Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność

/ 5 komentarzy
Zdjęcia i foto: Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Od 2019 roku obowiązują przepisy, które przekształciły użytkowanie wieczyste gruntów przeznaczonych na cele mieszkaniowe we własność. W Sochaczewie sprawa dotyczy 2000 mieszkańców. 

   

Jak informuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju urząd ma dwanaście miesięcy od dnia 1 stycznia br. na dostarczenie zaświadczenia potwierdzającego przekształcenia. Ustawa z dnia 6 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów reguluje wszelkie kwestie związane z płatnościami, terminami oraz obowiązkami właścicieli oraz samorządów. Z obecnej uchwały skorzystają mieszkańcy domów jednorodzinnych, wielorodzinnych, zarówno osoby fizyczne jak i prawne a także właściciele lokali użytkowych. 


Co się zmienia?

Przede wszystkim mieszkaniec staje się właścicielem gruntu. Nie będzie opłat za użytkowanie wieczyste, opłaty roczne nie będą aktualizowane, zamiast okresu 99 lat będzie 20 rocznych opłat przekształceniowych ( które mogą być wniesione jednorazowo), samorządy mają swobodę w ustalaniu bonifikat dla gruntów samorządowych. Opłatę przekształceniową za 2019 rok będzie trzeba zapłacić do 29 lutego 2020 roku, co jest spowodowane czasem 12 miesięcy dla urzędu na wydanie zaświadczenia o dokonaniu przekształcenia. Za 2020 rok opłata będzie musiała być wniesiona do 31 marca 2020 roku. Tutaj ustawodawca również przewiduje pewne odstępstwa, ale te powinien ustalić samorząd miejski, jeśli wyda zaświadczenia dopiero w grudniu 2019 roku. 


Czego dotyczy przekształcenie?

Przekształcenie to głównie grunty na którym znajdują się budynki mieszkalne jednorodzinne lub wielorodzinne, garaże, linie przesyłowe czy kotłownie. 


Kwoty bonifikat za przekształcenie określą radni miejscy jeśli chodzi o Sochaczew. Prace nad zaświadczeniami potwierdzającymi przekształcenie sochaczewscy radni dopiero rozpoczną. Należy nadmienić, iż wydanie stosownej zmiany mają do końca roku. 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (5)

robroyrobroy
0
pytanko-ile będę musiał zapłacic za grunt pod garażem,oplata dla spółdzielni to ok. 40zł miesięcznie,garaż plus minus 14 m2 (nie mierzyłem,ale zmierzę),cena za garaż może w przypadku sprzedazy wzrosnąć sporo,ot,wolnymi krokami zblizamy się do podatku katastralnego-żeby starczyło na Aniołki (asystentki )w rządzie ? (2019-01-10 10:23)
robroyrobroy
+1
. (2019-01-10 10:27)
JKSJKS
0
Dwójka Radnych obecnej kadencji z BS i KO rozmawiało w tej sprawie z Prezesem, Główną Księgową oraz Prawnikiem Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej przy ul. Piłsudskiego w dniu 8 stycznia 2019 r. Spotkanie wynikało właśnie z zapytań mieszkańców o przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że Spółdzielnia Mieszkaniowa dokonała przekształcenia terenów, które były w jej wieczystym użytkowaniu, a należały do skarbu Państwa ( czyt. Gminy Miasto Sochaczew), już wcześniej z bonifikatą 95 %. Teraz, zatem wszystkie sprawy związane z przekształceniem terenów należących do tej Spółdzielni należy załatwiać ze Spółdzielnią. Zapewniono nas, że przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności w przypadku konkretnego członka Spółdzielni Mieszkaniowej musi nastąpić również z 95% bonifikatą i że jest to kwestia kilkuset zł. do zapłaty. Oczywiście każda sprawa jest inna i może dotyczyć gruntu pod garażem czy też ułamkowej części gruntu przynależnej do mieszkania. Wysokość tej opłaty ma również zależeć od tego czy będzie ona wniesiona jednorazowo, czy tez rozłożona na raty. Jeśli jest to kwestia kilkuset złotych to najbardziej opłaca się dokonać jednorazowej wpłaty, bo wtedy obowiązuje cała bonifikata 95%. W każdej konkretnej sprawie (każda jest inna) przekształcenia prawa najlepiej kontaktować się ze Spółdzielnią. Jeśli chodzi o sprawę przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności gruntów pod domami jednorodzinnym radni BS i KO są zdania, że należy jej dokonać również, z co najmniej 95 % bonifikatą dla mieszkańców . (Ustawa zakłada najniższą bonifikatę 60 %, ale może być ona wyższa)

Radna Jolanta Szczepaniak

(2019-01-10 15:00)
robroyrobroy
0
Dziękuję (2019-01-10 17:11)
robroyrobroy
0
no a potem,jak stanę się właścicielem gruntów ,to już wszystko będzie moje! hurra ! I wejdzie podatek katastralny,bo nie mogli go wziąć,bo nie bylo moje,a teraz mnie będą mieli,bogacza ziemskiego,obszarnika.Za darmo nic nie dają (2019-01-12 18:59)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy