Profesor Marek Dzienkiewicz w Galerii MOST

/ 9 zdjęć
Zdjęcia i foto: Profesor Marek Dzienkiewicz w Galerii MOST Wystawy, projekty sochaczew
+4

W sobotnie popołudnie 18 lutego 2017 roku w pawilonie wystawienniczym Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, została zainaugurowana działalność Galerii MOST, która w nowej przestrzeni publicznej będzie prezentować cykliczne wystawy z różnych dziedzin sztuki współczesnej.
 Symbolicznego otwarcia miejsca dla galerii dokonała pani Teresa Kłujszo, kierownik Sekcji Edukacji i Klubu Nauczyciela z Sochaczewskiego Centrum Kultury.


Na inauguracji zaprezentowano cykl prac obrazów Profesora Akademii Sztuk Pięknych z Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Marka Dzienkiewicza, powstałych w ostatnich latach.              

Podczas wernisażu otwarcia wysłuchaliśmy wspaniałej prelekcji o genezie powstania jego malarstwa w kontekście sztuki współczesnej.

Na wystawę tę przybyli sympatycy Galerii i znawcy sztuki.
Dziękuję gościom za uczestnictwo w tym wydarzeniu. To było bardzo miłe spotkanie. Przed nami planowane jest autorskie oprowadzenie po wystawie.

Kolejna wystawa w marcu.

Marcin Hugo-Bader.


Marek Dzienkiewicz: profesor sztuk plastycznych, urodzony w Warszawie w 1951 r. Studia na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie ukończył w 1974 r. Prowadził pracownie: Tkaniny i Struktur Wizualnych, obecnie Plastyki na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną. Jest artystą malarzem. Uprawia abstrakcję geometryczną.


Profesor Sztuk Plastycznych od stycznia 2014 roku. Wydział Malarstwa ASP w Warszawie, ukończył z wyróżnieniem w 1974 roku, w pracowniach profesorów: Tadeusza Dominika i Zbigniewa Gostomskiego. Rok 2015, jest 40 rokiem pracy Dzienkiewicza w ASP w Warszawie. Marek Dzienkiewicz studiował również u profesorów: Mieczysława Szymańskiego, Jacka Siennickiego, Romana Owidzkiego i Ludwika Maciąga oraz miał kontakt z następującymi mistrzami Sztuki: Ryszardem Winiarskim, Henrykiem Stażewskim, Józefem Łukomskim i Kajetanem Sosnowskim.

Od 1973 roku uprawia abstrakcję geometryczną i jest autorem 18 cykli – serii prac, z których każda opiera się na odrębnych oryginalnych założeniach. Są to zarówno obrazy, rzeźby i tkaniny, ale też i obiekty przestrzenne wykonane np. z klepki dębowej, sklejki, korka lub rurek tekturowych.

Marek Dzienkiewicz pracował: na Wydziale Malarstwa w latach 1975–89 jako asystent, w latach 1989–2003 jako szef Pracowni Klasycznych Technik Tkackich (później też Papieru). W latach 2004–2014 prowadził Pracownię Struktur Wizualnych na Wydziale Grafiki a od marca 2014 prowadzi Pracownię Plastyki na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną.

Marek Dzienkiewicz jest autorem ponad 20 wystaw indywidualnych i brał udział w ponad 60 wystawach zbiorowych. Jego prace są w kolekcjach, w 12 krajach a w Warszawie między innymi w Muzeum Narodowym i w kolekcji Galerii Studio.

Dorobek społeczny Dzienkiewicza to coroczna organizacja odwiedzin grobów profesorów ASP na Powązkach. W latach 2006–2010 był prezesem Okręgu Warszawskiego ZPAP.

Marek Dzienkiewicz jest autorem kilku oryginalnych teorii dotyczących kompozycji na płaszczyźnie. Notatki biograficzne o Dzienkiewiczu znajdują się w Słowniku Malarzy Polskich, II Tom (Arkady, 2001) i w Wielkiej Encyklopedii Malarstwa Polskiego (Wydawnictwo Kluszczyński, Kraków 2011)fot. Zdzisław Chlebowski


 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy