy