Projekt domu z dużymi przeszkleniami – czy to się opłaca?

Zdjęcia i foto: Projekt domu z dużymi przeszkleniami – czy to się opłaca? Promocja regionu sochaczew

Nowoczesne wzornictwo w zakresie konstrukcji domów jednorodzinnych często bazuje na dużych przeszkleniach. Niejednokrotnie możemy spotkać się z rozwiązaniami, gdzie nawet całe ściany czy połacie dachu są przeszklone. Pozwala to na uzyskanie ciekawego efektu dekoracyjnego, znacznie podnosi estetykę budynku oraz na podziwianie okolicy czy rozgwieżdżonego nieba. Jednak czy takie rozwiązanie jest opłacalne?


Duże przeszklenia w domu – jakie zalety ma takie rozwiązanie?

Duże przeszklenia sprawdzają się przede wszystkim w sytuacji, gdy zależy nam na naturalnym i dobrym doświetleniu wnętrz. Pozwalają one również na uzyskanie efektu przestrzenności wnętrz. Szczególnie jeżeli wewnątrz mieszkania zastosujemy jasne dodatki i zrezygnujemy ze ścian działowych w takich pomieszczeniach jak salon, jadalnia i kuchnia, tworząc w ten sposób jedno, duże pomieszczenie. Przykłady takich domów można znaleźć na stronie domoweklimaty.pl. Są tutaj przedstawione gotowe projekty domów, które uwzględniają między innymi nowoczesny design z dużymi przeszkleniami. Tego rodzaju przeszklenia są też stosowane w przypadku, gdy dom będzie stawiany w ładnej okolicy lub w salonie od strony ogrodu, co również wpływa na „przedłużenie” domu. Szczególnie gdy do ogrodu prowadzi przestronny taras.


Na co uważać decydując się na dom z dużymi przeszkleniami?

Obok wielu walorów takiego rozwiązania, trzeba pamiętać, że duże przeszklenia w całej konstrukcji budynku mogą powodować spore utraty ciepła. To właśnie przy oknach często powstają mostki termiczne, a i same szyby mogą powodować duże straty w energii cieplnej. Dlatego, jeżeli decydujemy się na takie rozwiązanie, powinniśmy szukać projektów domów pasywnych lub energooszczędnych, które będą charakteryzowały się dużo mniejszym zapotrzebowaniem na energię cieplną niż domy budowane w tradycyjnych technologiach. Warto też pamiętać o doborze odpowiednich materiałów, z jakich będą tworzone przeszklenia. Nowoczesne technologie pozwalają na produkcję szyb, które w znacznym stopniu ograniczają utraty ciepła z zewnątrz, jednocześnie pozwalając na ogrzanie domu energią słoneczną. Takie rozwiązanie zaliczane jest do ogrzewania pasywnego domu. Jeżeli więc wybierzemy odpowiednie materiały do budowy domu z przeszkleniami, nie musimy obawiać się dużych strat na cieple. Trzeba też pamiętać, żeby dobrać odpowiednią ekipę fachowców, którzy będą mieli doświadczenie z tego typu konstrukcjami. Zobacz również nasz kolejny artykuł: Projekt domu a koszta budowy?


Przeszklenie domu a strony świata

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, aby strona budynku, na której mają znaleźć się duże przeszklenia, była ustawiona od południa, gdzie zazwyczaj nasłonecznienie jest największe. Mniejsze przeszklenia mogą być również umieszczone po stronie zachodniej i zachodnio-południowej. Nie zaleca się natomiast umieszczania tego rodzaju przeszkleń od strony północnej, gdzie słońce znajduje się najkrócej i to z rana, kiedy nie daje tak dużo ciepła, jak po południu. Lepiej też unikać strony wschodniej z podobnych względów.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy