Strajk w szkołach rozpoczęty

Zdjęcia i foto: Strajk w szkołach rozpoczęty Edukacja sochaczew

We wtorek, 22 października Zarząd Główny ZNP podjął uchwałę w sprawie kontynuowania protestu pracowników oświaty w placówkach w całej Polsce, w tym również w powiecie sochaczewskim.

We wrześniu został przeprowadzony „Kwestionariusz badawczy ZNP”. Dokładnie 55,3% nauczycieli biorących udział w ankiecie w odpowiedzi na pytanie „W jakiej formie protestu zdecydowałby/zdecydowałaby się Pan/Pani wziąć udział?”, opowiedziała się za „nie wykonywaniem pozastatutowych zadań w swojej szkole, przedszkolu lub placówce”, czyli za tzw. ,,strajkiem włoskim". 

Ta forma protestu polega na powstrzymaniu się nauczycieli od zadań dodatkowych, które nie są zapisane w arkuszu organizacyjnym szkoły i wykraczają poza 40-godzinny tydzień pracy. W głównej mierze chodzi tu m. in. o bezpłatne prowadzenie kół zainteresowań, sobotnie wyjazdy na konkursy z uczniami, pisanie i koordynowanie projektów unijnych, czy też sporządzanie inwentaryzacyjnego spisu z natury. 

,,Nauczyciele nie powinni wykonywać zadań, które nie są ich obowiązkiem, jednak nie zamierzamy nie wykonywać zadań ujętych w statutach szkół."- powiedział szef związku Sławomir Broniarz.

Należy zaznaczyć, że udział w tzw. ,,proteście włoskim" jest indywidualną decyzją każdego nauczyciela. W związku z tym, że przystępowanie do niego będzie procesem rozłożonym w czasie, aktualnie nie da się określić, ilu pracowników z Sochaczewa weźmie udział w akcji. 


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy