PRO MASOVIA for IVER HUSUM

/ 1 komentarzy / 7 zdjęć
Zdjęcia i foto: PRO MASOVIA for IVER HUSUM Spotkania, jubileusze sochaczew
+2

„PRO MASOVIA” for IVER HUSUM

„Pro Masovia” dla  przyjaciela z Norwegii za długoletnią współpracę z Ogrodnikiem

W poniedziałek 25 kwietnia 2016 roku  w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego miała miejsce miła uroczystość wręczenia  Iverowi  Husum - rektorowi Hvam Videregaende Skole  z Norwegii Medalu Pamiątkowego „Pro Masovia”. Medal został przyznany przez Marszałka Adama Struzika w uznaniu zasług rektora dla 25 letniej szkolnej współpracy polsko-norweskiej i rozwoju mazowieckiego rolnictwa . Kiedy w 2014 roku Iver Husum przeszedł na emeryturę zrodził się pomysł, aby godnie podziękować mu za przyjaźń i życzliwość dla współpracy. Wnioskodawcami  przyznania medalu byli: inicjator współpracy ze szkołą norweską i wicedyrektor Ogrodnika w latach 1987-1998 - Jerzy Żelichowski, koordynator współpracy ZSRCKU/Hvam i germanistka - Renata Sokołowska, dyrektor ZSRCKU - Tomasz Obrączka. Wniosek poparli życzliwi dla oświaty rolniczej i sprzyjający współpracy szkolnej:  Wójt Gminy Sochaczew - Mirosław Orliński i Starosta Sochaczewski w latach 2006-2014 - Tadeusz Koryś.


Uzasadnienie wniosku o nadanie medalu

W uzasadnieniu wniosku złożonego w połowie 2015 roku napisano/cytuję/:

„Współpraca między szkołami rolniczymi: norweską szkołą średnią Hvam Videregående Skole i Zespołem Szkół Rolnicze Centrum Ksztalcenia Ustawicznego  w Sochaczewie rozpoczęła się w 1991 roku z inicjatywy ówczesnych wicedyrektorów szkół p. Jerzego Żelichowskiego i p. Ivera Husum. Osobą wspierającą początki współpracy była małżonka  dyrektora Husum – p. Gry Husum, nauczycielka j. norweskiego i j. angielskiego w tej samej szkole.

Kilka lat później już rektor szkoły Iver Husum przez kolejne lata, aż do czerwca 2014, był niezwykle zaangażowany we współpracę międzyszkolną jako główny współorganizator wymiany uczniów i nauczycieli. Skala i trwałość tej współpracy była wyjątkowa nie tylko na Mazowszu, ale również w Polsce i Norwegii.

W ciągu 23 lat współpracy międzyszkolnej wyjechało do Norwegii i przyjechało do Sochaczewa w celu odbycia praktyk zawodowych ok. 200 uczniów i uczennic. Kilkudziesięciu nauczycieli z Hvam i Sochaczewa odwiedziło zaprzyjaźnione szkoły. W 1997 roku Iver i Gry Husum pomogli zorganizować 15 nauczycielom z Sochaczewa bazy noclegowe w norweskich szkołach podczas dwutygodniowej wyprawy samochodowej na Przylądek Północny – Nordkapp 97 pod patronatem Polskiego Komitetu UNESCO.

Celem współpracy ZSRCKU w Sochaczewie z Hvam Videregående Skole było i  jest nadal wzbogacenie wiedzy zawodowej oraz doskonalenie umiejętności praktycznych podczas odbywanych praktyk w gospodarstwie szkolnym w Hvam lub w rolniczych i ogrodniczych gospodarstwach indywidualnych w okolicach Sochaczewa.

Polska młodzież miała  możliwość zapoznania się z najnowszymi maszynami i sprzętem rolniczym, które w ramach promocji przekazywane są szkole w Hvam przez czołowych europejskich producentów. Młodzież norweska szczególnie sobie ceniła wizyty w Parkach Narodowych: Kampinoskim i Białowieskim. Od roku 2003 współpraca międzyszkolna została poszerzona o wymianę uczniow z klas humanistycznych. Strona norweska zapewniła  im zajęcia sportowe na nowoczesnych obiektach, w tym na polu golfowym oraz uczestnictwo w lekcjach języków obcych.

Współpraca obejmowała również poznawanie i zwiedzanie obu krajów. Mazowiecka młodzież przywykła do płaskich widoków zachwycała  się górskim krajobrazem i fiordami norweskimi. Dzięki rektorowi Husum uczniowie i  nauczyciele ZSRCKU, biorący udział w wymianach szkolnych mogli podziwiać piękną Norwegię, nie tylko w okolicach Oslo, ale również Bergen, czy Lillehammer.  Stałą tradycją był wspólny udział w wielu wycieczkach, m.in. do Oslo, zwłaszcza w święto narodowe – 17 maja. Nie ma chyba drugiego takiego kraju na świecie, który tak radośnie obchodziłby swe święto narodowe, jak robią to Norwegowie. Ważny walor poznawczy i edukacyjny miały organizowane przez rektora Husum wizyty w sąsiednich norweskich szkołach rolniczych. Nasi uczniowie brali też udział “W Dniach Otwartych Szkoły Hvam”, poznawali norweski folklor oraz tradycję ubierania pięknych ludowych strojów, noszonych z dumą podczas szczególnych uroczystości przez norweską młodzież i dorosłych.

We wrześniu 2005 roku delegacja Hvam videregående skole na czele z rektorem Husum uczestniczyła w obchodach 50-lecia szkoły rolniczej w Sochaczewie. Natomiast we wrześniu 2011 roku rektor Husum zaprosił delegację nauczycieli ZSRCKU w Sochaczewie na wyjątkową uroczystość obchodów  100-lecia istnienia szkoły w Hvam.

Tradycją szkoły ZSRCKU był Bal Studniówkowy na który corocznie zapraszani byli uczniowie i nauczyciele z Hvam. Gościem honorowym był często rektor Iver Husum z małżonką, który z wielkim uznaniem podkreślał piękną polską tradycję, pomysłowość dekoracji i atmosferę balu.

W roku 2006 z inicjatywy Ivera Husum współpraca między szkołą Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sochaczewie i norweską Hvam videregående skole została poszerzona o szkołę zawodową w Niemczech - Berufsbildende Schulen in Osnabrück.

Obecnie trójstronna współpraca przebiega na podstawie podpisanych umów międzyszkolnych w 2007 i 2012 roku przez rektora Husum i dyrekcje szkół w Osnabrück i Sochaczewie.

Dzięki współpracy ZSRCKU ze szkołą w Hvam nastąpił:

- wzrost wiedzy zawodowej i umiejętności praktycznych wśród uczniów,

- wzrost motywacji do nauki jezyków obcych,

- młodzież i nauczyciele poznali nowy kraj i obyczaje,

- zwiększyła się popularność szkoły w środowisku lokalnym oraz zainteresowanie młodzieży nauką w ZS RCKU w Sochaczewie,

- nawiązanie prywatnych kontaktów między nauczycielami i uczniami gwarantuje dobrą atmosferę współpracy w kierunkach: zawodowym, kulturalnym i sportowym,

- systematyczny rozwój przyjacielskich kontaktów i rozpowszechnianie wiadomości o życiu naszych narodów /artykuły w prasie lokalnej, spotkania z młodzieżą/.

Współpraca Hvam videregående skole i Zespołu Szkół RCKU w Sochaczewie trwa już 24 lata. Jest pięknym przykładem przyjaźni i wymiany doświadczeń w dziedzinie oświaty. Wielu doświadczonych już rolników z Mazowsza, absolwentów sochaczewskiej szkoły, wspomina praktyki w Norwegii. Wśród praktykantów w Hvam znalazł się nawet późniejszy polski minister rolnictwa.

Z całą pewnością ta wyjątkowa współpraca międzynarodowa nie byłaby możliwa bez udziału rektora Ivera Husum. Wieloletnie dowody wielkiej przyjaźni dla mieszkańców Mazowsza i budowy współpracy norwesko-polskiej zasługują na rekomendację osoby Ivera Husum do wyróżnienia przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Medalem Pamiątkowym ”Pro Masovia” ”.


Spotkania z przyjaciółmi z Sochaczewa

W czasie dwudniowej wizyty w Polsce rektor Iver Husum i jego żona Gry Husum odwiedzili  zaprzyjaźnionych dyrektorów szkół w Ogrodniku i Liceum Ogólnokształcącym. Wizyta w szkole była okazją do miłych wspomnień i oglądnięcia kronik szkolnych dokumentujących w opisach i fotografiach niezapomniane chwile współpracy. Wszyscy zgodnie wyrażali wolę współpracy i sens jej kontynuowania. Goście z uznaniem słuchali informacji o bieżącej działalności szkoły. Zwrócili również uwagę na obecną estetykę budynków szkolnych. Następnie odwiedzili  Wzgórze Zamkowe, Kramnice z piękną biblioteką oraz odmienioną Żelazową Wolę. Spotkali się też z wnioskodawcami przyznania medalu oraz kilkoma zaprzyjaźnionymi nauczycielami z Ogrodnika.W Warszawie odwiedzili Starówkę, Stadion Narodowy oraz Pałac Kultury i Nauki. Norwegowie zatrzymali się i szczególnie chwalili sobie pobyt w urokliwym, otoczonym wiosenną zielenią „Chabrowym Dworku”. Szczególnie miło było słyszeć  od nich komplementy dotyczące wielkich przemian w naszym kraju, zwłaszcza infrastruktury i architektury, których my na codzień nie dostrzegamy.

W imieniu Ivera Husum i własnym składam serdeczne podziękowania  Marszałkowi Województwa Mazowieckiego i Wszystkim, którzy pomogli  w godnym wyróżnieniu rektora szkoły z Hvam, wśród nich skromnie ale skutecznie wspierającemu nasze poczynania radnemu Sejmiku - Mirosławowi  Adamowi  Orlińskiemu.


Jerzy Żelichowski

 5
Oceń
(2 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

m wierzbickim wierzbicki
0
BRAWO PANI PROFESOR!!
Czolo chyle szczegolnie Pani Profesor, ktora jako koordynator tego projektu czynnie uczestniczyla w wymianie uczniow, to Ona dopinala sprawy organizacyjne na 'ostatni guzik', prowadzila korespondencje i dbala o dobry wizerunek sochaczewskiej szkoly.
Oj wiele nauczylem sie od Pani Profesor. Bedac raz swiadkiem Pani tlumaczenia na zywo wybralem swoja germanistyczna droge w zyciu.... Ale nie tylko uczniowie moga sie od Pani uczyc!
Herzlichen Glückwunsch! (2016-05-09 13:17)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy