Protest pracowników sochaczewskiego szpitala

/ 21 komentarzy / 4 zdjęć
Zdjęcia i foto: Protest pracowników sochaczewskiego szpitala  Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Protest pracowników szpitala trwa i nabiera rozpędu. Osoby zajmujące stanowiska niższe, które są niezbędne w funkcjonowaniu sochaczewskiego nie chcą już pracować za kiepskie pensje. Dyrekcja ma przed sobą niezwykle trudne zadanie. 


Publikujemy oświadczenie pracowników szpitala przedstawione przez przewodniczącego Solidarności Ryszarda Kołuckiego, zaprezentowane podczas drugiej sesji rady powiatu sochaczewskiego:


"Związek NSZZ został powołany do obrony praw oraz godności pracowników. Sytuacja w jakiej znaleźli się pracownicy szpitala, zwłaszcza chodzi tu o sekcje pomocnicze, zaczynając od administracji, sekretarki medycznej, administratorki, rejestratorki, sanitariuszy oraz sanitariuszki, pracowników pralni, techników rentgenowskich, pracowników laboratoriów, stabilizację, pracowników apteki szpitalnej, warsztatów a także sekcję utrzymania czystości. Wszyscy Ci pracownicy nie osiągają minimalnej pracy zasadniczej, która od 2019 powinna wynosić 2250 zł brutto. Żeby osiągnąć taką kwotę dyrekcja wypłaca tzw. Dodatek wyrównawczy, który od kilku lat stał się składową częściową wynagrodzenia, a od którego nie naliczane są żadne pochodne typu stażowe, godziny nocne, godziny świąteczne. Płaca zasadnicza pracowników z wieloletnim stażem wynosi od 1314 do 1700 zł. Kuriozalnym jest fakt, iż w sporadycznym przypadku, któryś z pracowników otrzyma premię. Wówczas zmiejszany jest dodatek o tą kwotę premii, zatem pracownik wychodzi na zero. Z uwagi na tak prowadzoną politykę płacową, oszczędności tak zwane wobec sekcji pomocniczych Związek Zawodowy od dnia 6 maja 2017 próbował negocjować stawki płacowe z ówczesną dyrekcją szpitala. Jednakże próby te nie przyniosły żadnego skutku. Z uwagi na to i na negatywne stanowisko dyrekcji (z ówczesnym dyrektorem szpitala Piotrem Szenkiem – przyp. Red.) , po konsultacjach związek zawodowy podjął decyzję o wystapieniu z dniem 10 października 2017 w spór zbiorowy z dyrekcją  i rozpoczęciu rokowań. Mimo wielu spotkań i zmian na stanowisku dyrektora nie przyniosło to żadnych pozytywnych rozwiązań. Na dzień dzisiejszy rozpoczynamy drugi etap sporu zbiorowego tzw. Mediacje.(...)"


W październiku 2018 odbyło się spotkanie ze starosta Jolantą Gontą oraz dyrektorem szpitala Wiesławem Nawłatyną z pracownikami. Zaproponowana przez starostę kwota podwyżek to 200 zł, która byłaby kolejnym dodatkiem do pensji a nie podniesieniem kwoty płacy zasadniczej, pracownicy nie wyrazili zgody na taką propozycję. (…) dawna dyrekcja po prostu oszczędzała na nas i w tej chwili nadal to robi. Za 25 lat pracy mam 1400 zł”


Jolanta Gonta odniosła się do wypowiedzi: "Tą kwotę podwyżek zaproponował dyrektor szpitala, a nie starosta. Wynagrodzenia ustala dyrekcja szpitala i jest pracodawcą. Skąd wzięła się moja osoba? My bardzo staraliśmy się aby powiat wspomógł szpital. My możemy to zrobić tylko poprzez inwestycje. Podjęłam osobiście bardzo zaawansowane działania aby te pieniądze pozyskać. Udało się zakupić sprzęt za 2 mln zł. Zapytałam dyrektora szpitala: jaką kwotę i w jakim przedziale czasowym wydałby na inwestycję. Była to kwota ponad 3 mln. Powiat zapewnił środki na inwestycję. Dyrektor zaoszczędził fundusze i chcieliśmy aby pracownicy mogli dostać 200 zł podwyżek. Zgody ze strony pracowników na taką propozycję nie było"


Dyrektor szpitala sochaczewskiego Wiesław Nawłatyna także opisał możliwości współpracy:"Sprawowanie funkcji dyrektora jest w obecnej sytuacji jest niemalże funkcją samobójczą. Podejmowanie decyzji, kiedy tak niewiele zależy od dyrektora. W sierpniu br. przejmując stanowisko zastałem sytuację taka jaka jest oraz dodatkowo możliwość odejścia 40 procent lekarzy i możliwość paraliżu dwóch oddziałów. SOR a także oddział chirurgii. Przez dwa miesiące oddział chirurgii nie wykonywał procedur, ponieważ nie było lekarzy. Byłem zmuszony szukać lekarzy. Taką sytuację szpitala zastałem. Dyrektorzy coraz mniej pieniędzy mają na leczenie.(...) pieniądze na pensje szpital musi wygospodarować sam. W pełni popieram te postulaty, które Państwo tu przedstawiają. Uważam, że pracownik nie powinien zarabiać 1500 zł netto. Złożyliśmy propozycję podwyżek w kwocie 200 zł i ta oferta została odrzucona. Propozycja Związków Zawodowych do podwyżka 500 zł (oprócz pielęgniarek oraz lekarzy) dla w/w grup. To jest w skali szpitala 3 mln rocznie i to jest oczywiście dług. Spełnienie tego postulatu sprawi, że szpital starci płynność finansową. Nie będzie pieniędzy na leczenie, na wypłaty. Czy do tego dążymy? Ja rozumiem, iż postulaty są słuszne ale pełniąc funkcję od czterech miesięcy nie jestem w stanie tego zrealizować. Sytuacja szpitala jest bardzo zła. Wiele rzeczy wymaga wyprostowania. Ja mogę zgodzić się na te podwyżki ale za dwa miesiące nikt nie dostanie wypłat. Mój apel to żeby działać racjonalnie. Ja jestem dyrektorem od czterech miesięcy a problem trwa od wielu lat. Moje obawy dotyczącą ograniczenia działalności szpitala. Wynik finansowy jest ujemny. Strata sochaczewskiego szpitala to około 2 mln do końca roku. Obejmując tą funkcję staram się działać ewolucyjnie. Pewne rzeczy trzeba zmienić. Jeżeli sami sobie nie pomożemy nikt tego nie zrobi za nas”.


Jeśli chodzi o same środki na dodatkowe pieniądze jest to kwestia nie tyle nie do zrealizowania, co podmiot roszczeń jest niewłaściwy. Grupy pomijane, a tak ważne w pracy na rzecz szpitala, powinny rozpatrzeć protest, natomiast omijając szczebel lokalny.  

 3.7
Oceń
(3 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (21)

NovJanNovJan
+2
Ile zarabia pan Nawłatyna? czy podobnie jak jego poprzednik? bo jeśli tak to może tu szukać potencjalnych przesunieć pieniązków, 15 pracowników niższego szczebla szpitalnego byłoby zadowolonych z 500pln podwyżki i i dyrektor by znacząco nie odczuł straty finansowej."Jolanta Gonta odniosła się do wypowiedzi: "Tą kwotę podwyżek zaproponował dyrektor szpitala, a nie starosta. Wynagrodzenia ustala dyrekcja szpitala i jest pracodawcą."a kto ustala pensje dyrektora szpitala? (2018-12-11 15:19)
stawik12stawik12
0
Kobiety nie odpuście , bo kto odpuszcza to z tymi Pi...rami przegrywa (2018-12-11 19:44)
maczetaostramaczetaostra
0
A gonta

10 620 zł. . Celowo z malej litery bo to dla mnie mały człowieczerk . Jak się skończy parasol Pi...rów to i rozliczymy (2018-12-11 19:48)
kolo12kolo12
+1
a co nalezy sie goncie a co z pisu jest to sie nalezy - powinni jej placic te jej wyborcy co na nia glosowali. Zal ze takich wybieraja a pozniej sa jeszcze starostami (2018-12-11 23:58)
adam11111adam11111
-4
Za robotę niech sie wezmą niech slikwidują ten syf na korytarzach a nie protestować. Rada - wziąć firme zewnętrzną.Czy prawdą jest żeten ich szef tzw związkowiec pracuje na psychiatryku? Nawet szacunku dla kobiet nie macie, nie wiesz nieuku, że nazwisko piszemy z wielkiej litery? I tak nie zrozumiesz.Tylko tak mogą postępować POpaprańcy. Szkoda słów.. (2018-12-12 08:22)
RouterRouter
+3
syf ,to tak mozna nazwać cały ten obiekt.Kolejki ,terminy ,to jest syf,a ludziom należy się godne wynagrodzenie. (2018-12-12 09:19)
kajkaakajkaa
+2
"Dyrektor zaoszczędził fundusze i chcieliśmy aby pracownicy mogli dostać 200 zł podwyżek. Zgody ze strony pracowników na taką propozycję nie było"Czy pani Gonta nie jest w stanie zrozumieć, że przy takich podsttawach pracownicy nie dostaną 200 zł wiecej, tylko ciągle dostaną tyle samo, bo po prosto o 200 zł mniej dostalibhy wyrównania do minimalnego??

Pracownicy pewniechcieliby dostać 200 zł więcej, ale przy posiadanych podstawach wynagrodzeńod 1314 do 1700 zł. nie dostaną nawet grosza wiecej.

Na papierze podwyżka będzie, a dostaną tyle samo. Czy starostwo tego nie ogarnia? Tylko piszą, że pracownicy odmawiają. Znajomość płac by się trochę przydała co niektrórym.

(2018-12-12 11:05)
jakubowejabluszkojakubowejabluszko
+1
Dzień doberek, sorry, że pozwalam sobie zabrać dłuższy glos. Ale "es" czytam od lat, praktycznie odkąd się dowiedziałem o istnieniu "es" zawsze czytam (po polsku) "niusy" i tak ogólnie ogłoszenia inne ciekawostki. Dziś postanowiłem się zarejestrować tylko z powodu jednego wpisu. W sumie to przeczytałem kilka wpisów tego moim zdaniem hejtera, nie zaś kogoś kto ma coś konkretnego do powiedzenia.

Ostatnio też oświecił mnie jeden ze znajomych poruszając bardzo ciekawy temat, ale o tym za sekundkę.

Mr "adam11111" , szacunku dla tych Pań - babć, matek, żon, po prostu kobiet masz tyle samo co zapewne do swojej osoby czyli ZERO ! Także twoje pytanie o miejsce pracy "związkowca" świadczy, że ludzi klasyfikujesz wg zasobności portfela. Sam weź się za robotę, nie skrobiesz w godzinach w których ci normalni ludzie praują ! i zniknij już z portalu "es", niszczysz wizerunek portalu swoimi wypocinami.

Temat który rzucił na stół mój znajomy to także temat finansów – zarobków. Dane za rok 2017 „mówią”, że miesięczne utrzymanie 1-go skazanego w zakładzie karnym to 3150,00 zł netto (własne dlatego pojawia się pytanie do krytyków tego sporu o zarobki tych ludzi, które zadam na końcu). Uczciwie i ciężko pracujący Polka/Polak 3150 netto za miesiąc widzi jak świnia niebo, OK. może z 10% widzi, najczęściej są to urzędnicy od szczebla powiatu w górę i menedżerowie „wszelkiej maści” w korporacjach. Emeryci którzy uczciwe i rzetelnie przepracował, przesłużyli (sł. mundurowe) na niższym lub średnim stanowisku określony okres pracy/służby o 3150 netto też mogą tylko pomarzyć lub może im się czasem przyśni ta kwota. Znam wielu jednych i drugich, tych pracujących i tych co pracowali/służyli (strażaków, żołnierzy, policjantów, strażników więziennych, pograniczników), nie wspominam już o rencistach, gro z nich nie ze swojej winy jest na rentach i dostają gówniane renciny tylko dlatego by tysiące urzędników zatrudnianych w zusie zarabiało 3000+ netto, pracowało w klimatyzowanych pomieszczeniach, korzystało z darmowej wody, kawy, herbatek, parkingów, telefonów służbowych itp. Itd.. (nie tylko w tym urzędzie w niz. także, bo pensje 3000+ netto to nie wszystkie wydatki na urzędników na państwowych czy samorządowych posadach) . Tu właśnie chciałbym zadać pytanie każdemu kto chce kwestionować „walkę” o własne, należne im pieniążki – CZY KOBIETA (babcia, matka, żona) LUB MĘŻCZYZNA UCZCIWIE I NIEJEDNOKROTNIE CIĘŻKO PRACUJĄCY, CZY EMERYTKA /EMERYT PO LATACH PRACY/SLUŻBY, CZY RENCISTA (który np. stracił rękę/nogę nie ze swojej winy w korporacyjnej firmie) NIE ZASŁUGUJĄ NA UPOSAŻENIA WYŻSZE NIŻ skazaniec który zgwałcił, zabił, okradł ……? Moim zdaniem system jest chory skoro lepiej jest być skazanym gdzie masz darmowe leczenie, posiłki, ciuchy itp. Itd., niż uwicie żyć , a egzystować jak dawny niewolnik. Co do w/w tematu to roszczenia płacowe białego szpitalnego personelu (szczególnie salowych, pielęgniarek i młodych lekarzy) kwestionują tylko ci którzy sami jeszcze nie leżeli lub nie widzieli bliskich w stanie ciężkim. Co do oszczędności to ja znam prosty sposób na oszczędność kasy w szpitalach nieprywatnych , wystarczy wejść do prywatnego i popatrzeć jaka jest organizacja stanowisk, ile jest etatów urzędniczych, a ile personelu białego? Które stanowisko przynosi dochód szpitalowi ? Przepraszam, kilka lat czytania i pierwszy wpis, raczej dużo ich nie będzie, wolę czytać i rozmawiać od bicia piany przez Internet. Paniom "walczącym o powyżki zarobow życzę sukcesu ! Wszystkiego dobrego życzę „forumowiczkom i forumowiczom” - zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia i wszystkiego dobrego w Nowym 2019 Roku (2018-12-12 12:05)
susan-preisssusan-preiss
+1
Zamknąć ten przybytek a personel rozgonić w 3 dupy !!! Miałem tam operację i to co się działo na chirurgii to gotowy scenariusz filmu grozy !!! Zrobiono ze mnie inwalidę dlatego stanowczo odradzam wszyskim korzystania z usług tej placówki !!! Personel - Dno ( Miałem źle założony dren , którego koniec fizycznie wbijał się w wątrobę . Wiłem się z bólu a lekarz z szelmowskim uśmiechem na swej tłustej gębie oznajmił , że jestem nadwrażliwy na ból. Doprosić się "kaczki" u salowej graniczyło z cudem a pielęgniarki olewają pacjenta robiąc łaskę ze wszystkiego !!! Efektem mojego pobytu w sochaczewskim szpitalu było masywne krwawienie wewnętrzne oraz gigantyczna przepuklina z przetoką wielkości 5PLN. (2018-12-12 15:01)
metasekwojametasekwoja
0
Mam nadzieję, że na znak solidarmości starościna podzieli się swlim wynagrodzeniem, albo chociaż zrezygnuje z połowy. (2018-12-12 19:57)
kolo12kolo12
0
metasekwoja masz bardzo ale to bardzo nierealne nadzieje - goncie pewnie jeszcze malo tej podwyzki :) (2018-12-12 23:40)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Podczas ostatniej sesji RadyPowiatu polemizowałem z p.Starostą na temat konieczności udzielenia wsparcia finansowego szpitalowi powiatowemu.

Jak wesprzeć szpital?

Widzę kilka możliwości. Zgłoszę je na kolejnej sesji.Tymczasem najprościej ograniczyć "skok na kasę" koalicji PiS + SFS + inni funkcyjni. Proponuję wszystkich 5 członków zarządu i 3 członków prezydium rady obdarzyć dodatkowo funkcjami przewodniczących i wiceprzewodniczących w 8 komisjach rady. Są to doświadczeni radni, więc bez trudu pokierują sprawnie pracami komisji w ramach swoich diet, bez konieczności wypłaty podwyższonych diet pozostałym radnym za funkcje w komisjach. Dzięki temu uda się zaoszczędzić

8 x 400 PLN = 3200 PLN miesięcznie(za przewodniczenie komisji)

8 x 200 PLN = 1600 PLN miesięcznie (za zastępowanie przew. komisji)

4800 PLN x 12 miesięcy = 57 600 PLN rocznie x 5 lat = 288 000 PLNDiety radnych powiatowych miesięcznie:

- przewodniczący rady - 1900 PLN,

- wiceprzewodniczący (2) - 1700 PLN,

- członek zarządu (3) - 1900 PLN,

- przewodniczący komisji (8) - 1400 PLN,

- wiceprzewodniczący komisji (8) - 1200 PLN,

- radny - 1000 PLN,

- starosta i wicestarosta otrzymują wynagrodzenie, są radnymi - nie pobierają diet radnego. (2018-12-13 21:37)
dragon36dragon36
0
Panie jerzyk wszystko to ładne tylko obaj wiemy że bez tych cyferek to by rada może liczyła ze trzy osoby ,wszystko kasa kasa i tyle reszta ochłapy i tyle. (2018-12-14 08:59)
adam11111adam11111
0
Jak dobrze szafować nie swoimi pieniedzmi. Może jeżyk zacznij od siebie po wała ci 1000zł - oddaj 800 na służbę zdrowia zostanie ci 200 to i tak za takie brednie o stówę za dużo. Proponuję abyś pan policzył ile by sanorząd powiatowy zaoszczędził gdyby zostało tych 8 radnych funkcyjnych o których piszesz a reszta zrzeka się manadatu łącznie z panem. Ile kasy poszłoby na szpital? A jaki byłby spokj bez pana, nie byłoby macenia, bredni, zaczepek...Czekam na wyliczenie. (2018-12-14 09:13)
wbienkowbienko
0
Ciekawe jakie oszczędności poczyniłby samorząd likwidując stanowisko pięciojedynkowego gołąbka. Z pewnością można te pieniądze wykorzystać w lepszy celu. Zresztą każdy cel w tym przypadku byłby lepszy.

Czekam na wyliczenie :) (2018-12-14 09:38)
adam11111adam11111
0
Vaginko zrobiłbym wyliczenie ale ty nie zrozumiesz a liczby nie przeczytasz. A wyliczenia nie zrobię bo Burmistrz nie jest moim pracodawcą. I co ty na to. Zrozumiałaś. (2018-12-14 09:45)
anna123anna123
0
Adam 1111 i co z tego że związkowiec pracuje na oddziale psychiatrycznym ? ( Nie psychiatryku , jak piszesz ) oddział.jak każdy inny ...nie wiadomo gdzie cię los rzuci , więc skończ z tym kozaczeniem głupim ...

Swoja drogą po co zatrudniac lekarzy na kontrakcie ? Po co osoby zatrudnione na umowę zlecenie ? Chyba tylko po to  ,aby nie dać zarobić personelowi  pracującemu na umowę o pracę ?Przypadek ? Nie sądzę , dziwna polityka szpitala ..  (2018-12-14 12:18)
wbienkowbienko
0
@anna123

Nie radzę wchodzić w dyskusję z głupkiem, bo najpierw sprowadzi CIę do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :) (2018-12-14 18:49)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Szanowni Państwo, patrząc na składy osobowe komisji rady powiatu moja propozycja zredukowania "skoku na kasę" w rzeczywistości nie wymagałaby wielkiego poświęcenia ze strony funkcyjnych radnych koalicji rządzącej. W części została już zrealizowana. Poza pierwszymi dwoma komisjami, gdzie ustawowo nie mogą zasiadać funkcyjni radni, pozostałe komisje są mocno przez nich obsadzone. Dla zobrazowania nazwiska funkcyjnych zostały wytłuszczone. Do absurdu doszło przy obsadzie Komisji Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej, gdzie wśród pięciu członków komisji czterech jest członków zarządu. Ta komsja ma merytorycznie opiniować projekty uchwał wychodzące z zarządu powiatu w zakresie ochrony zdrowia i polityki społecznej???(będą opiniować sami siebie!!!).

Komisja Rewizyjna: Sylwester Lewandowski - przewodniczący, Filip Kopka - zastępca, Aneta Sowińska, Daniel Janiak, Jerzy Żelichowski.

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji: Aneta Roskosz - przewodnicząca, Daniel Janiak - zastępca, Filip Kopka, Wojciech Ćwikliński, Jerzy Krupa.

Komisja Budżetowa: Aneta Sowińska - przewodnicząca, Jan Aleksander Łopata - zastępca, Jolanta Gonta, Bogdan Dobrzyński i Agnieszka Ptaszkiewicz.

Komisja Statutowo - Regulaminowa: Bożena Samson - przewodnicząca, Robert Gajda - zastępca, Andrzej Kierzkowski, Tadeusz Głuchowski oraz Wanda Dragan.

Komisja Oświaty i Wychowania, Kultury, Sportu i Turystyki: Daniel Janiak - przewodniczący, Anna Ulicka - zastępca,Tadeusz Głuchowski, Jerzy Krupa, Jerzy Żelichowski.

Komisja Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej: Tadeusz Głuchowskiprzewodniczący, Bogumił Czubacki - zastępca, Jolanta Gonta, Andrzej Kierzkowski,Agnieszka Ptaszkiewicz.

Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego: Andrzej Kierzkowski-przewodniczący, Sylwester Lewandowski - zastępca, Anna Ulicka, Robert Gajda, Dariusz Zielski.

Komisja Rozwoju Gospodarczego, Rolnictwa i Ochrony Środowiska: Filip Kopka - przewodniczący, Bogdan Dobrzyński - zastępca, Bożena Samson, Aneta Roskosz, Dariusz Zielski.

We wszystkich komisjach koalicja rządząca ma większość dopuszczając w składach komisji jednego, góra dwóch radnych z opozycji. To jest pluralizm w wykonaniu sochaczewskiej "dobrej zmiany". (2018-12-16 18:33)
GrabiecGrabiec
0
Panie Żelichowski : starosta i v-ce jako , że na etacie przychodzą codziennie do pracy. A jak jest z nieetatowymi członkami Zarządu ? (2018-12-16 19:13)
jerzyk2205jerzyk2205
0
@Grabiec

Dobre pytanie. W BIP Starostwa nie ma śladu na temat pracy Zarządu Powiatu. Wiem, że starosta zwołuje posiedzenia Zarządu w zależności od potrzeb. Sprawdzę z jaką częstotliwością spotyka się Zarząd. (2018-12-16 20:13)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy