Przemko Stachowski - Sochaczewianin nominowany do nagrody Artist of the Year 2020

/ 5 zdjęć
Zdjęcia i foto: Przemko Stachowski - Sochaczewianin nominowany do nagrody Artist of the Year 2020 Ludzie Sochaczewa sochaczew

Artysta Malarz Przemko Stachowski został oficjalnie nominowany do Międzynarodowej Nagrody: „Artysta Roku 2020”. The International Prize "Artist of the Year 2020 przyznawana jest niewielkiej liczbie Artystów, którzy wyróżnili się w bieżącym roku. Prace artystów biorących udział w programie będzie można oglądać od 12 do 18 września w Muzeum Sciortino w Monreale.


Artysta roku to zdecydowanie za mało jeśli chodzi o wyróżnienie tego artysty. Pamiętam dzień w którym zobaczyłam jego prace. Po pierwsze, jako laik w temacie malarstwa odnalezienie się w tej przestrzeni nie jest dla mnie łatwe, być może nawet cechuje mnie pewnego rodzaju naruszanie tej sfery pozostającej dla kogoś sacrum, gównie poprzez niezrozumienie, którego staram się unikać. Nie ukrywam, że wartość rzeczy dla kogoś będących ukazaniem szczególnych odczuć, jest dla mnie bardzo istotna i nienaruszalna, dlatego należyte potraktowanie malarstwa jest jak najbardziej wskazane. Ale tu nadal gdzieś majaczy słowo laik. Stąd obawy.


Jednak to co odbija się w pamięci to wrażenie. I takie właśnie wspomnienia, pełne emocji i przede wszystkim zatrzymujące się na zawsze, budzi malarstwo Przemko Stachowskiego. To chyba to czego autor może oczekiwać po swojej twórczości. Coś co pozostaje. Nie tylko na płótnie czy papierze, nawet nie w obrazie zatrzymanym w aparacie. Coś co pozostaje w innej przestrzeni niż na namacalna. Obraz, którego szukamy wewnątrz siebie, przywołujemy podczas ważnych chwil, nawet ta pamięć, która narzuca nam obraz w myślach w chwilach potocznie zwanych zwykłe. To jest wyjątkowe i z pewnością nie wszystkim dane. 


Przemko


Kim jednak jest autor, który wpisał się tak w moje doświadczenia ze sztuką? Przemko Stachowski to urodzony w Poznaniu...sochaczewianin. O dziwo miejsce urodzenia, bądź co bądź wyjątkowe i z pewnością wspierające artystyczne dusze nie zdążyło wedrzeć się we wspomnienia powodując powrót. Kiedy Przemko miał dwa lata wraz z rodzicami zamieszkuje w Sochaczewie. Tu kończy szkołę i tu osadzone jest jego życie. Kończy liceum Chopina i to właśnie w tym czasie powstają jego pierwsze prace. Jednak sztuka jako część codzienności i sposób na życie nie jest tak oczywista jak mogło się to wydawać. Przemko jest zainteresowany weterynarią, pedagogiką dopiero po jakimś czasie składa prace na stole ASP.


Potem już tylko każdy dzień przybliżał go do własnej galerii i życia, które nadaje sens każdemu dniu. Dziś jego prace znajdują swój pierwszy dom w Autorskiej Pracowni Artystycznej APA LOFT 19 w żyrardowskiej Starej Przędzalni. 

W 2014 na stronie e-Sochaczew.pl Piort Gadziński napisze o Przemko -  Pokaże szacunek do świata i ułatwi możliwość komunikowania się z innymi za pośrednictwem sztuki. To jest właśnie to, co stanowi fundament prac Przemko. 


Grupa OtoFOTO. Miłość do zdjęć. 


Grupa, która skupia miłośników fotografii powstała w 2009 roku. To również dzieło Przemka. Wyłania się zatem obraz artysty, który widzi świat w ujęciu, zatrzymuje w kadrze aparatu, tchnie życie farb na płótnie. A sam dorobek jest imponujący. Warto zajrzeć do jego galerii. Warto otworzyć się na świat Przemka, bo budzi nie tylko zmysły, ale i otwiera okna do tej pory pokazujące wydawać by się mogło ten sam widok. Czy można zatrzymać się w locie? Tak. Wystarczy sobie tylko na to pozwolić. 


Przemko Stachowski- Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Wydziału Malarstwa o specjalizacji Malarstwo Ścienne i Sztalugowe  Na ASP studiował w latach 1989- 1994 w pracowni Prof. Stefana Gierowskiego i ukończył dyplomem z wyróżnieniem. W latach 1991, 1993; 1995 otrzymał stypendium CISIM (Centro Internazionale Studi Insegnamento Mosaico) w Rawennie we Włoszech, gdzie poznawał techniki artystycznej mozaiki marmurowej. Po dyplomie zajmuje się monumentalnym i kameralnym malarstwem ściennym, sztalugowym, mozaiką artystyczną we wnętrzach architektonicznych. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Zrealizował wiele autorskich artystycznych aranżacji wnętrz w przestrzeniach instytucjonalnych, prywatnych i sakralnych. Od 2001 roku  związany z działalnością Domów Kultury w Teresinie, Sochaczewie. W latach 2011-2014 pracownia Deco Arch funkcjonowała jako firma stworzona dzięki unijnej dotacji w ramach projektu „Inkubator Dojrzałej Przedsiębiorczości” i jako firma w 2013 roku Deco Arch została wyróżniona konkursie Fundacji Kronenberga dla Innowacyjnych Mikroprzedsiębiorstw. Przemko Stachowski jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków ZPAP oraz członkiem Mazowieckiego Związku Artystów Sztuk Pięknych- MZASP.


D.M.

Źródło e-Sochaczew.pl 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy