Promocja książki w bibliotece

Zdjęcia i foto: Promocja książki w bibliotece Słowo pisane sochaczew

29 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłowie odbyła się promocja książki pt. "Bitwa Nad Bzurą Na Terenie Powiatu Sochaczewskiego" autorstwa Leszka Nawrockiego - historyka i byłego kustosza Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą.  

Na spotkanie do biblioteki przybyło kilkadziesiąt osób z terenu gminy Iłów, które powitał prowadzący Mariusz Szymaniak. Następnie uczestnicy spotkania obejrzeli występ wokalistów z GOKu w Iłowie pod kierunkiem Małgorzaty Czubiel. Przed publicznością zaprezentował się zespól Teraz My oraz 2 dziewczynki: Amelia Tomaszewska i Julii Papierowska. Przygotowany repertuar miał charakter patriotyczny, wprowadzający zgromadzonych w historyczny nastrój.

Za serdeczne powitanie podziękował Paweł Rozdżestwieński - dyrektor Muzeum w Sochaczewie i dodał, że przybył tu razem z obecnym kustoszem - Jakubem Wojewodą, który jako drugi w historii muzealnik sochaczewski otrzymał w czerwcu tego roku te uprawnienia od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co jest dla Muzeum wielkim wyróżnieniem. Pierwszym był oczywiście wspomniany autor Leszek Nawrocki.

Z uwagi na stan zdrowia autora, który całkowicie uniemożliwił mu uczestnictwo w promocji własnej książki został wyświetlony krótki wywiad. Za jego pośrednictwem autor przekazał słowa podziękowania za pomoc zarówno w napisaniu, jak i wydaniu książki, były też informacje, co zawiera opracowanie.

To jest pierwsze takie opracowanie całościowo ukazujące walki na terenie powiatu sochaczewskiego, bo do tej pory wiele publikacji mówiło o walkach na terenie powiatu, ale ukazywały one tylko pewne epizody. Wszystkie miejsca, o których piszę znam z autopsji. Chciałbym jednocześnie podziękować pracownikom muzeum, którzy wnieśli duży wkład do tego, żeby ta praca się ukazała, dziękuję również sponsorom, bo pozycja była wydana własnym sumptem Urzędu Miasta. Panu Burmistrzowi przede wszystkim i innym, którzy przyczynili się do publikacji tejże pozycji.

Dyrektor Muzeum zauważył, że praca nie bez przyczyny ma aż ponad 600 stron. Dotyczy bowiem o największej bitwy kampanii z roku 39', która przetoczyła się przez wiele gmin m.in. przez ziemię iłowską. Bardzo szczegółowo opisuje tamte wydarzenia oraz  zawiera wypowiedzi osób bezpośrednio w nich uczestniczących.

Po takim wprowadzeniu wiele osób dokonało zakupu książki i nie trzeba było do tego nikogo szczególnie namawiać, choćby ze względu na historyczne wzmianki o tutejszej gminie. Następnie na gości czekał poczęstunek przygotowany przez kadrę biblioteki. Niezawodny okazał się również sponsor Przemysław Wasilewski, dostarczając na spotkanie soki i owoce.

Wszystkim, którzy zdecydowali się przybyć na promocję książki podziękowała Wiesława Zientara, współorganizatorka wydarzenia. Wielu gości było pod wrażeniem występu dziewcząt z GOKu za przygotowanie pięknej oprawy muzycznej. Dalsza część spotkania upłynęła w miłej atmosferze wspólnych rozmów i wymiany spostrzeżeń.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy