Zaloguj się do konta

Projekty SBO na 2020 rok - częściowo wstrzymane

dominika myszkowska (dominika36)
2020-03-26
Wiadomości z UM

Obecna sytuacja zmusza wiele samorządów do podejmowania trudnych decyzji.  Lokalni przedsiębiorcy liczą na pomoc zarówno ze strony władz, którym bezpośrednio podlegają, jak i rządowych. 


Są również zadania, jakie muszą podjąć miasta, które będą bezpośrednio wpływać na wszystkich mieszkańców. Tak jest między innymi z bezpłatną sterylizacją, która miała odbyć się w roku 2020 jako zwycięski projekt Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego. O tym trudnym zadaniu informowała naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Joanna Niewiadomska-Kocik:


- W odpowiedzi na pytanie w sprawie jednego ze zwycięskich projektów ostatniej edycji SBO (bezpłatna sterylizacja zwierząt) informuję, że prace nad nim chwilowo zostały wstrzymane.


Bez wątpienia wszystkie polskie samorządy odczują we własnych budżetach efekt wydarzeń, jakich jesteśmy świadkami w ostatnich dniach. Firmy z branży restauratorskiej, ślubnej, hotelarskiej, transportowej musiały zawiesić swą działalność. To oznacza, że w przypadku przedłużania kwarantanny należy spodziewać się wzrostu liczby osób bezrobotnych (niższe wpływy z podatku PIT) oraz spadku wpływów z podatków płaconych przez przedsiębiorców (CIT).


Bez wątpienia burmistrz Sochaczewa, w porozumieniu z radą miasta, będzie zmuszony dokonać poważnych zmian w budżecie 2020. Nikt dziś nie jest w stanie oszacować, jak głębokie będą to zmiany. Wystarczy tylko wspomnieć, że w tym roku nasz samorząd spodziewa się uzyskać, z podatku PIT płaconego przez mieszkańców, kwotę 44,7 mln zł. To jedna z najważniejszych pozycji budżetowych. Spadek wpływów z tego tytułu jedynie o 5 proc. oznaczałby konieczność szukania w budżecie 2,2 mln zł.


W związku z ogromną niepewnością, jak będą się kształtowały wpływy budżetowe w 2020 roku, postanowiono jak na wstępie.


Jest to jedna z decyzji jaka została na chwilę obecną podjęta. O działaniach pomocowych jakie rozpatruje urząd miasta Sochaczew mówił burmistrz Piotr Osiecki w wywiadzie dla miejskiego portalu 


Wiemy już o pewnych rezerwach, które pojawiły się w budżecie po podsumowaniu jego dochodów i wydatków w 2019 roku. Mamy pieniądze zaoszczędzone w 2019 roku i możemy je częściowo rozdysponować. Zapewne trzeba będzie też znowelizować budżet 2020 i poszukać w nim pozycji, które bez żadnej szkody dla miasta mogą poczekać pół roku czy rok. Mam pewne propozycje, ale oczywiście najpierw chcę o nich porozmawiać z radnymi, bo decyzja o zmianach budżetowych leży w ich rękach. Najważniejsze jest to, żeby wspólnie przejść ten trudny okres, zachowując wszystkie miejsca pracy. Uważam, że przedsiębiorcy mają teraz dość swoich problemów i nie powinni się zamartwiać tym, jak rozliczyć czynsz za lokal wynajmowany od miasta.


Miejmy nadzieję, że pewien dysonans, który występuje w wypowiedzi, ponieważ rezerwy nie równają się braku przesunięć w budżecie, to w ostatecznym rozrachunku będą to rozwiązania, które będą ratunkiem dla przedsiębiorców i miejsc pracy sochaczewian. 


Mam też nadzieję, że brak bezpłatnej sterylizacji, ba! nawet brak betonowych parkingów mieszkańcy miasta przyjmą ze zrozumieniem oraz bez słów sprzeciwu. 


 

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc